E-pillerin unohdus mitä teen?

Ahdistunut

Unohdin ottaa e-pillerini illasta mutta otin sen heti seuraavana aamuna ja aikaa oli mennyt pari minuuttia yli 12h. Onko ehkäisy teho heikentynyt tai tarviisisinko lisäehkäisyä? En ole varma mitä tehdä tässä tilanteessa joten voiko joku auttaa tai kertoo kokemuksia samasta asiasta?

4

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dhcfngv

      Ehkäisyteho ei katoa sillä sekunnilla, kun 12h tulee täyteen. En sinuna hermoilisi asiaa.

    • jokumeistä1122344

      Ja todennäköisesti tuo 12 tuntiakin on minimiaika. Todellisuudessahan se voi olla jopa 14 tuntia, mutta kaikille (lääkäreille, apteekille, e-pillerin käyttäjille) on helpompaa kun se on se 12 tuntia tasan. Eikä mikään 10-14 tuntia, koska tällöin pillereiden kanssa ei oltaisi niin tarkkana, unohdukset lisääntyisivät ja ehkäisy olisi turhan "huoletonta" kun ei olisi niin tunnin tarkkaa.

    • BLOODisLIFE

      Ei se o minuutin tarkka aika, pari minuuttia ei haittaa mutta voithan käyttää myös kondomia

    • kokemustaon

      Jos kyseessä on vähähormoninen minipilleri, ehkäisyteho on hyvinkin voinut laskea. Varmuuden vuoksi kannattaa pari seuraavaa viikkoa käyttää kondomia. Ja tehdä raskaustesti, jos seuraavia kuukautisia ei ala näkymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe