Tänne saa tulla koko maa täyteen mm. haittamamuja mutta valtio ei yritä edes kunnolla sitä estää mutta kun on kyse esim. autojen omatuonnista ulkomailta tai nettialkoholin tilaukset niin johan on valtio ja viranomaiset kimpussa (varsinkin tulli). Miksei tulli valvo yhtä intohimoisesti esim. näitä Suomessa keikkailevia ulkomaan rosvoja jotka käyvät täällä päiväseltään vohkimassa mm. kesämökeiltä tavarat ja sitten pakenevat ulkomaille (erityisesti Baltiaan).
Ei voi muuta sanoa kuin että muslimimamut ja ulkomaan rosvot ovat valtiovallan erityisessä suojeluksessa ja alkoholia ja autoja ulkomailta tuovat suomalaiset viranomaisten silmätikkuna. Suomi on paradoksaalinen maa.
Ei voi muuta sanoa kuin että muslimimamut ja ulkomaan rosvot ovat valtiovallan erityisessä suojeluksessa ja alkoholia ja autoja ulkomailta tuovat suomalaiset viranomaisten silmätikkuna. Suomi on paradoksaalinen maa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mistä niitä Mamuja saa tilata? Minulta jää usein pienestä eläkkeestäni ylimääräistä ja mökissäni on tilaa mamulle. Töitä riittää mökissä ja kasvimaalla joten vapaa-ajan ongelmiakaan ei olisi. Kuluja ei tulisi valtiolle kuin matkalipusta. Kauppaan on vain parikymmentä kilometriä joten autoakaan ei tarvita. Kalaa saa järvestä ja perunia maasta. Nii että ongelmia ei tulisi.
Tavjan perintö.Hyysärit hurrien kanssa hallitsee .Vartiaisen tarvitessa työvoimaa konsultoimaan kokkarien tarpeita.
Luulin että mamuja saa jokainen yksityinenkin tilata tarpeeseen tai seurakseen omalla kustannuksellaan. En tiennyt että se on vain Valtion yksinoikeus. Eihän marjanpoimijoitakaan asuteta koko vuodeksi.
Valtiotason Itsetuhoisuuteen ei ole vielä lääkettä kehitetty.
Kyllä on...
Tarkoitin kyllä hieman miedompia lääkkeitä...
Suomi on alusmaa. Jo Ruotsin ja Venäjän vallan alla sai suomalainen pyrkyri menestystä jos onnistui tallaamaan maanmiehiään ulkomaisen vallanpitäjän eduksi ja samalla liehakoimaan ja mielistelemään. Tämä mentaliteetti on edelleen vahvasti läsnä. EU:ssa meidän orpopojat eivät tiedä mihin päin kumartelisi. Kuvaava käytännön esimerkki: Saksa suunnitteli laittavansa moottoriteiden käyttömaksut ulkomaisille tienkäyttäjille, omille kansalaisille ei. Suomessa himoitaan vastaavaa järjestelyä päinvastaisesti, maksut tappiin omille kansalaisille, ulkomaiset rekat ja muu liikenne ilmaiseksi.
On uskomatonta miten vähällä älyllä tätäkin valtiota hallitaan.
Ja tulokset näkyy ja kuuluu,