win 8.1 palauttaminen tehdasasetuksiin

HellanJestas

uusi läppäri, uusi Windows käyttäjätili....sitten päätin palauttaa tehdasasetukset....menin sinne asetuksiin ja klikkasin että palautetaan kokonaan (tai miten se siellä lukeekaan). no kone käynnistyi uudestaan ja alkoi raksuttelemaan prosentti kerrallaan tehdasasetusten palauttamista, mutta jossain 50% kohdalla homma loppuu kesken ja kone sammuu... mistäs johtuu?

ennen wanhaan windowsin sentään pystyi asentamaan mutta nykyään ei toimi edes tuollaiset jutut... mihin tämä kehitys oikein menee vielä

15

3582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minne asetuksiin?

      Yleensä niissä painetaan jotain nappia käynnistyksen yhteydessä ja sitten pääsee palauttamaan koneen tehdasasetuksille.

      Tuon toki pitää toimia. Jos ei toimi niin sitten vaan yhteyttä myyjään. Kuluttajansuojalaki on tässä asiassa sinun puolella.

      Jos sitten et osannut tehdä sitä koneen nollausta oikein kuten tietokoneen käyttöohjeessa lukee, sinua voidaan laskuttaa työstä.

    • ekakirj

      siis tuon ohjeen mukaan tein:


      Sipaise näyttöä oikealta vasemmalle, valitse Asetukset ja valitse sitten Muuta tietokoneen asetuksia.
      (Jos käytät hiirtä, osoita näytön oikeaa yläkulmaa, siirrä hiiren osoitinta alaspäin, valitse Asetukset ja valitse sitten Muuta tietokoneen asetuksia.)


      2. Valitse Päivitys ja palautus ja valitse sitten Palautus.


      3. Valitse Poista kaikki ja asenna Windows uudelleen -kohdasta Aloita.

      ja sen jälkeen ei enää Windowsia saanutkaan asennettua kun jäi aina se kesken... onneksi kone on jo palautettu

      • Tee se niin, että et käynnistä Windowsia missään kohtaa. Heti käynnistyksestä pitää voida päästä palauttamaan Windowsia.


    • vpokfd

      Lue tietokoneen käyttöohjeet, miten laite palautetaan tehdasasetuksiin.
      Ostin taannoin acerin 2-1 laitteen, siinä on ainakin palautusosio.

    • yuntyu

      Kyllä tuon tehdas-palautuksen pitäisi toimia, itse olen sitä käyttänyt, tulee samanlainen kun oli kaupasta haettaessa.

    • hellanjes

      Juu niin pitäisi toimia, mutta kun ei toiminut. Ilmoitti vaan että palautuksessa ilmeni ongelmia ja sitten ei enää se windows toiminut lainkaan.

    • z---

      Miksi kukaan haluaisi palauttaa tehdasasetukset? Ainakaan jos läppäri on uusi, etkä ole sitä myymässä.

      Miksi et vain asenna uudestan tyhjältä pohjalta? Samalla pääsee eroon valmistajan ohjelmakikkareista, joita ei kuitenkaan käytä.

      • kirrrrj

        Juuri siksi halusin palauttaa asetukset koska aikomus oli palauttaa kone takaisin ja saada tuo käyttäjätili poistettua samalla. Niin tarkoitin sitä windowsin uudelleenasennusta, käytin väärää sanaa


      • dgfhghjghkjhkl

        asenna uudestaan, millä??

        Nykyään ei tule koneen mukana minkäänlaista asennusmediaa...
        Ja turha sanoa, että hae ensin asennustiedosto jos neuvoo asentamaan uudestaan...

        Ihan normaalia win-hihhulin neuvoa taas...


      • alkuperrr

        Juu, miksei koneen mukana voisi tulla vaikka usb-tikkua missä on se windows ladattuna. Nythän en tässä tilanteessa olisi voinut muuta kuin lähettää koneen huoltoon tai ladata piraatti versio netistä.


      • optiosanktio1
        kirrrrj kirjoitti:

        Juuri siksi halusin palauttaa asetukset koska aikomus oli palauttaa kone takaisin ja saada tuo käyttäjätili poistettua samalla. Niin tarkoitin sitä windowsin uudelleenasennusta, käytin väärää sanaa

        Jos muutit alkuperäistä käyttäjätilin nimeä jälkitäteen toiseksi niin silloin se taitaa toimia noin. Vaihda käyttäjä alkuperäiseen niin silloin pitäs toimia..... ehkä!


    • 98d09as8da90

      Heti kun laitat koneeseen virrat, niin jollain tietyllä valmistaja- ja mallikohtaisella nappulalla pääsee sinne tehdasasetuksille palautukseen, esim. HP:lla oikea painike on usein F11. Se Windowsin sisältä löytyvä palautushommeli tuskin toimii, jos käyttöjärjestelmä on tarpeeksi pahasti vaurioitunut. Ei välttämättä toimi tuo Windowsin ulkopuoleltakaan tehty, mutta silloin on aika iso mahdollisuus siihen, että koneen kiintolevy on rikki -> takuu hoitaa, jos on voimassa.

      • Takuu ei välttämättä korvaa pilaantunutta Windowsia jos siitä ei ole varmuuskopiota. Eli tietokone voi tulla takaisin tyhjänä ja odottaa asennuslevyä, mikä käyttäjällä pitäisi olla. Nehän tehdään koneen käyttöönoton yhteydessä.

        Tai jos haluaa että huolto tekee sen niin siitä voi tulla sitten laskua.

        Vähän tapauskohtaisia nuo. Näissä kyllä paljon lukee sitä, että takuu ei koske ohjelmia. On niillä varaosat toki (asennusmedioita) ja kuluttajansuojalaki puoltaa kuluttajaa siinä, että niiden myytyjen ohjelmien pitää toimia mutta se ylimääräinen työ voi olla asiakkaan maksettava, koska jokainen vastaa omista varmuuskopioista.

        Tai sitten maksaa sen jonkun kympin että saa asennusmediat mukaan ja sitten itse vaan tunkee sen levyn sisään ja käynnistää koneen. Ja sitten vaan odottelee.


      • MS_sivuilta_ISO

        Kannattaa ennemmin ladata MS:n sivuilta Win8.1 ISO-image (pro tai home sen mukaan kumpi läppärissä oli valmiina), ja asentaa usb-tikulta puhtaana win8-läppäriin. Se ottaa avaimen biosista ja aktivoituu automaattisesti. Pääsee myös eroon kaikesta OEM moskasta, HP:n ohjelmista ym. ja sen jälkeen läppäri toimii todella nopeasti ja hyvin.


    • toimiihyvin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe