Aikoinaan koulussa

IhmisiäAsuuJoKaduilla

Lapsena koulussa lukessamme historiaa ihmeteltiin korkeita veroja, joita kerättiin kansalaisilta. Tuolloin jopa opettaja (nainen) totesi, että jos nykyisin ihmisiä verotettaisiin kuin tuolloin aikoinaan tulisi verokapina.
Joten joko opittaja valehteli lapsille tai ehkä tuolloin kotimaan politiikka oli hyvin erinlaista niin, että sen ajan poltiikalla voitu arvata miten tulevaisuudessa verotus, välilliset verot, sekä miten muut menetelmät joilla valtio kerää tuloja muuttuvat?

Onko se häpeä, joka on se, miksi ei kansa taistele oikeuksistaan?

Onko oikein ottaa yhä suurempi siivu ostovoimasta suomen kasalaisilta, vedota siihen, että jossain muualla on vielä köyhempiä joille on annettava?

Nyt kun meillä suomalaisilla ole enää edes uskottavaa ammattijärjestöä, joka ajaisi oikeasti palkansaajien ja työttömien etua. Vaan etsitää (siltä kuulostaa) ammattijärjestöjen kautta, muutosta. On törkeä vaatia muutosta suomalaisilta matala sekä keskituloisilta eläkeläisiltä, palkansaajilta työttömyyskorvauksista ja ansiosidonnaisuuksista kun saman aikaisesti mediat kertoo yhä uusista tuluvaisuuden suunitelmista mistä valtio ei säästä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LaatuaUlkomailta

      Jännää uus oikeistolainen politiikka, jonka yhtenä uutena ideana olisi lisätä työ aikaa oliko se tunnilla päivässä, oliko se peräti ilman palkkaa?
      Ei ihme kun sellaisia ehdotetaan, koska kuulemma entistä enemmän työkykyisistä miehistä on työpaikalta pois kertausharjoitusten vuoksi?
      Eikös se ole niin, että laskennallisesti kuviteltuna, mikäli asepalvelusta lyhennettäisiin noin 30 vuorokaudella, olisi tarjolla paljon enemmän osaava työkykyistä tarjolla työnantajille. Jolloin myös tuo yhden tunnin ilmaiseksi tekeminen teoreettisesti toteutuisi, koska jo muutenkin lähes aina käytännössä työaika alkaa ennen työaikaa ja päättyy työajan jälkeen. Koska työhän ei ala myöhästymisellä työpaikalta, eikä ennen työajan päättymistä.

      Oletteko humanneet, työperäiset maahanmuuttajat ovat siksikin hyviä työntekijöitä, koska heistä voi valita sellaisia henkilöitä, jotka eivät joudu esimerkiksi kertausharjoituksiin (ei Suomessa, eikä kotimaassaan), jolloin esimerkiksi yrityksen tuotantolinjoihin ei tule työntekijävajausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe