Juutalaiset ampuivat Euroopan alas.

JuutalaisMafia

"Raju syytös Kreikan velkojen pimittämisestä: ”Ei ehkä ollut sattumaa”"

"Yhdysvaltain entinen työministeri, Kalifornian yliopiston professori Robert B. Reich vihjaa, että Euroopan keskuspankin EKP:n nykyinen pääjohtaja Mario Draghi osallistui Kreikan velkojen erikoisiin uudelleenjärjestelyihin työskennellessään amerikkalaisen investointipankki Goldman Sachsin kansainvälisten toimintojen johtajana sekä johtokunnan varapuheenjohtajana vuosina 2002-2005.
-Vuoteen 2005 mennessä Goldman Sachsin Kreikalle tekemä lainajärjestely oli noussut 2,8 miljardista eurosta 5,1 miljardiin. Ei ehkä ollut sattumaa, että Mario Draghi, nyt EKP:n pääjohtaja, joka näyttelee merkittävää roolia Kreikka-draamassa, oli Goldmanin kansainvälisten toimintojen johtaja, Reich kirjoittaa The Nation -lehdessä.

Goldman Sachsin on väitetty auttaneen Kreikkaa painamaan budjettialijäämänsä Maastrichtin sopimuksen ehtojen mukaiseksi, kun maa liittyi euroon vuonna 2001. Sen on eri lähteiden laskelmien mukaan sanottu tehneen ainakin 600 miljoonan euron voiton erilaisilla Kreikan kanssa toteutetuilla velkajärjestelyillä 2000-luvun alussa.

Reichin mukaan Goldman Sach verhosi Kreikalle myöntämänsä 2,8 miljardin euron lainan valuuttakaupaksi, jossa Kreikan valuuttavarannossa olleita jenejä ja dollareita vaihdettiin euroiksi. Järjestelyllä saatiin piilotettu kaksi prosenttia Kreikan valtion veloista.

Goldman Sachs on kieltäytynyt kommentoimasta väitteitä. Sen sijaan pankki on sanonut, että myös monet muut euromaat ovat tehneet samanlaisia järjestelyjä täyttääkseen eurokriteerit. Reichin mukaan tämä on totta.

-Vuoteen 2008 Euroopan Unionin kirjanpitosäännökset sallivat jäsenmaiden järjestelevän velkojaan niin sanotuilla swapeilla. Esimerkiksi 1990-luvun lopulla (amerikkalainen investointipankki) JP Morgan auttoi Italiaa kätkemään velkojaan suotuisilla kursseilla tehdyillä valuuttakaupoilla, hän kirjoittaa.

Brittiläisen The Independent -lehden mukaan Kreikan valtio saattaa haastaa Goldman Sachsin oikeuteen. Goldmanin entinen työntekijä Jaber George Jabbour arvioi, että Kreikalla on mahdollisuus saada takaisin joitakin satoja miljoonia dollareita.

Mario Draghi on EKP:n pääjohtajan roolissaan puhunut voimakkain sanoin Kreikan velkojen leikkaamisen puolesta. Hän pitää velkaleikkuria välttämättömänä. Draghin on väitetty myös jyränneen läpi kreikkalaisten pankkien hätälainojen noston EKP:n neuvoston kokouksessa torstaina. "

http://www.uusisuomi.fi/raha/91201-oliko-ekp-pomo-mukana-junailemassa-kreikan-velkoja-ex-ministeri-esitti-rajun-syytoksen#comments

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtaakohan

      koukkunokka Niinistö olla juutalainen kuten Draghi?

    • JutkunKutkun

      Kyllä tuo jutkuilta onnistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe