... iloisina aamulla. Zorbas soi, laulu raikaa ja aurinko paistaa. Kiitos Timo kun käänsit takkisi!
Kreikka nosti Soinin tukirahoja...
EU-on-voimaa
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vakausmekanismi...
On se vaan niin kauheeta kun ei muu hallitus, elikä nuo todelliset suomen puolustajat voi Soinille mitään.
Niin kauheeta.
Ja Arhinmäki juhli Kreikassa Soinin rahoilla. Vai mitenkäs se nyt menikään?
Kyllä rahat poistuivat Suomen päätösvallasta sillä hetkellä kun Katainen+Urpilainen hyväksivät Suomen osallistumisen näihin vakuusmekanismeihin ja sitoutuivat niiden rahoitukseen.
Osuutemme mahdollisesta Kreikan 86 miljardista lienee 3...4 miljardia, eli yhtä paljon kuin hallitus nykysuunnitelman mukaan yrittää säästää vaalikauden aikana. Täytyy luultavasti tuplata säästötavoite, mutta sehän onnistunee populistipuolueiden (vihreät, vasurit) innokkaalla tuella.
Sitten vasta ilo nousee valtionkin lainojen korkotaso nousee normaalimmaksi (3...5%) ja Kreikalta saamme 0,5% koron (jos sitäkään) seuraavat 50 vuotta (kuoletuksia ei ole odotettavissa).