YLE: Tieteellisen homotutkimuksen viime saavutus

jykeväleukainen-lisuri

Valtiollinen tiedotusvälineemme pysyy todellakin ajan hermolla. Uutinen syntyy siitä kun joku vinksahtanut väittelee tohtoriksi sarjakuvasankareista ja kuinka ollakaan - homouttahan sieltä löytyy!
Näin FL Mervi Miettinen joka väittelee sarjakuvien supersankareista: "-Sarjakuvissa on jo nähty muun muassa samaa sukupuolta olevien supersankariparien avioliittoja. Tekijöiden arvomaailma on muuttunut ja osa heistä haastaa esimerkiksi vallitsevan heteronormatiivisen hegemonian."
Tutkisikohan joku sitä että kumpi näistä laitoksista syytää enemmän rahaa perverssiyden edistämiseen, YLE vai tohtoreita tällaisista aiheista tuottava yliopistolaitos? Näilläköhän eväillä pitäisi saada Suomi nousuun, bimbotohtori tutkii sarajkuvien homohäitä ja Yleisradio syöttää asiaa tärkeänäkin uutisena?
http://yle.fi/uutiset/ristiriidat_repivat_sarjakuvien_supersankareita/6405104

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • odotanvaansitä

      Milloin persut pistävät Ylen järjestykseen?

    • Retu-ja-Tahvo_homopari

      Itse sadattelin juuri tuota samaa "uutista" - todella järeää "tutkimusta" ...supersankareista; onhan se niin kivaa pähkäillä noiden mielikuvitushahmojen "piirteitä", ja sanoa itseään "tutkijaksi".
      Olisi paljon rehellisempää harrastaa ko. askartelua työttömyyskorvauksen voimalla - mitenkähän suurta palkkaa tämäkin "tutkija" nauttii ..voi vitjat tätä kaikkea!
      Suomi lähtee nousuun...:P

    • puliveivaria.piisaa

      Hyvin kuvaa kuinka ulkona todellisuudesta ne on. Oikeita asioitakin olis tutkijoille ja toimittajille mutta silkkaa paskaa tarjotaan ihmisille.
      Että homoutta sarjakuvissa kun tutkii niin sitten oikein tohtoriksi...

    • Roskasarjakuvatiede

      Eikö sosiolologian nimen voisi vihdoin muuttaa homo- ja neemutieteeksi. Toki tuo tiede-liite olisi perässä ihan läpän vuoksi, kuten nykyäänkin.

      Supersankarisarjakuvat, tuo naurettavin ja huonoin sarjakuvatieteen alatyyppi... Mitäs seuraavaksi? Ei ole vaikea arvata, että mangaa, tai sitten jotain afrosarjakuvaa (jos sellaista edes on).

      • pikkupioneeri

        Tarzan olisi myös tutkimisen arvoinen sankari. Tosin asiaa hankaloittaa se, että Tartzan oli valkoihoinen rasisti, joka piti Afrikan neekeriheimoja järjestyksessä, komensi apinoita ja roikotti valkoihoista Janea-vaimoa viidakossa!
        Moisesta teoksesta tasa-arvovaltuutettukin voisi järkyttyä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4568
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      111
      840
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      706
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe