Pääkaupunkiseutu tarvitsee edullista enegiaa joten Suomenlinna tai Vantaa olisivat sopivia sijoituskohteita uudelle superluokan ydinvoimalalle. Neuvottelut Rosatomin kanssa tulee aloittaa välittömästi.
Helsinkiin tarvitaan ydinvoimala
Näköyhteydelle
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noin 80 - 100 km itään tarjolla kumppanuutta.
Sieltä saa myös suojelua vihaisten pääkaupunkiseudun asukkaiden iskujen varalta. Panssarivaunut ja kaikki.
Ehdotuksesi on hyvä.
Fortumin tuleva Loviisa-3 ydinreaktori voisi sähköntuotannon lisäksi toimittaa pääosan Helsingin seudun kaukolämmöstä. Se olisi suuri edistusaskel kohti hiiivapaata yhteiskuntaa Suomessa.
Helsingin Energia on vastustanut ehdotusta haluten säilyttää kaupallisesti edullisen, mutta ympäristöä suuresti saastuttavan energiatuotannon hiilivoimalla.
Kansalaisliikkeiden ja yksityisten ihmisten Helsingin seudulla pitää ryhtyä voimakkaasti vaatimaan kaukolämmön tuotttamista ydinvoimalla hiilivoiman sijasta. Hyvin käyttökelpoinen mahdollisuus on rakentaa erillinen sopivan kokoinen pääasiassa kaukolämpöä tuottava ydinvoimala Helsingin seudulle.
Aloittaja yrittänee hakea jonkinnäköistä ironista otetta tekstiinsä, mutta epäonnistuu totaalisesti.
Suomenlinna on huono paikka ydinvoimalalle, se kun on ahkerassa virkistyskäytössä oleva saari ja vieläpä maailmanperintökohde. Kaikkea lisärakentamista sinne tulisi välttää. Sen sijaan Vantaalta varmaan löytyisi jo hyviäkin paikkoja, miksei Sipoosta tai vaikka Kirkkonummeltakin. YdinKaukolämpöä -nimimerkin kaipailema kaukolämpö Loviisasta on hyvä idea, mutta matka on hieman pitkänpuoleinen. Eikä pidä unohtaa Helsingin vastustusta, kun se tuhoaisi tehokkaasti Helenin monopolin...
Pelkästään kaukolämpöä tuottava ydinvoimala taas olisi vähän huono idea minusta, siinä kun menetettäisiin puoli vuotta koko teho. Sähköä tuottava laitos mielummin ja ylijäämälämmöllä (jota palstan "asiantuntija", vastaaja, osaa kertoa syntyvän kaksi kertaa enenmän kuin sähkön tuottamiseen menee) voitaisiin talvella lämmittää stadi.
Suomenlinna on sotkijoiden ja juoppojen tyyssija. Ydinvoimala sinne siis ja saatanan äkkiä. Juopot Loviisaan
Likiarvo. Ydinjätetuotantoa hukkalämmöstäkin.
"TheRat
21.7.2015 10:44
... Pelkästään kaukolämpöä tuottava ydinvoimala taas olisi vähän huono idea minusta, siinä kun menetettäisiin puoli vuotta koko teho. Sähköä tuottava laitos mielummin ja ylijäämälämmöllä (jota palstan "asiantuntija", vastaaja, osaa kertoa syntyvän kaksi kertaa enenmän kuin sähkön tuottamiseen menee) voitaisiin talvella lämmittää stadi."
Hukkalämmön 67% osuus ydinluhdevoimaloissa on vain likiarvo esimerkkilaskujen helpottamiseksi (1/3 hyötykäyttöön, 2/3 hukataan). Todellinen hukkalämmön osuus lienee luokkaa 65%.
Luontoa vastaan rikollisinta koko touhussa on se, että myös hukkalämpö tuottaa ydinjätettä, samassa suhteessa. siinä ei, ihan aikuisten oikeasti, ole yhtään mitään järkeä.