Miksi 5% lisää työaikaa?

mielenvikaista

http://yle.fi/uutiset/kesakuun_luvut_julki_tyottomia_nyt_280_000/8169678

Nyt jo 280 000 työtöntä. Työllisiä on 2 526 000.

Jos työlliset tekevät 5% lisää töitä, niin heitä tarvitaan 126 300 vähemmän.

Sen jälkeen työttömiä onkin jo yli 400 000. Sitäkö Sipilä ja hallitus haluaa?

Nykyisten työllisten työaikaa pitää oikeasti vähentää n.11%, jotta kaikki nykyiset työttömät saisivat töitä. Käytännössä se tarkoittaa siirtymistä 8 tuntisesta työpäivästä 7 tuntiseen, jolloin työaika lyhenee 12,5%.

16

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päätäsaakäyttää

      No siksi, että tuottava työaika kasvaa! Nykyään työntekijät viettävät muutenkin liian pitkiä taukoja, joten tuo hukka-aika tulee kompensoida. Käytännössä työpaikoille tarvittaisiin vahteja, jotka valvovat että taukoja noudatetaan ja rikkojille annetaan varoitus ja toistuvasti rikkojille potkut.

      • mielenvikaista

        Tuohan vaan vahvistaa sitä käsitystä, että työaika on jo nykyään liian pitkä ja siitä huolimatta kaikki työt saadaan tehdyksi.

        Käytännössä työaikaa uskaltaisi lyhentää siten reilumminkin. Siirtymällä nelipäiväiseen työpäivään lähtisi työajasta 20% pois. Sillä voisi olla työllisyyttä piristävä vaikutuskin, koska ihmisillä olisi yksi vapaapäivä enemmän käytössään ja vapaa-ajalla kulutetaan yleensä myös rahaa. Pääomien kierto luultavasti siis paranisi.


      • roletaari

        Tuottavuus ja kilpailukyky paraneen kohentamalla ajankäytön jakaumaa, ei pidentämällä entistä tehotonta "tekemistä"! Se on johdon ongelma ja johdon vastuulla mutta kun ne ressukat eivät todellakaan ymmärrä.
        Ensimmäiseksi kaiken laatuiset häiriöt mahdollisimman vähiin. Sekä duunari-, että toimihenkilötasolla. Muuta ei tarvittaisikaan.
        Jokaisella työn suorittajalla pitää olla kaikki edellytykset varsinaisen, tulokseen tähtäävän toiminnan tekemiseen. Se itsessään motivoi suorittajaa.
        5:ssä yrityksessä linjavastuussa toimineena minulla on kokemusta ja jopa, omistajien antamaa tunnustusta tuloksista.
        Tuottavuus parani ja samanaikaisesti suoritusportaan ansiot nousivat ilman askelmerkkivälin pidentämistä.

        Työn suorittajille on annettava mahdollisuus omien ideoiden toteuttamiseen ja niistä on palkittava, jos ei muuten niin sallittava suoritusportaassa palkkaliukuma ilman leikkausuhkaa.

        VW:n toimintaperiaate on, että tuottavuuden on noustava joka vuosi 10%. Kilpailu- ja palkanmaksukyky paranee ja omistajat ovat tyytyväisiä.
        Tuo olisi ajatuksenakin mahdottomuus työaikaa jatkamalla!


    • työtönXXL

      Tottahan toki työaikaa pitää lisätä työllisille jota toisilta voidaan ottaa koko työaika pois.

    • plussaa_ja_miinusta

      Työllisten työaikaa tuleekin lisätä jotta toisilta voidaan ottaa koko työaika pois.
      Näin toimii yt-irtisanomisautomaatti.

    • kaskulaava

      TEM-virkamiehet tarvitsevat 5 % lisää työaikaa työttömien laskemiseksi ja Tilastokeskuksen väki työttömien löytämiseksi.

    • käy_helposti

      Virkamiesten 7,5 viikon loma lyhennetään 5 viikkoon, siitä tulee se 5%. Lomarahatkin pienenevät samalla, joten siitä tulee rahallistakin säästöä. Kannatan.

    • etkö.nää.tajuu

      Ideana on se, että ne työlliset tekevät 5% lisää työaikaa ilman että he saavat siitä mitään palkkaa. ILMAISEKSI. Kyllähän se ilmainen raha työnantajille kelpaa ja työantajien asemaahan porvarihallitus ennenkaikkea ajattelee.

      Duunareille pakkotyö perustellaan sillä, että ilman yrityksiä olette kokonaan ilman työtä. Yritys on jumalasta seuraava. Kyllähän ne siihen suostuvat, kun ovat kalliilla asuntolainalla pankin ja porvareiden torppareiksi ilmaista taksvärkkiä houkuteltu. Näin se tämä Suomen yhteiskunta on ovelasti suunniteltu.

      Kyseessä on tehollisesti ilmaistuna palkanalennus kautta linjan. Kun vahva euro ei jousta tarpeeksi, on palkkojen joustettava, jotta suomalaiset vientifirmat saisivat edes hiukan vetoapua kansainvälisillä markkinoilla. Ennemmin helvetti jäätyy ja suomalaiselta duunarilta lähtevät ne köyhän aladobitkin pöydästä kuin että Brysselin hyväpalkkaisista viroista kilpailevat suomalaispoliitikot eurosta luopuvat.

      Työttömät eivät kiinnosta yhtään ketään. Menetetty kansanosa. Se, joka sinne suistuu, ei sieltä yleensä nouse. Työttömien määrä ei porvaria kiinnosta, koska kyseessä on reservi. Mitä enemmän reserviä kapitalismissa, sitä kehnompi neuvotteluasema noilla edellä mainituilla velkatorppareilla, jotka repivät kahta kovemmin töitä, jotta saisivat pitää edes sen vähäisen elantonsa. Näin ollen nouseva työttömyys, kahta kovempi puurtaminen ja laskevat palkat kilisevät kaikki porvarin pohjattomaan pussiin ja ruokahalu senkun kasvaa syödessä.

      Näköjään nuo amerikkalaiset nobel-palkitut talousosaajat ovat käsittäneet pelin nimen ja tuijottavat silmät ymmyrkäisinä millaista kolmatta maailmaa tänne Suomeen rakennetaan. Toivottavasti Suomi pääsee kera päättäjien nimien sitten aikoinaan malliesimerkiksi ehkä maailman omituisimmasta "taloususkonnosta".

      • AbolishAy

        Miksi työttömien pitäisi kiinnostaa ketään, kun kyseessä on lähes aina itse aiheutettu tila? Oma markkina-arvo kohdalleen ja vähemmän nirsoilua töiden haussa, niin päättyy työttömyys. Ja aina voi ottaa ohjakset omiin käsiinsä ja alkaa yrittämään, jos ei halua muille töitä paiskia. Yrittäjyys ja yrittäjät ovat koko yhteiskunnan tukipilari, joten kaiken tulee nimenomaan keskittyä yrittämisen kannattavuuteen. Suurin riippakivi järjestelmässämme onkin Ay, joka tekee kaikkensa, että mahdollisimman monella olisi huono olla samalla, kun pieni harva väestönosa nauttii kohtuuttomia etuisuuksia. Palkanalennuksista sun muista työajan pidennyksistä ei tarvitsisi edes puhua, mikäli Ay ei ensitilassa olisi näitä ongelmia luonut.


      • Päin.Seinää
        AbolishAy kirjoitti:

        Miksi työttömien pitäisi kiinnostaa ketään, kun kyseessä on lähes aina itse aiheutettu tila? Oma markkina-arvo kohdalleen ja vähemmän nirsoilua töiden haussa, niin päättyy työttömyys. Ja aina voi ottaa ohjakset omiin käsiinsä ja alkaa yrittämään, jos ei halua muille töitä paiskia. Yrittäjyys ja yrittäjät ovat koko yhteiskunnan tukipilari, joten kaiken tulee nimenomaan keskittyä yrittämisen kannattavuuteen. Suurin riippakivi järjestelmässämme onkin Ay, joka tekee kaikkensa, että mahdollisimman monella olisi huono olla samalla, kun pieni harva väestönosa nauttii kohtuuttomia etuisuuksia. Palkanalennuksista sun muista työajan pidennyksistä ei tarvitsisi edes puhua, mikäli Ay ei ensitilassa olisi näitä ongelmia luonut.

        En tiedä, mistä tämä yrittämisen autuaaksi tekevä evankeliumi tulee, mutta fakta on se, että tähän maahan tuovat rikkaudet muutamat suuret yritykset ja niiden innovaatiot. Niin ne tekevät myös muissa menestyvissä valtioissa, kuten Yhdysvalloissa, jossa on paljon vähemmän yrityksiä kuin Kehitysmaa-Meksikossa. Jollain pesufirmoilla ja pesemällä toistemme paitoja tämä maa ei tule koskaan enää nousemaan keskituloisten valtioiden sarjaan, vaan vajoamme sinne jonnekin Meksikon rinnalle.

        Vain harvat perustavat firmoja, jotka ovat pystyssä muutaman vuoden päästä ja vielä harvempi perustaa firman, joka edes jollain tavalla kontributoi valtion varallisuuden kannalta. Yksi "Nokia" on enemmän kuin puolet koko PK-sektorista.

        Ja firman perustaminen vaatii poikkeuksetta pääomaa, osaamista ja liikeidean. Työttömillä ei ole rahaa, liikeideat ovat harvinnaista herkkua, ja osaaminen ei läheskään aina ole kuranttia tavaraa. Jos se nimittäin olisi kuranttia tavaraa, niin henkilö ei olisi alunperinkään työtön vaan tekemässä hommia toiselle, joka osaltaan tyydyttää kysyntää sillä alalla, missä työttömällä on osaamista. Työttömien yrittämisellä sinä et kuule lopeta työttömyyttä yhtään mihinkään.

        Juttusi eivät ole tästä maailmasta. Eikä tämän maan kehnosti hoidettu talouspolitiikka ole sen enempää duunarin kuin ay-liikkeenkään vika. Tässä maassa maksetaan jo nykyisellään ostovoimaltaan toivottoman huonoja palkkoja. Edes ne akateemisten palkat eivät ole kilpailukykyisiä; esimerkiksi aloitteleva inssi tienaa Saksassa kaksinkertaisesti Suomeen verrattuna ja palkkaverotus on selkeästi kovempaa Saksassa. Siinä menee nurin viimeisetkin riippeet sinun porvarihöpinöistäsi; ei ole palkat korkeita Suomessa ja verotuskin korkeampaa kuin Suomessa.

        Menehän nulikka takaisin sinne koulun penkille "osaamisinesi" ja "yrittämisinesi". Taitaa sinun substanssisi olla näissä asioissa tasan pyöreä nolla, eikä se kokoomuksen äänestäminen sinusta neroa tee. Rakas johtajasihan se jo noilla lausunnoillaan tekee naurettavaksi itseään ulkomaisten asiantuntijoiden edessä. Kuten sanoin, toivottavasti teidät kokoomuslaiset nolataan kunnolla maailmalla, jotta kotimaassakin tajuavat, mitä tuli eduskuntaan äänestettyä. Ei helvetti, uskokaa jo, että nuo teidän virtenne on veisattu ja pian tulee se paljonkaivattu muutos, kun tämän maan talous ajaa päin seinää näillä talousopeilla :D


    • EvilGlobalists

      Arbeit macht frei.
      Suicide nets on factory.

      Näillä lauseilla ja opeilla pärjätään "kilpailussa".

    • MB230
      • työkansannöyryyttäjä

        Tarkoitus onkin saada mahdollisimman paljon työttömiä ja näin saadaan palkat laskuun, tähän tietenkin liittyy työttömyyskorvauksien leikkaaminen joka on nyt neuvoteltavana.

        Sama ilmiö kaupan alalla, Lild saa tukiaisia satojamiljoonia ja pystyy
        näin myymään tuotteitaan alle omakustannushinnan kunnes muut
        kaupat joutuu lopettamaan, nsitten hinnat nousuun, näin tehtiin
        suurlama amerikkaan 30-luvulla, se on ollut kauheaa aikaa.

        Lild on sakujen kauppa, se on syytä huomioida.


    • toteutetaan_kasvu

      Mitä jos säädettäisiinkin laki siitä, että työttömyyden kasvun on oltava joka vuosi tuo 5 %:a.
      Tämähän se vasta olisi sitä oikeaa kasvu-ura ideologiaa.

    • ppoioppppoo

      Ei tällä ole mitään muuta takana, kuin palkkojen laskeminen. Se nyt vaan ei minkään valtakunnan talousoppineet mukaan tuo yhteistä ja yleistä hyvää. Tarkoituksena on noudattaa neokapitalistista unelmaa, joka tuo hyvää vain harvoille. Hyvinvointiyhteiskuntaa on jo romutettu tällä ideologialla. Seuraavaksi romahtaa koko valtio, mutta se ei näitä harvoja liikuta, koska heillä on varaa.

      Joissain yrityksissä huonojen aikojen yli sinnitellään nelipäiväisen työviikon avulla, joissain yrityksissä kun ymmärretään työntekijän arvo liikevaihdon kasvattajana ja ammatti ihmiset halutaan pitää mahdollisimman pitkään työllistettyinä hyvien aikojen varalle.

      Työttömien suoranainen pakottaminen yrittäjiksi on myös samaa pirullista suunnitelmaa kansalaista vastaan, jolla työttömyysluvut siivotaan ja ihmiset saadaan putoamaan sosiaalijärjestelmän ulkopuolelle.

    • huhhhuhh

      Edellinen hallitus laski yhteiskuntaveroa, jolla alennuksella piti luoda ihan fantastinen määrä työpaikkoja. Kun veroale tuli voimaan, se jaettiin samantein sijoittajataholle ja työntekijöitä irtisanottiin ihan samaan malliin kuin ennenkin. Mielenkiintoistahan on myös se, että suuryritykset tekevät ennennäkemättömiä tuloksia, mutta se ei niitä silti estä irtisanomasta väkeä tuotannollisista ja taloudellisista syistä.

      Ei ihmisten pakottaminen ylimääräiseen orjatyöhönkään tuo muille työpaikkoja, se menee myös omistajaportaan taskuihin. Ainoa vaikutus on irtisanomisien lisääntyminen, kun pienemmällä työntekijämäärällä päästään samaan vuosituntimäärään kuin ennen. Lisäksi ostovoiman vähenemisen takia yhä useampi yritys joutuu selvitystilaan. Kierretään on valmis ja työttömiä on kohta luoja tietää kuinka paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2240
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1792
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1563
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1295
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1287
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1106
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1041
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      1006
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      722
    Aihe