Olen tavannut muutamia helluntailaisia. He tuntuvat kasvaneen tynnyrissä ja olevan täysin tietämättömiä siitä, minkälainen maa Suomi on. He eivät millään voi uskoa, että alle 30-vuotiaista vain 15% uskoo kristinuskon jumalaan. He eivät ymmärrä, miten paljon nuoretkin tietävät kristinuskon historiasta - ja miten juuri tämä tieto estää heitä uskomasta. He eivät käsitä, että kristityistäkin vain osa uskoo, että on olemassa kadotus.
Pyörivätkö helluntailaiset aina vain omiensa piireissä? Miten on mahdollista, etteivät he ole lainkaan ajan tasalla oman maansa asioista?
Pyörivätkö helluntailaiset aina vain omiensa piireissä? Miten on mahdollista, etteivät he ole lainkaan ajan tasalla oman maansa asioista?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kyllä he tietävät varsin hyvin että kaikki on pelkkää satua, kulissia ja teatteria.
Roolileikkejä on monenlaisia. Kristinusko on yksi monista.
Kaikilla tuntemillani hellareilla on kauniit kodit missä elävät.
Ja mitä tekemistä kommentillasi oli itse asian kanssa? :-D
Minä en ole tietääkseni koskaan ollut yhteisissä tekemisissä helluntailaistem kanssa, ellei sitten joku ole salannut helluntailaisuuttaan.
Keskustelupalstojen ulkopuolella olen muutaman sanan vaihtanut heidän kanssaan.
Joskus tiesin yhden helluntailaisen perheen, joka kierteli käännyttämässä siihen saakka kun yksi heistä teki itsemurhan.
Maksaa kunta/kaupunki heidän vuokransa?
He kun antavat kaiken omaisuutensa ja rahansa Jeesuksen ohjeiden mukaisesti niitä enemmän tarvitseville.
Aloittajan väitti hellareiden elävän tynnyrissä.
Niin, olipa hauska vitsi! :-)
Tuo kuvaannollinen tynnyrissä kasvaminen sen sijaan lienee totta. Ainakin minulla on samanlaisia kokemuksia kuin aloittajalla. Eivät helluntailaiset tienneet edes perusasioita kristinuskosta. Olivat täynnä amerikkalaista hurmosta.
Mihin kokemusiasi vertaat? Mitä eivät tiedä?
Mihin vertaat kokemuksiasi? Mitä eivät tiedä?
helluntaiuskovat ovat kaikki hyvin pärjääviä velattomia työssä olevia ahkeria ihmisiä.
heitä ei tarvitse poliisien kuskata putkasta putkaan, eivät häiritse kenenkään elämää ja kouluttavat lapsensa hyvin.
asuvat useimmin isoissa omakotitaloissa ja hoitavat hienot pihansa hyvin!
maksavat kaikki seurakuntansa kulut itse ja lahjoittavat valtavat summat ulkomaille ja kotimaahan erilaisiin lähetyksiin ja projekteihin.
Miksi vouhotat maallisesta omaisuudesta? Aloittaja nosti esille aivan muut, tärkeämmät asiat. Talosta viis, rahasta myös. Elämässä on tärkeämpiäkin asioita kuin omaisuuden haaliminen.
Ai niin, juuri tuota ne hellarit eivät ymmärrä.
Rahaa, joka menee hyviin kohteisiin. Otappa se huomioon.
Mut mun mielipide on se, että jokaiseen eri juttuun mahtuu erilaisia ihmisiä.
On onnettomia ja onnellisia, on työttömiä ja työssäkäyviä.
Kaikki kelpaa.
Mistä sinä tiedät,että KAIKKI helluntailaiset ovat jotakin kuvaamasi kaltaista? Kommenttisi todella vahvistaa aloittajan tekstin:helluntailaiset OVAT (kullatuissa)tynnyreissään kasvaneita,mammonan haalimiseen opetettuja! On myös köyhiä helluntailaisia,vaan he eivät yleensä olekkaan ns.sisäpiiriläisiä. Olen joskus ollut helluntailainen ja tänäpäivänä sitä on kyllä häpeä myöntää sellaiseen sortuneensa,vaan myöhäistähän sitä nyt enää on katua kaatunutta maitoa..ellei hellari sitten ole tehnyt omistamallaan todella hyvää lähimmäisilleen(mitä yleensä hellarit EIVÄT tee,sillä korttitalon sortuminen olisi kovin kovin suuri,jos joutuisi ihan oikeasti elämään todeksi raamatun sanoman ja kärsimään hiukan kapeampaa elämää...)ja antanut vaikkapa tarvitsevalle yhden useista autoistaan tai taloistaan tai osan palkastaan tilipäivänä. Kaikki kadutkin kun ovat kultaa ja jumalan on kullat ja hopeat,niin ei sitä tarvitse köyhiä liikaa miettiä-siunauksiasiunauksia,taivaasta sataa kultahippuja,sinullekin,hoi sie veli,tuuhan sie tänne jo vot mie sinnuu opetan-mitä sie höpäjät Jeesuksist ja risteist,rahhaarahhaa ja hevossii...
Samanlaisia kokemuksia on minullakin ajoista, jotka vietin helluntailaispiireissä. Ei siellä keskusteltu asioista ja otettu selvää esim. Raamatun historiasta. Luterilaisessa kirkossa olen saanut kokea oppivani paljon ja lisäksi kaikki ovat "samalla viivalla". Siellä olen kokenut aitoa välittämistä ja lähimmäisenrakkautta. Siellä saa olla myös eri mieltä asioista ja niistä keskustellaan. Ei vain palvota puhujia ja mammonaa.
Olen itse vapaasti uskova ja kaikilla lapsillani on korkea koulutus ja lähipiirissä on korkeimmin koulutettuja iso joukko!
ainuttakaan työtöntä luuseria ei ole lähimaillakaan eikä mikään taho maksa penniäkään ei ole luukulla roikkuvia eikä norttisormisia kaljankittaajia vaan terveitä isänmaan tukijoita ja ennekaikkea Jumalan palveljoita kaikilla tasoilla.
Eli aloittajan kommentti edustaa surenluokan typeryyttä ihan itse näyteikkunaan asettuneena, mikä lie tarkoituksensa!
Tavannut muutamia helluntailaisia ja luulee sen perusteella tietävänsä kaiken heistä. Onpas fiksua. Minun kavereissani on korkeasti koulutettuja kansainvälisiä helluntailaisia, jotka toimivat vastuullisissa tehtävissä yhteiskunnassa. Toki seurakunnissa on kaikenlaista väkeä, sillä toisin kuin maallisiin yhteisöihin, seurakuntaan on jokainen tervetullut.
Eipäs luullut, vaan kysyi asiasta.
Ja rohkenen sanoa, että minä en ainakaan ollut tervetullut seurakuntaan. Eivätkä olleet minua edes tavanneet. Jo puhelimessa kieltäydyttiin tapaamasta.
Kaveri kävi sitten paikan päällä ja sanoi, että meininkin on kuin moskeijassa. Kouluttamattomat "puhujat" aivopesevät ja ahdistelevat väkeä, josta suurella osalla on mielenterveysongelmia.
Miksi olisit mennyt seurakuntaan? Mikä oli motiivisi?
Jovot,tässä meill o semmonen korkiaskoulunskäynny akaateeminen nirppanokka,jok ei puli-pertsan kotona käy jeesustelemassa koskaan!!!Menisit itseesi,leuhkija! Hienot on vermeet yllä,kun minulla on pelkkä taivas kattonani. Mitenkäs muuten,oletko miettinyt raamatun kotaa:SInä mieletön-tänä yönä sinun sielusi vaaditaan sinulta pois-minne sitten joutuu se minkä olet haalinut? Montako köyhää ihmistä,työtöntä,yksinhuoltajaa,alkoholistia yms pidät itsesi veroisena ihmisenä,todella? Jo kommenttisi kertoo, että olet todella sokea ympäröivälle hädälle-rikas vastaa tylysti,köyhä puhuu anellen,niinhän se on,kunnes mitta tulee köyhällä täyteen..
Se hätä tulee suurimmaksi osaksi jumalattoman elämäntyylin seurauksena, oletkos sitä miettinyt!
uskovainen on nöyrtynyt aikanaan Jumalan lain alle ja siitä on seurannut varjeltu elämä ja kun perkules ei vie koko ajan yötä päivää omien himojensa mukaan ihmisraukalta jää säästöönkin paljonkin!
mitä siihen sanotaan!
Kaikkiin eri juttuihin mahtuu erilaisia ihmisiä.
Löytyisikö täältä vastausta kysymykseen: 1960-70 luvuilla kuulin vanhemmilta pojilta tällaisen: "Liukas kuin papin kulli". Mistähän saisi tietoa mihin kyseinen sanonta juontuu ja mikä sen historia on? Lieneekö jo todella vanha sanonta, jopa monia vuosia vanha?
Tällä kylälläni on n. 150 hellaria ja yhteenkään heistä sinun juttusi eivät sovellu.
Käy siis ilmi, ettet itse tunne koko asiaa.
Jopa on uskovien vaikea ymmärtää sitä, että kun joku ei tunne asiaa, hän kysyy. Ai niin, uskova luulee aina itse tietävänsä kaiken. Siksi hän ei ymmärrä sitä, että joku kyselee ja haluaa kuulla asiasta lisää. Uskovien halventavat vastaukset ovat kyllä omiaan kertomaan hellareista jotain...
" He eivät millään voi uskoa, että alle 30-vuotiaista vain 15% uskoo kristinuskon jumalaan. "
No tämä ei todellakaan ole vaikea uskoa, ei tarvitse kuin pitää silmänsä ja korvansa auki.
Silti jotkut pölkkypäät hokevat, että Suomi on "kristitty maa". Eivät usko kristittyjen olevan vähemmistö.
Sääliksi käy heitä, jotka eivät Raamattuun ja Jumalaan usko. Siellä lukeekin kyllä, että "piskuinen on se lauma", Jeesuksen sanomana.
Epäuskostakin kuitenkin sanotaan, että se on yksi synneistä. Siitäkin voi tehdä parannuksen.
Jumala on Pyhä, se tarkottaa, ettei hänessä ole mitään vääryyttä eikä saastaista. Ihminen vaan haluaa helposti omassa voimantunnossaan viipeltää niinkuin tahtoo, viis niistä hyvistä ohjeista ja varoituksista, joita Raamattu meille antaa.
Mitä arvelet -aivan rehellisesti siinä itseksesi kun ei ole muita näkemässä- että onkohan kukaan saattanut elämäänsä turmioon, maalliseen sen kummemmin kuin iänkaikkiseenkaan, pysymällä vahvasti Jumalan kädellä? Luulenpa, he ovat melko autuaita.
Tosiasia on, että jotkut helluntailaiset elävät vaimoineen ja lapsineen ikäänkuin tynnyrissä kasvaen. Eikä edes tynnyrin tapin reiästä itse katsella eikä lapsetkaan saa katsella ulos, ettei vain maailma saastuta.
Kun tällainen tynnyrissä kasvanut ja kasvatettu joutuu elämänsä jossain vaiheessa lähtemään ulos vaikkapa koulutuksen tai työprojektin seurauksena, niin elämänkurvit ja kuviot menevät kertalinttuulla sekaisin.
Tunnen muutamia tapauksia, jossa seurakuntanuorelle on tällaisen tynnyrikasvatuksen seurauksena käynyt tosiaan haperosti.
Eräs esimerkki kuvaa tilanteen erinomaisesti. Kun erään seurakuntalaisen tynnyrissä kasvatettu tytär tuli naimaikään ja avioitui samaan seurakuntaan kuuluvan poikamiehen kanssa, ja kun lähti siitä sitten kouluun toiselle paikkakunnalle, niin kuukauden kuluttua naitu neito otti ja löysi uuden kumppanin, jonka kanssa alkoi ens'töikseen ns. pässiä nutistamaan.
Että noin se maailma yleensä vie, vaikka tynnyripopulaatio näyttäisi kuinkakin hurskaalta ja uskolliselta seurakuntana.
Kiitos Herralle, etteivät suinkaan kaikki helluntaiseurakunnat ole tynnyripopulaatioita.
Jos ihminen on korkeasti koulutettu niin miten hän voi uskoa mielikuvitusolentoihin ja itämaisiin satuihin tai yleensä uskovaisten typeriin sääntöihin. Jos asioissa ei ole mitään järkeä niin miksi he uskovat kuitenkin järjen vastaisesti. Pannaaan nyt esimerkiksi ylöstempaus, syntien anteeksi saaminen, jumala joka on aina ollut, ristinkiesuksen liukuminen taivaasta jerusaleimiin, Nooan arkki -tätä mieletöntä valehtelua.
Niin mutta kun Jumala on kaikkein korkeimmin kouluttautunut, eihän se muuten onnistukkaan tälalisen mailman rakentaminen, eihän onnistu?!
On tosimukavaa olla kaikentietävän Jumalan selän takana j a jopa oppiakkin jotain jos on nöyryyttä sellaiselle tässä elämän varrella ja mennä lopulta kotiinsa valmiiksikalustettuun huoneistoon ilman vuokraa ja hintaa!
oi joisentään!
Täysiä mielipuolia ovat...helluntalaiset....
no niin oli kyllä väkevät perustelut väkevälle mielipiteelle, eikö vain ollutkin hehehe...!
kumartaa syvään js hartaasti.
mistähän sinä olet eksynyt tänne..? ettei vaan äiteen ja paapan tynnööri kupsahtanu nurin, vyörähdit pyllylles, ny teköö kipiää..? kuulehan koloppi, käy ukkiis piplijalla (jos ossaat lukiakkaa), jottas viisastuisit.
olisko tynnyrisaunasta muljahtanut illankarheessa taikka jopa kylpytynnyristä kesken kaljapileitten ja siitä juoksi heti tapaamaan muutamia helluntaiuskovia peloissaan toki.