Miksi kantasuomalaiset ovat työttöminä?

SuomimiesVsMamu

Suomessa on työttömyyttä kantaväestön keskuudessa, koska suomalaiset työttömät mielummin istuvat TV:n ääressä kaljapullo kädessä kuin vaivautuvat töihin asti. Vaikka ammattitaito olisi pyöreät nolla niin silti pitäisi maksaa tälle suominirppanokalle 20 euroa tunnilta että "nousisi edes sängystä ylös". Toisin sanoen, suomalainen työtön on ahne, laiska, saamaton ja täysin työmarkkinakelvoton, eikä sellaista hullukaan yrittäjä halua työllistää.

Sen sijaan ulkomaalainen omaa huomattavasti korkeamman työmoraalin ja heillä on suoranainen velvoite käydä töissä, vaikkei siitä paljoa palkkaa saisikaan - heille tärkeintä on työn teko ja se, että vaimo sekä omat lapset näkevät että mies käy töissä, ei palkan ahmiminen. Tämän takia ulkomaalaiset miehet ovat kovaa valuttaa myös parisuhdemarkkinoilla.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • letmelaugh

      "Sen sijaan ulkomaalainen omaa huomattavasti korkeamman työmoraalin ja heillä on suoranainen velvoite käydä töissä, vaikkei siitä paljoa palkkaa saisikaan"

      Et vissii ole koskaan käynyt stadissa ostoksilla?

    • hyihelvtti

      Vai joku vielä ihmettelee, ettei kukaan tule töihin sun mamujes kanssa 10 € tunti. Minä en tulis töihin rullahuulien työkaveriksi edes 100€ tunti.

    • vain.pikku.siivu

      Ulkomaalaisista noin 8% on töissä, pääasiassa Aasialaisia (mm. ravintolanpitäjiä ja filippiino-hoitsuja) tai sitten johonkin isoon firmaan palkattuja huippuinsinöörejä tms. Lopuista 98%:sta suurin osa on Afrikkalaisa mamuja joita ei työnteko kiinnosta, kiinnostaa vain siivelläeläminen ja raiskailu.

    • Jos nyt kuitenkin tehtäisiin niin, jotta hommattaisiin töitä noille halukkaille tekijöille, ja poistettaisiin ulkomainen halpistyövoima Suomesta, ja sen jälkeen alettaisiin patistelemaan noita haluttomia töihin, jos niitä vapaita työpaikkoja edelleen olisi !

      Suomalainen ei ole laiska, meistä osa lähti 50, 60 ja 70 luvuilla ulkomaillekin Suomen työttömyyttä pakoon! ja nostamaan naapurimaiden elintasoa ylöspäin !


      Late Lapista. SSSS Ry!

      • waler-

        Jokaiseen vapaaseen työpaikkaan Suomessa on satoja hakijoita,Ja tämä on fakta.
        Kyse on työpaikkojen puutteesta,ei Suomalaisten laiskuudesta


    • yt_pakko

      Miksi kantasuomalaisia irtisanotaan?

    • vuori-ei-tule-luoksenne

      Keski-ikäinen omakotitalonsa tai osakkeensa jo maksanut työtön ei hevin lähde rakentamaan elämäänsä uusiksi toiselle paikkakunnalle. Suomen asuntomarkkina on niin jäykkä, että se toimii esteenä niillekin, joilla olisi halua lähteä. Valtion kannattaisi lisätä vuokra-asuntotuotantoa niillä paikkakunnilla, joilla on jatkuvaluonteista työvoimapulaa joissakin ammateissa.

    • Hallaahon-äänestäjä7

      SUOMESSA RUOKA JA VAATTEET EIVÄT OLE ERITYISEN KALLIITA MUTTA ASUMINEN ON HUIPPUHINNOISSAAN. Maahan tuodaan maksukyvyttömiä mamuja, joille järjestetään kasvukeskuksiin asuntoja, esim. Helsingissä kerrostalouustuotannon hinta on 7000 euroa neliö eli 20 neliötä per mamu on 140 000 euroa ja mamuperhe yhdistettynä tarvitsee 100 neliötä eli 700 000 euroa heti. TÄMÄ JOUKKO ON OTETTU ARPOMALLA ELI NS. SOSIAALPERUSTEIN EIKÄ TULE KOSKAAN TEKMÄÄN TYÖTÄ OSALLITUMAAN LUOVAAN TOIMINTAAN TAI KEHITTÄMÄÄN TEOLLISUUTTA SUOMESSA, verot nousevat asunnot ovat kalliita eikä kukaan ulkomaalainen osaaja tule silloin Suomeen työskentelemään ja maksamaan mamulaisten sossurahoja

      Kun mamua marssii pihaan sossussa elämään ja vie asuntotilaa, asuntojen hinta nousee sosiaaliavustuksista, ja KENELLÄKÄÄN TYÖSSÄKÄYVÄLLÄ EI OLE EDES TEORIASSA MAHDOLLISTA ASUA TYÖPAIKKOJEN LÄHELLÄ JA KAIKKI HIDASTUU JA LOPULTA TUHOUTUU SLUMMIKSI ei kerta kaikkiaan jaksa pendelöidä satojen kilometrien päässä maalta töissä mamula-Helsinkiin jne.

      Onko mahdollista vaikuttaa tähän vai pitääkö meidän vain kastsella tätä pelleilyä? ON MAHDOLLISTA VAIKUTTAA, NIMITTÄIN ITSEMÄÄRÄMISOIKEUS

      Ensimmäinen askel itsemääräämisoikeuden palauttamiseen on irrottauminen eurosta, TUE VÄYRYSEN ADRESSIA

      http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/198700-kun-huutaminen-kannatti-stubb-eu-inkvisition-renkipoikana
      Meidän on kuitenkin hyvä kysellä itseltämme: onko kansallisella itsemääräämisoikeudella merkitystä? Pitääkö sitä puolustaa? Ja ennen kaikkea: Mitä tehdä?

      EURO EI OLE ENSIKÄDESSÄ EDES TALOUDELLINEN PROJEKTI JA SE EI MISSÄÄN NIMESSÄ OLE JOKIN kiva olla vaihtamatta rahoja rajalla, kun käy turistina Euroopassa -legenda. EURO ON POLIITTINEN PROJEKTI, jossa HELSINGIN EDUSKUNNAN valta siirretään Brysselin unionin BU johdolle, ei siis edes europarlamentille. Brysselin unionin johto ei ole PARLAMENTAARISESSA SUHTEESSA ns. euroPARLAMENTTIIN, joka siis ei ole oikeasti parlamentti ollenkaan, vaan näytelmällinen kultapossukerholle varattu palkannostoautomaatti. BRYSSELIN UNIONIN JOHTO EI KAADU EUROPARLAMENTIN MIELIPITEISIIN TAI VASTUSTUKSEEN, parlamentti on keksitty aikanaan EU:ssa kansalaisten hämäämiseksi ja mukaosallistumiseksi

      EURON KAUTTA SUOMELLA EI OLE VALTUUKSIA OMAAN RAHAPOLITIIKKAAN KOSKA SUOMELLA EI OLE OIKEUTTA PAINAA EUROJA mutta Helsingin keskuspankki saa painaa aina markkoja Brysselin BU:n lupia kysymättä

      Brysselin unioni BU määrää erilaisia pakotteita kuten kuluja eli vaikka pakkorahat Kreikalle ja kun kulut on määrätty suomalaisille, BU samalla määrää SUOMEN VEROT, VAIKKA SE MUODOLLISESTI SAATTAISI SANOA, ETTÄ ON TEIDÄN OMA ASIANNE MITEN RAHAT KERÄTTE

      Mutta BU-pakko on. BU edustaa myös VIERAIDEN VÄLIMERENOPPIEN KUTEN MUSLIMISMIN HYVÄKSYMISTÄ JA JUURI BU:N TAKIA SUOMEN EU-KIIMAISET BOSSET OVAT HILJAA, KUN SUOMEEN RAKENNETAAN BAHRAININ RAHOJEN AVULLA ja viherKOMMUNISTI SINNETÄNNEMÄEN HELSINGIN KAUPUNGIN KAAVOITUSJOHTAJANA KAAVOITTAMAA JÄTTIMOSKEIJAA, BU:N TYÖPAIKKOJA METSÄSTÄVÄT EU-KIIMAISET EIVÄT VAARANNA ETUJAAN AJAMALLA SUOMALAISUUDEN LINJAA eivätkä etujensa takia vastusta muslimismipropagandaa

      TÄSTÄ LÄHTEE, ALLEKIRJOITA HETI VÄYRYSEN ADRESSI https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372 LISÄÄ AIHEESTA http://www.paavovayrynen.fi/2015/07/16/tiedote-vayrynen-jatti-kansalaisaloitteen-tarkastettavaksi/
      http://yle.fi/uutiset/vayrynen_haluaa_markat_frangit_ja_liirat_kayttoon_euron_rinnalle/8167855

      http://timosoini.fi/2015/07/kreikkaa-ja-lepoa/ Sitä vaihtoehtoa ei ole enää olemassa, mikä oli tilanne neljä vuotta sitten. Tiesin tuolloin, että pakettipolitiikka alkaa ja että se johtaa erilaisten mekanismien rakentamiseen. En halunnut niitä, koska pidin politiikkaa vääränä. Vein puolueen oppositioon. Tuon neljän vuoden aikana hallitus rynni mukaan tukimekanismeihin ja pääomitti ne. Vastustimme. Hävisimme. Nyt se ovat olemassa ja niihin myönnetyt rahat. Muiden antamana. Tätä muiden antamaa rahaa, ei mitään muuta tai uutta, käytetään jos sopimus tehdään.

    • waler-

      Koska kantasuomalainen asuu SUOMESSA.Tämä on euroopan kalleimpia maita ASUA.
      YMMÄRSIKÖ aloittaja,mitä haen?VAI TÄYTYYKÖ TÄSMENTÄÄ?

      • Doxx

        Aloittaja on trolli. Hän ei halua ymmärtää vaan ärsyttää.


    • kuin

      suomalaisten suurin haaste onkin miten selvitä yhä kalliinmäksi käyvästä elinkustannuksista nyt ja tulevaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe