Näin hoitaisin massa työttömyyden

Jos minä saisin päättää poistaisin kaikki tuet ja tilalle pistäisin vapaaehtoisen "pakkotyöleirin"tähän raha lopettamalla yle ja turhat laitokset ja virastot ja yliopistot. Ja työleiri vain väliaikaiseksi tieksi vapaaseen yhteiskuntaa jotain kuusivuotta ihmisille aikaa oppia elämään "luonnossa" ja tietenkin lopettaisin valtion yrityksiä ja möisin. Työleirillä olisi ruoka palkka ja vähän rahaa hygieniaan ja siisteyteen kolme vapaa päivää viikossa niin että vapaa aikaa olisi tarpeeksi että leiriläiset voisivat miettiä mitä tekevät kun leirilopetetaan, ja opiskella sitten tuon unelman saavutamiseksi omalla ajalla.
Ja jos joku tulisi urputtamaan että vastoin jotain lakia tai virkamies olisi hankala tai valtuutettu vastustelisi sanoisin vartiat pidättäkää tuo taantumuksellinen ja sitten kädet sidotuksi ja polvillaan ruoskia ja kysyisin sadan iskun jälkeen aina joko on mieli muuttunut jos ei neljänsadan jälkeen niin ristiin naulita.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hienoa! Olet keksinyt Pohjois-Koreasta pohjoismaisen version.

Äänestä

Koneelliselle työlle voisi laittaa veroja niin paljon, että työvoiman palkkaaminen olisi kannattavampaa. Opiskelu ja koulunkäyntiveron voisi myös ottaa käyttöön.

Äänestä

Spartacus oli oikea messias. Hän ei kääntänyt sortajille toista poskeaan, kuten antikristus teki vaan iski heiltä miekallaan pään irti. Jeesus taas oli roomalaisten keksimä myytti orjien rauhoittamiseksi.

Kaikkien maailman työttömien ja sorrettujen pitäisikin aina muistaa kysyä itseltään: "Mitä Spartacus tekisi?" kohdatessaan sortoa ja löytää itsestään sisäinen Kristus henki huutaen: "Minä olen Spartacus!"

Maailmassa on orjuutta ja sortoa niin kauan, kun joku vain alistuu orjaksi ja kääntää sortajalle poskensa. Mutta jos kaikki orjat sanovatkin: Minä olen Spartacus." ja taistelevat kuolemaansa saakka orjuutta vastaan, ei orjuutta silloin voi enää olla olemassa.

Äänestä

vastauksia
EI vero pitää vähentää ja yksinkertaistaa vain pieni tasavero tuloista, leikataan kunnes yhteiskunta toimii sen varassa.

Työleirillä löytyisi partasellekkin töitä, ja koska ei tukia niin sinnehän sen pitää mennä, ellei ala kerjuulle tai opiniin hyödylliseksi että saa palkan vapailta markinoilta tai perustaa yrityksen

Tämä ei ole pohjoiskorea tyypinen koska leirille meno on täysin vapaa ehtoista

Äänestä

Jos aloittajan kaavailema visio toteutuisi moni varmasti tekisi itsemurhan. Ja kyllä se jossain vaiheessa herättää päättäjät jos määrä on riittävän suuri. Ei ne niin vaan voi asiaa ohittaa.

Äänestä
  • Kyllä meillä tullaan näkemään lukematon määrä itse-/armomurhia lähivuosina. Meill on leiri ja asukkaat valmiiks olemassa.

    Äänestä

Oon varma, että aloittaja teki ton kirjoituksen PUHTAALLA HUUMORILLA tai sitten hän on HULLU.
Massatyöttömyys lähtee leikkaamalla ja luomalla työtä.
Yritykset avainasemassa.
Virkojen yhdistämiset=saadaan säästöjä.
Ulkomaankauppa takas venäläistne kanssa.
Proggressiivinen verotus.
Veroprosentit alemmas, niin jää enemmän ostovoimaa ja se näkyy positiivisena kaikin puolin.
Tuossa muutamia keinoja.
Jenkkilän malliin ei pidä mennä, että otettaisiin kokonaan tuet pois työttömiltä ja eläkeläisiltä.
Se ois muuten vastaan Suomen perustuslakia, jos joku hyypiö yrittäisi sellaista.

Äänestä
  • Minä taas veikkaan että aloittaja on ihan tosissaan tosin hän sekä hullu että todella tyhmä. Veikkaan myös, että kyseessä on yhteiskunnan veroilla elävä eläkeläinen joka on huolissaan kun eivät kaikki ole töissä maksamassa hänenkin eläkkeitään. Hän on niitä jotka pääsi heti sieltä kansakoulusta työhön jossa sai olla rauhassa töissä eläkeikään asti. Hänen ei tosin silloin vielä tarvinnut eläkkeisiin itse laittaa ropon ropoa kun työntekijät alkoivat niistä osaa maksamaan vasta 90 luvulla.

    Näistä lähtökohdista onkin sitten vallan mainiota huudella ja kirjoitella ties mitä ruoskintajuttuja työttömille. Kun on itse helpolla päässyt niin mikäs siinä.

    Äänestä

Täystyöllisyys on kaikkein pahin mahdollinen tilanne mikä voi tapahtua, silloinhan joutuu rupea maksamaan enemmän palkkaa

Äänestä
  • http://www.anttipesonen.fi/2015/02/tyon-hintaa-alas-palkkoihin-koskematta.html

    yön hinta on keskeinen asia, kun työllisyyttä halutaan parantaa. Työn hintaa voidaan ja pitää alentaa palkkoihin koskematta.
    Itsenäisyyspuolueen vaaliohjelmassa esitetään, että arvonlisäverovelvollisuuden alaraja nostetaan 100 000 euron liikevaihtoon. Tämä helpottaisi varsinkin aloittavien ja pienten palveluyritysten toimintaa.

    Toinen ja hyvin merkittävä esitys on se, että maksurasitysta työn sivukuluista pitää siirtää työtä tarjoavilta yrityksiltä automaatiotuotannolle ja muulle toiminalle, joka nyt on vapaa niistä kuluista, joita työhön kohdistetaan. Nykyiset työn sivukulut on siis poistettava, ja vastaavat maksut kerättävä tuotannon jalostusarvon perusteella.

    Kun näihin uudistuksiin lisätään IPU:n kannattama perustulo ja alle 1000 euron kuukausitulojen verovapaus, voidaan helpottaa työn tarjoamista ja vähentää nykyistä 450 000 suomalaisen työttömyyttä.

    Äänestä

Surullista, että sinulla ei ol kesälomallasi parempaa tekemistä kuin puhua kakkaa tällä foorumilla. Eikö sinulla ole ketään kavereita? Tai edes pleikkaria?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ew4t54 kirjoitti:

Jos minä saisin päättää poistaisin kaikki tuet ja tilalle pistäisin vapaaehtoisen "pakkotyöleirin"tähän raha lopettamalla yle ja turhat laitokset ja virastot ja yliopistot. Ja työleiri vain väliaikaiseksi tieksi vapaaseen yhteiskuntaa jotain kuusivuotta ihmisille aikaa oppia elämään "luonnossa" ja tietenkin lopettaisin valtion yrityksiä ja möisin. Työleirillä olisi ruoka palkka ja vähän rahaa hygieniaan ja siisteyteen kolme vapaa päivää viikossa niin että vapaa aikaa olisi tarpeeksi että leiriläiset voisivat miettiä mitä tekevät kun leirilopetetaan, ja opiskella sitten tuon unelman saavutamiseksi omalla ajalla.
Ja jos joku tulisi urputtamaan että vastoin jotain lakia tai virkamies olisi hankala tai valtuutettu vastustelisi sanoisin vartiat pidättäkää tuo taantumuksellinen ja sitten kädet sidotuksi ja polvillaan ruoskia ja kysyisin sadan iskun jälkeen aina joko on mieli muuttunut jos ei neljänsadan jälkeen niin ristiin naulita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu