Sertralin hexal- ikuinen tinnitus

Moi. Lueskelin joku aika sitten keskustelupalstaa (demi.fi), jossa kerrottiin sertralin hexalin sivuvaikutuksena tulleen tinnituksen, joka ei ole poistunut, vaikka lääkkeen syönti on lopetettu. Itselläni on todennäköisesti käynyt juuri niin. Seuraavana aamuna lääkkeen aloitettuani ihmettelin vinkunaa korvissani ja kävin ensin yleislääkärin ja sitten korvalääkärin vastaanotolla. Kuulosta ei löydetty mitään vikaa, mutta tinnitus jäi pysyväksi. Olisikin mukava keskustella tästä vaietusta aiheesta ja muista masennus/ ahdistuslääkkeistä, jotka samaa sivuvaikutusta aiheuttavat. Mainitaan aika monen lääkkeen haittavaikutuksissa, mutta missään ei kerrota, että se voi jäädä jopa pysyväksi. Korvalääkäri, jolla kävin (Jari Suvilehto mehiläisessä) kertoi tinnituksen syynä hyvin todennäköisesti olevan tämän lääkkeen, eikä hän antanut mitään takeita sen poistumisesta. Moni psykiatri ei tämmöistä myönnä, vaan tinnitus-oireet pistetään ahdistuksen piikkiin.
94387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minä sain epilepsialääkkeestä pysyvän tinnituksen.

Luki haittavaikutusluettelossakin.

Tinnitusta ollut jo 10 vuotta eli ei se parane ainakaan minulla.

Äänestä

Olen kuullut tinnituksesta pysyväisoireena SSRI-aineille, joten ei tule itselle uutena mahdollisuutena. SSRI:t pystyvät aiheuttamaan lukemattoman läjän erilaisia neurologisia vaurioita aivoihin, jotka jäävät monille pysyviksi lopettamisesta huolimatta. Aivovaurioriskeistä ei kerrota potilasohjeessa ja tuskin koskaan lääkärin tai psykiatrin vastaanotolla ainekäytön aloittamista suunniteltaessa. Psykiatrit kiistävät aina kaikki toimenpiteidensa aiheuttamat vauriot olivat ne minkä tyyppisiä tahansa. Jos he eivät näin tekisi koko ala olisi vaarassa.

Äänestä

Aikamoisia myrkkyjä taitavat tosiaan olla nuo mielialalääkkeet ja monet muutkin lääkkeet, kun kerta epilepsialääkkeestäkin on tullut pysyvä tinnitus. Minulla oli vähän aikaa mielialalääkkeenä deprakine, mutta lopetin sen heti, kun luin haittavaikutuslistaa, jossa mainittiin kuurous, palautuva tai pysyvä. Vaikkakin kyllä joka lääkkeessä on aikamoiset haittavaikutuslistat, niitä kun lukee, niin ei uskalla pillerin pilleriä popsia. Tällä hetkellä minulla on käytössä Voxra monien muiden lääkkeiden ohella, joka sekin tuntuu voimistavan tinnitusta. Lääkäri suhtautuu hyvin nihkeästi vaihtamiseen, kun on kuulemman niin sopiva lääke minulle. Olkoon vaikka kuinka sopiva, mutta kun korvat soivat jo ennestään, niin ei sitä enää viitsi voimakkaampana kuunnella. Taidan vaatia lääkäriä vaihtamaan lääkkeen tai sitten käyn puhumassa asiasta yksityisellä. Minulla tulee ensi vuonna 10 vuotta taukoamatonta korvien soimista täyteen.

Äänestä
  • Kai tiedostat, että käyttämäsi bupropioni on myös hyvin vaarallinen mitä tulee pysyväisvaikutusriskeihin. Sitä paitsi vain sinä, eikä lääkärisi, pystyt sanomaan mikä sinua auttaa.

    Äänestä

Kiitos tiedosta. Itsehän minä viimekädessä tosiaan päätän, minkä pillerin suuhuni laitan. Tänään nyt en sitten ottanutkaan aamulla Voxraa, taidan tosiaan heivata helv.. koko lääkkeen.

Äänestä
  • Varoitus! Nopea lopettaminen voi aiheuttaa todella tuntuvia vieroitusoireita, jotka ovat voimakkuudensa vuoksi saaneet jotkut ihmiset jopa tappamaan itsensä. Yleensä ottaen kaikkien huumausaineiden alasajo suositellaan tehtäväksi hitaasti portaittain, jotta ainakin pahimmalta säästyisi. Vieroitusoireista huonoiten käyttäjät, läheiset ja lääkärit tunnistavat nousutta ahdistusta, masentuneisuutta, sekavuuden tiloja, joita luullaan alkuperäisen psyykkisen voinnin paluuksi. Tärkeää on osata tunnistaa vieroitusoireet, jotta virheellisiä johtopäätöksiä ei tulisi tehtyä. En henkilökohtaisesti tunne bupropionin vieroitusta kovinkaan hyvin, joten en osaa antaa tarkempia neuvoja.

    Tutustu bupropionin vieroittamiseen esimerkiksi sivustolla Surviving Antidepressants. Alla suora linkki suuntaan antavaan yleisohjeeseen. Huomaa, että vieroistusoireet on hyvin yksilöllistä, joten toisten kokemukset eivät aina osu kohdalleen oman kanssa. Vieroitusprosessin kanssa on järkevää lähteä liikkeelle aina hitaasti.

    Tips for tapering off Wellbutrin, IR, SR, XR, XL (bupropion)
    http://survivingantidepressants.org/index.php?/topic/877-tips-for-tapering-off-wellbutrin-ir-sr-xr-xl-bupropion/

    Äänestä

  • Kiitos paljon vinkeistä. En ajatellutkaan ihan seinään lopettaa, tosin en ole ko lääkettä syönyt kovin kauan, mutta alkuun nyt ainakin pudotan annoksen tasolle 150mg joka se oli alunperin. Sinulla on paljon hyvää tietoa lääkkeistä ja niiden haitoista.

    Äänestä

Withdrawal from Sertraline

July 27, 2015

http://wp.rxisk.org/withdrawal-from-sertraline/

"This is the story of Anna.

My first encounter with psychiatry and the “mental health” system was in the summer of 2008. A beautiful; warm summer indeed. But unfortunately I will recall this summer for other, less glorious, reasons. I was 20 years old at the time and had moved eight times in my short life, changed countries twice and had become increasingly more lonely and timid. I was on a quest for meaning and was reflecting upon life and our existence in this world, but not necessarily in a negative way. Engaging in relationships with my peers had become more and more difficult and upon well-meaning advice from a family member I went to see a psychiatrist."

Äänestä

Hei. Minulla myös käytössä ollut Sertralin Krka ja muutama päivä sitten alkoi korvien soiminen eli tinnitus mutta ei ole loppunut vaikka lopetin Sertraliinin käytön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarno25 kirjoitti:

Moi. Lueskelin joku aika sitten keskustelupalstaa (demi.fi), jossa kerrottiin sertralin hexalin sivuvaikutuksena tulleen tinnituksen, joka ei ole poistunut, vaikka lääkkeen syönti on lopetettu. Itselläni on todennäköisesti käynyt juuri niin. Seuraavana aamuna lääkkeen aloitettuani ihmettelin vinkunaa korvissani ja kävin ensin yleislääkärin ja sitten korvalääkärin vastaanotolla. Kuulosta ei löydetty mitään vikaa, mutta tinnitus jäi pysyväksi. Olisikin mukava keskustella tästä vaietusta aiheesta ja muista masennus/ ahdistuslääkkeistä, jotka samaa sivuvaikutusta aiheuttavat. Mainitaan aika monen lääkkeen haittavaikutuksissa, mutta missään ei kerrota, että se voi jäädä jopa pysyväksi. Korvalääkäri, jolla kävin (Jari Suvilehto mehiläisessä) kertoi tinnituksen syynä hyvin todennäköisesti olevan tämän lääkkeen, eikä hän antanut mitään takeita sen poistumisesta. Moni psykiatri ei tämmöistä myönnä, vaan tinnitus-oireet pistetään ahdistuksen piikkiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu