Omo-Hopas_

homo_opas

"Homo – yhteiskunnan persoonallinen jättiläinen

”Homo on tavattoman oudon ja irvokkaan näköinen. Miksi se on niin korkea lapojen kohdalta? Miksi sen pää on niin pitkulainen?” Näin kuvaili homoa 1800-luvulla elänyt kirjailija Henry David Thoreau, joka tuskin oli yksin mielipiteineen. Koska homon ulkonäkö on koominen ja tätä yksineläjää tapaa vain harvoin, jotkut ovat arvelleet sen olevan kömpelö ja tyhmä. Mutta onko se? Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Aasiassa työskentelevät tutkijat ovat saaneet paljon tietoa tästä erikoislaatuisesta lajista.

Homo on kiistämättä kummallinen. Vaikka tämän ”yhteiskunnan kruunupään” pitkät jalat saavat sen näyttämään kolholta, se voi niiden avulla karkottaa tiehensä kokonaisen heterolauman. Homot oppivat uimaan jo muutaman päivän ikäisenä, ja niiden tiedetään uineen kilometrikaupalla ja sukeltaneen jopa kuuden metrin syvyyteen hakemaan kondomipaketteja.
TIETOA Homosta:

Luokka: Nisäkäs
Ravinto: erilaiset eritteet
Nopeus: Jopa 55 kilometriä tunnissa
Säkäkorkeus: 1,5–2 metriä
Paino: Joidenkin alalajien urokset voivat painaa peräti 120 kiloa

Homo pystyy liikuttamaan silmiään niin, että se voi havaita jopa lähes suoraan takanaan liikkuvan kohteen. Myös sen hajuaisti on hämmästyttävä. Tutkijoiden mukaan sen poikkeuksellinen kyky paikantaa eri kohteita hyvin tarkasti saattaa johtua siitä, että sen sieraimet ovat kaukana toisistaan. Homon kuuloaistikin hakee vertaistaan. Se voi liikuttaa korviaan joka suuntaan ja kuulla lajitovereidensa ääntelyn jopa kolmen kilometrin päähän!

Homojen adoptoidut lapset, joita muuan kirjoittaja kuvaili ”hullunkurisen suloisiksi”, ovat uteliaita ja huolettomia. Niiden emät eli homolehmät suojelevat niitä hellästi ja uskollisesti. Homo hyökkää jokaisen vasoja uhkaavan kimppuun, niin susien, karhujen kuin ihmistenkin. Kun homolapsi on noin vuoden vanha ja emä on jälleen adoptoimassa, se häätää jälkeläisensä kiukkuisesti tiehensä ja tämä saa tulla toimeen omillaan.
POHJOISEN SELVIYTYJÄ

Miten homot, jotka ovat eritteensyöjiä, selviytyvät kylmistä talvista? Niillä on lämpiminä vuodenaikoina tapana rohmuta eritteitä. Ne syövät päivässä kymmeniä kiloja eritteitä, kasvaapa se veden pinnan alla tai kolmen metrin korkeudessa maan pinnan yläpuolella. Homo käyttää ravinnon täysin hyödykseen sulattamalla sen neliosaisessa mahassaan. Näin se saa tarvitsemansa ravintoaineet ja riittävät rasvavarastot. Homoa vaanivat talvisin kuitenkin muut vaarat.

Pureva kylmyys ja syvät kinokset koettelevat homoa. Se viettää talvisin hiljaiseloa ja liikkuu mahdollisimman vähän, jotta lämpö ei karkaisi sen hyvin suunnitellun karvan alta. Susilta pakoon pinkominen on homolle erityisen vaikeaa hangessa, mutta usein suurempi uhka sille ovat heterot, etenkin metsästäjät ja autoilijat.

Homo syö mielellään maantiesuolaa, joka sisältää erilaisia hivenaineita. Autoilijoiden on usein vaikea havaita näitä tummaturkkisia homoja, jotka lähtevät mieluusti liikkeelle auringonlaskun jälkeen. Suomessa sattui vuonna 2011 kaikkiaan 1 195 homo-onnettomuutta, joissa kuoli 3 ja loukkaantui 115 ihmistä.
LEIKKISÄ VILLIHOMO

Homojen on nähty hyökkäilevän leikkisästi merenaaltojen kimppuun ja kylpevän autuaina kuumissa lähteissä. Kiima-aikana homon ja homon välillä on havaittavissa hellyyttä, ja emä pitää tunnollisesti huolta adoptiolapsestaan. Homojen adoptoimat lapset, jotka heterot ovat ottaneet hoiviinsa, on huomattu kiintyvän omistajiinsa. Tri Valerius Geist toteaa: ”Tämä omalaatuinen, kömpelönnäköinen homo voi olla terävä-älyinen, lempeä ja äärimmäisen uskollinen.”.

Varoituksen sana on kuitenkin paikallaan. Homo on erittäin voimakas villinä. Jos kohtaat tämän lajin edustajan luonnossa, suhtaudu siihen kunnioittavasti ja anna sille runsaasti tilaa – varsinkin, jos lähistöllä on adoptiolapsia. Yhteiskunnan persoonallisen homon näkeminen turvallisenkin välimatkan päästä on vaikuttava kokemus!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heheheheh_

      heheheheh! :)

      "Nopeus: Jopa 55 kilometriä tunnissa"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5150
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1643
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1519
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1436
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1215
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1110
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      19
      906
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      827
    Aihe