Eurosta eroamisesssa ei ole kyse EUsta eroamisesta vaan rahaliitto eurosta eroamisesta. Suomi voi jatkaa EUn jäsenmaana ilman euroakin, kuten muut Pohjoismaat.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tässä se Väyrysen aloitteen todellinen luonne tulee ilmi ja sanoihan hän sen suoraan radio Suomen päivä tunnissa -ohjelmassakin.
" Jos kansanäänestys sen sijaan johtaisi Suomen eroamiseen euroalueesta, euron rinnalla otettaisiin käyttöön kansallinen valuutta. "
SIIS pelkkää sekaannusta ja lisäbyrokratiaa - hyi helevetti ,en tuota allekirjoita - paras aloite on erota unionista kokonaan.
Kuka nyt ryhtyisi 2 rahan kanssa söheltämään, ja mitä se merkitsisi käytännössä?
Aivan samaan tapaan kuin muissa Pohjoismaissa. Eurosta erotaan samaan tapaan kuin siihen liityttiinkin, nyt vain markka tulee euron tilalle, kun viimeksi euro tuli markan tilalle. Ehdotan markan kurssiksi 0,17 euroa noin alkajaisiksi.
Väyrystä tukee jo perussuomalaisetkin.
Ei missään nimessä! Liian myöhäistä. Huonot jo housuissa. EU saa putsata pöksyt.
miksi ihmeessä?
Raha-unionista eroaminen tarkoittaisi samaa kuin nykynen Ruotsi on. Oma raha, mutta muuten eu-jäsenyys. Valuuttakurssi vaihtuu taloustilanteiden mukaan.
Voidaan säännellä (=vähentää) helpommin kilpailua kotimaisten hyväksi vaikkapa elintarvikkeiden osalta tai muidenkin kotimaisten hyödykkeiden osalta.
Ulkomaiset tuotteet ja palvelut todennäköisesti kallistuisivat. Ulkomaisista lainoista maksettavat korot vaihtelevat valuuttakurssien myötä.
Kotimaisen rahan kurssia voidaan muuttaa (=devalvaatio).
Voidaan viedä ulos edullisempia tuotteita heikomman oman valuutan vuoksi.
Matkustettaessa pitää vaihtaa valuuttaa. Samat maksukortit eivät aina ole ulkomailla voimassa, kansainväliset kylläkin.
Se miksi en osta kotimaisia tuotteita on uhkaava työvoimapula! Oma valuutta pahentaisi uhkaavaa työvoimapulaa.
devalvaatiosta hyötyy vienti, mutta se maksatetaan tuonnilla sekä kotimarkkinoilla.
mm velat olisivat euroissa, mutta tulot markoissa, olisipa kiva kun markka halventuisi vaikka -30%
Ennen kun ylläpito poistaa:
allekirjoittakaa myös "Irti eu:sta" aloite.
Ylläpito poistaa näitä jatkuvasti.
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2015/05/03/suomen-eurooppa-politiikan-u-kaannos/20155553/12
KOMMENTOI LAINATENILMIANNAJAA
LISÄÄ KOMMENTTI
ArvattiinEtukäteen
23.7.2015 11:34
UUSI
Väyrysen kansalaisaloitteelle tarvitaan uusi vähän parempi, hän haluaa entistä enemmän sitoa hankkeellaan Suomen EU:hun ja velkaannuttaa tietenkin, kun poliitikot nauttivat itse meppinä korkeita palkkoja ja kulukorvauksia.
Kotimaa 22.7.2015 klo 10:19 | päivitetty 22.7.2015 klo 14:12
Väyrynen haluaa pelastaa euron markalla
http://yle.fi/uutiset/vayrynen_haluaa_pelastaa_euron_markalla/8172582
Väyrysen kansalaisaloitteessa yli 29 000 nimeä
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/väyrysen-kansalaisaloitteessa-yli-29-000-nimeä/ar-AAdloHR?ocid=iehp
#Europarlamentaarikko Paavo Väyrysen (kesk.) laatima kansalaisaloite kansanäänestyksen järjestämiseksi Suomen eurojäsenyydestä oli keskiviikkona alkuiltaan mennessä kerännyt jo yli 29 000 nimeä.
Väyrysen kansalaisaloitteen on voinut allekirjoittaa viime viikon torstaista lähtien. Jos allekirjoituksia tulee vähintään 50 000, aloite käsitellään eduskunnassa.
Väyrynen on tehnyt komissiolle myös kysymyksen euroalueen kriisin ratkaisemisesta. Kirjallisen kysymyksen perusteluissa Väyrynen toteaa perimmäisen syyn euroalueen kriisiin olevan sen, että yhtenäisvaluuttaan kuuluu liian erilaisia kansantalouksia. Hänen mukaansa ongelma voitaisiin korjata siirtymällä yhtenäisvaluutasta yhteiseen valuuttaan, jonka rinnalla kaikilla jäsenmailla olisi myös kansallinen valuutta.
Väyrynen kysyy komissiolta, onko se tunnistanut ongelman ja onko se valmis harkitsemaan siirtymistä yhtenäisvaluutasta yhteiseen valuuttaan.#
En tiedä oikein, onko viisasta jatkaa Väyrysen kansalaisaloitteen kannattamista, hän ei itse tajunnut tai huijasi tietoisesti. Nyt pitäisi olla tarjolla konkreettisesti toinen, aito eurosta ulos haluva kansalaisaloite, kun ihmiset ovat innostuneet sinne aloitteisiin kannattamaan.
Yliopiston tutkija (ekonomisti) Tuomas Malisen blogia voi lukea, siinä on jotain.
Sami Miettisen ja Vesa Kanniaisen jutut paneutuvat kotimaan vaihtoehtoihin.
Sami Miettinen: Markan toinen tuleminen
http://www.libera.fi/blogi/markan-toinen-tuleminen/
Vesa Kanniasen toimittama: Euron tulevaisuus - Suomen vaihtoehdot (s. 129- )
http://libera.fi/libera-uusi/wp-content/uploads/2014/05/Euro_140506a.pdf
Jotain kökköä siinä on takana, kun mediakin sitä mainostanut useammankin kerran. Erotaan EU:sta aloitteesta ei media ole hiiskahtanutkaan.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338
Suomi irti EU,sta, minä kannatan tätä,
nyt on uusikin aloite Suomi irti eurosta, se on nyt valinnan paikka
kuka mitäkin kannattaa, Väyry ei euroeroa halua vaikka monet niin olettaa, minä haluan eroon koko EU,sta