Perintöveron jälkeen käytettäväksi jäisi sata tuhatta, mitä tekisit rahoilla?
Jos saisit sadan tonnin perinnön?
40
571
Vastaukset
- Sijoittaisin
Appivanhempien firmaan ja eläisin koroilla.
- Kyllä.kelpaisi
Saisi edes kymppitonnin niin olisin tyytyväinen. Hommaisin lapsilleni ajokortin loput menisi huonekaluihin, vaatteisiin, telkkariin jne.
- pali4
ÄLÄ hanki ajokorttia sitten se rahan meno vasta alkaa.auton osto,bensa,vakuutukset,korjauskulut,katsastus,aluvanteen,luttakumit 400€/kpl,maalaus,autonvaihtoparempaan,katolleenajo,ym
- 9966
mull on liki tuo tilillä , eikä oo mitää paineita 'käyttää' se johonkin.
Kaikki tarpeellinen ja tarpeetonkin kun on jo hankittu.
Siellä se saa olla ihan rauhassa.- TulotonOlen
Tuon verran on rahaa tilillä, mutta kun on tuloton, niin ei niitä säästöjä passaa mennä tuhlaamaan.
Niillä maksetaan mm. asumiskustannuksia: kiinteistöverot, sähkölaskut, vesilaskut, lämmityskustannukset, vakuutukset.
Auton käyttömaksut, katsastusmaksut, autovakuutukset, auton korjauskulut, huoltokulut ja polttoainekustannukset.
Lisäski tulee erilaisia yllättäviä pakollisa menoja, kuten metsäautotiestä koituvia kustannuksia.
Ruokaankin menee rahaa, mutta ne menee omalta tililtä.
Mulla on varmaan tuloja vasta, kun pääsen kansaneläkkeelle, johon on yli 20 vuotta aikaa. - En.ymmärrä
Miten voi olla täysin tuloton? Hae työttömyyskorvausta ja asumistukea, niitä saa vaikka tilillä olisi sata tonnia.
- hjiuouik
Kelan työttömyys pivärahassa on myös 500 päivän katto ja sitten pitää olla tietty aika töissä , jotta päivät nollaantuu . Onko se puoli vuotta , vai sen 8 kk töissä. Joka tapauksessa jos töitä ei löydy , niin voi hakea työmarkkinatukea joka onkin sitten tarveharkinnainen. Pienellä työhistorialla sitä ei edes saa , joten toimeentulotuki on vaihtoehtona ja silloin pitää tili näyttää nollaa.
- rikastyötön
Mää sain 249 tonnii, neljä vuotta sitten, veli toiset 249 tonnii, minä ostin asunnon, auton ja lapsille autot.. nyt ovat sijoitustilillä, ja jää lastenlapsille jaettavaa sekä lapsillekin, on kiva kun voi ostaa mitä vaan kun haluaa, Omaisuus ei enää onneksi vaikuta työttömyyskorvauksiin ym tukiin, joten rahaa vaan tulee.
- ljgsafh
Ostaisin kaksi mehumaijaa keräisin 300 litraa marjoja sitten valittaisin kesäloman jälkeen töissä kuinka paljon keräsin marjoja enkä nukkunut yöllä kun piti keittää mehumaijalla marjat selkäkin on kipeä Sen jälkeen lsmuilisin omat työtehtävät työkavereille ja selittäisin kehityskeskuteluissa että työkaveri on sopinut että tekee heidän työtehtävänsä kun heillä on aina jotain "tärkeämpää " silloin kun vastenmielinen työtehtävä pitäisi tehdä Sen jälkeen suuttuisin kun työkaveri muistuttaa epäreiluudesta ja muustakin mikä itseensä nähden sokeilla näyttää olevan yleistä Siis täysin sokeita omalle käytökselle Eikä mitään ongelmaa tettää omia sovittuja työtehtäviä toiselle mutta ongelma tulee heti heille kun muisuttaa kuinka epäreilua on edes kysyä työkaverilta että väsyttääkö kun ensin itse on lusmuillut ja ns. pellannut omat työtehtävänsä ja valkoinut ne itselle sopivat jotta työpäivä olisi mahdolisiman helppo ja mukava eikä mikään ärsyttäisi. Tosi elämää työpaikoilla jotka mielellään " keittelevät mehumaijoilla "
En kehtaisi tosiasiassa edellä kuvatulla tavalla käyttätyä, kirjoitipahan vain että heidän tasoisiaan paperipäteviä löytyy joka työpaikoilta ja todella hyviä selittämään sekä hakemaan riitaa jotta onnistuisivat elämään valheelisissa ylenmyyden tunnoissaan vaikka käytös kertoo kaiken kaikille...
- tane_
Sain 200 tuhannen euron perinnön. Ostin uuden harley davidsonin, bemarin ja asunnon.
- antsku--
Hyvä tane. Rahat pitää panna kiertoon.
- abcmyyjätär
Se kusettaa sua. Ei se mitään saanu eikä saa. Pussin naksuja se osti kun otti pikavipin.
- mullerahhaaa
Minusta yli 50 000 perinnöstä yli menevä osa hyväntekeväisyyteen pitäisi tehdä laki. Kukaan ihminen ei tarvi paljoa rahaa, pienemmälläkin pärjää.
- VerojaMaksettu
Jouduttiin maksamaan perintöveroa 100 000 euroa, että on siinä ihan tarpeeksi yhteiskuntaa hyödytetty, että haista sinä vaan...!
- Pitkäaikatyötön
1. Kävisin perinpohjaisessa terveystarkastuksessa, ja hoitaisin mahdolliset ongelmakohdat kuntoon. Esim. silmälääkäri ehkä suosittaisi ikänäön korjausta lasien hankkimisella, ja samalla tulisi 1980-luvun huoltamoarskat vaihdettua naarmuttomiin vahvuuksilla.
2. Internet-yhteys nettikone ennen kohtaa 4.
3. Korjauttaisin osakeasuntoni hyvään myyntikuntoon.
4. Ostaisin hieman kalliimman ja hiljaisemman asunnon samalta alueelta. Nykyinen menisi vaihdossa.
5. Kauppoja odotellessa pitäisi vaatteita uusia sekä lisätä.
6. Uuteen kämppään olisi kiva saada enemmän huonekaluja kuten yöpöytä ja kirjahyllyjä, sekä uusia mukavuuksia kuten tiskikone ja leivänpaahdin, ehkä pakastinkin.
7. Autokin voisi vielä mennä vaihtoon, mutta epäilen jo rahojen riittävyyttä. - Näin
Ostaisin litran mansikka jäätelöä oikein valion paketin ja loput antaisin mamuille ja sipilälle.
- Namihalipusipusi
Ainoa rehellinen vastaus, näin se on. Sen litran mansikkajäätelöä kun vie vielä lähimpään VOKkiin, niin yhtälö on täydellinen
- hukka-vipit
Ostaisin asunnon, lopuilla pelastaisin velkaongelmaisia.
- Menisin.KELAan
Ja näyttäisin KESKISORMEA ja PERSETTÄ kaikille virkailijoille!
- köyhimys
Jos saisin 100t euroa, niin:
1. maksaisin loput asuntolainasta pois
2. laittaisin terveysasiat kuntoon. Kävisin yksityisellä hammaslääkärissä, kävisin monen vuoden tauon jälkeen gynekologilla jne
3. pistäisin kymppitonnin tilille, johon en koskisi kuin äärimmäisen hädän hetkellä
4. opettelisin osakkeisiin sijoittamista esim. kymppitonnilla
5. jatkaisin töissä käymistä. Eläkeikään ei ole enää kuin noin 15-v
6. antaisin lapsille ASP-tilille laitettavaksi muutaman tonnin ja tarvittaessa täydentäisin sitä synttäri- ja joululahjamielessä- toinen-täällä
Muuten sama kuin ylemmällä, mutta kohtaan 4. en sijoittaisi vaan tekisin lapselleni "hätävara-tilin", siltä varalta, että hänelle tulisi, työttömyyttä, sairautta tai jotain.
- 23rfds
Maksaisin pienen lainan pois ja lopulla ostaisin metsää.
- Euuuuuuuuu
1.Sytytän ne palaan
2.Otan Selfien - rakastan.naksuja
ostasin naksuja ja raksuja!!!111!
- gwegwegweeg
Jos saisit sadan tonnin perinnön? Valtio nussis siitä neljänneksen ensimmäisenä perintöveroina ja sua vituttais niin paljon että joisit ittes hengiltä
- enkuollutverojenmaksuun
Heippa vaan sulle. Sain pari vuotta sitten perintöä 600000 eskoa ja en juonut itseäni hengiltä tämän jälkeen, vaikka pitikin maksaa veroja. Maksoin asuntolainan pois (reilun 100000 eskoa) ja ostin uuden auton, jonka arvo oli noin 115000 eskoa, josta jouduin maksamaan vanhan auton myymisen jälkeen 87000€. Loput rahat pistin säästöön ja sijoituksiin ja käyn vielä töissäkin edelleenkin.
- Verotus.keveätä
Sadan tonnin perinnöstä rintaperillinen maksaa perintöveroa 9,5% ei 25% joten hyvin jää rahaa käyttöön. Ei tarvitse minua uskoa, katsoo itse:
http://www.veronmaksajat.fi/luvut/laskurit/perintoverolaskuri/ - ghögyhöghögö
Jos saa perintöveron jälkeen käytettäväksi 100.000 euroa, ei siitä enää makseta perintöveroa.
On se sitten joillekin vaikeaa saada luettua edes yhden lauseen mittainen aloitusviesti.
- Tuurissa
Sain loparit yt vuoksi ja olin jo vaipua epätoivoon en saanut sossusta centtiäkään. kunnes tein kuponkit
ja olin jo unhotanutkin sitten sain yhteydenoton ja olihan sitä kahisevaa muutama miljoona joten nyt muuttu paitsi talous niin koko elämä. akkakin muutti mielensä aikaisemmin avioero aikeensa peruen, mutta hain itse eroa ja sain. akka on ollu todella käärmeissään. - velkaapois
sadallatonnilla saisin puolet asuntolainasta maksettua. Joten ei se nyt niin suuri raha ole...
- Viinaa.ja.Huoria
Kaikki käyttäisin viinaan ja huoriin!
- pennonen
Ja loput varmaan tuhlaisit.
- Therm
Vaihtaisin Teslaan .
- vapahdus
Nostaisin rahat pankista ja laitaisin kenkälaatikkoon 50 euron seteleinä. Haistattaisin huilut työnteolle ja elelisin mukavasti pari vuotta eläkeikää odotellessa.
- Tosi.on
Kannattaisi jäädä työttömäksi. Saisit ansiosidonnaista ja sitten eläkkeelle. Jos eläke pieni saisit eläkeläisten asumistukea. Kenellekään ei kannattaisi kertoa kenkälaatikosta ja sadasta tonnista.
- Kemppi1
Itsehän perin isäni omaisuudesta 1/3 osan sisarieni kanssa ja kokonaissummaksi tuli 778 000€ per naama. Sijoitin 8/10osaa rahoista ja muut käytin harkiten.
- aåoprert
Sijoittaisin suurimman osan viiniin, lauluun ja naisiin. Loput tuhlaisin turhuuksiin kuten ulkomaanmatkoihin, ravintolassa syömiseen ja taksilla ajeluun.
- rahallaeisaa
100.000€ on nyt saatu säästettyä. Mutta eihän tuolla saa mitään ei edes kunnon taloa, vaikka pohjois suomessa asuuki. Siis mihin voisi tämän summan käyttää kun oikeastaan mitään en edes tarvi. Olen eläkkeellä.
- TämänTyhmyydenNähnyt
100´000€ säästyy joka kolmas vuosi, mitä tällä säästöllä pitäisi niin tulenpalavasti tehdä?
Huonolla taloudenhallinnalla, omasta valinnastaan köyhyydessä riutuvalle, 100'000€ katoaa kolmessa vuodessa turhuuteen. Sitten taas ollaan huutamassa kurjuutta.- enpäolenähnyt
Joka kolmas vuosi vai? Miten n. 10.000 vuosituloilla saa 100.000 säästettyä joka kolmas vuosi pienituloinen eläkeläinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli265153Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123765Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403177IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462719Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861298Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2811267- 591165
- 791129
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941106Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2081029