Tässä syy miksi kannatan aitoa avioliittoa

Tästä haastattelusta sen voi jokainen lukea ja muidistaa myös oman kantansa jos sitä ei vielä ole. Ja saa muuttaakin kantaansa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072320076323_uu.shtml
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aidolle ja J-P:lle taas peli 6-0

Äänestä

  • ateist.i kirjoitti:

    Ei tosiaan ole pelkoa että laki kumoutuisi.
    Tässä vielä lisää Rahkosen muunnettua totuutta:
    http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/

    Älä viitti höpöttää. Asiasisältö, sen merkitys ja esityksen taso oli Jukalla valovuoden Sannia edellä. Tehdon aloite on kevyt tunteisin vetoava tasa-arvolla ratsastava saipuakupla.
    Aito avioliittomperistuu vakaviin tosiasioihin eikä sillä kuten ei avioliitollakaan ole mitään tekemistä tasa-arvon kanssa.

    Äänestä

  • Aidolle.Jukalle.pisteet kirjoitti:

    Älä viitti höpöttää. Asiasisältö, sen merkitys ja esityksen taso oli Jukalla valovuoden Sannia edellä. Tehdon aloite on kevyt tunteisin vetoava tasa-arvolla ratsastava saipuakupla.
    Aito avioliittomperistuu vakaviin tosiasioihin eikä sillä kuten ei avioliitollakaan ole mitään tekemistä tasa-arvon kanssa.

    No tuo "saippuakupla" on elänyt jo 15 vuotta. Sen ajan ovat homot saaneet avioitua ympäri maailman.

    Jossain kai YLE.n jutussa Rahkonen joutui loppupuolella jatkuvasti vaikeuksiin ja sepittämään sekavuuksia. Setan edustaja ei ollut vaikeuskissa.

    Äänestä

Noniin. Uskovaiset oikein eturintamassa kyttäämässä veljiensä syntejä, vaikka Jumala jokaisen ihmisen synnit katsoo kun sen aika on. Lukekaa itse Raamattua, käykää itse keskustelua papin kanssa ja rukoilkaa armoa itsellenne. Rakastakaa lähimmäistänne, veljeänne, niinkuin tahdotte itseänne rakastettavan.

Raamattu on ristiriidassa monen lain kohdalla jo Suomessa, eikä kukaan ihminen voi Suomessa elää pelkästään Raamatun oppien mukaan. Ymmärtäkää edes se, ettei meistä kukaan täällä ole niin täydellinen. Jos Raamatun oppien mukaan eletään, yhtä kyseenalaista kuin avioeron jälkeen uudelleen naimisiinmeno on oman asunnon omistaminen, naisten äänioikeus tai vaikka seksi kuukautisten aikana, vaikka hyvin täälläkin moni tietää että rakastelu kuukautisten aikana voi olla epämiellyttävää, mutta tapa säännöstellä lapsilukua perheessä.

Kuten jo todettu, Raamattua ei käytetä oikein jos sitä käytetään lyömäaseena toisia kohtaan. Jos Raamatulla pyritään asettamaan toinen heikompaan asemaan tai Raamatulla pyritään vain kurjuuttamaan, vähättelemään, arvostelemaan tai tuomitsemaan, niin silloin on paholainen vallannut ihmisen! Se ei ole rakkautta, mitä Jumala on, mitä Jumala haluaa ihmisten olevan, kuvia Hänestä!

Entä uudesta liitosta syntyvä lapsi? Eikö häntä saisi kastaa Jumalan lapseksi, vaikka Jeesus pyytää lapsia tulemaan luokseen? Mihin te laitatte rajan, mihin asti Jumalan rakkaus riittää, jos kerta te arvotatte johonkin rajan? Onko ihminen kykenevä tuomitsemaan yli Jumalan? Ennen Jumalan tuomiota?

1. Johanneksen kirje: "7 Rakkaat ystävät, rakastakaamme toisiamme, sillä rakkaus on Jumalasta. Jokainen, joka rakastaa, on syntynyt Jumalasta ja tuntee Jumalan. 8 Joka ei rakasta, ei ole oppinut tuntemaan Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus. 9 Juuri siinä Jumalan rakkaus ilmestyi meidän keskuuteemme, että hän lähetti ainoan Poikansa maailmaan, antamaan meille elämän. 10 Siinä on rakkaus, ei siinä, että me olemme rakastaneet Jumalaa, vaan siinä, että hän on rakastanut meitä ja lähettänyt Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi. 11 Rakkaat ystävät! Kun Jumala on meitä näin rakastanut, tulee meidänkin rakastaa toisiamme. 12 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Mutta jos me rakastamme toisiamme, Jumala pysyy meissä ja hänen rakkautensa on saavuttanut meissä päämääränsä."

Entä jos Jumalan käsittämätön päämäärä on uuden liiton uusi lapsi? Senkö ihminen menee ennalta tuomitsemaan?

16 Jumala on rakkaus. Se, joka pysyy rakkaudessa, pysyy Jumalassa, ja Jumala pysyy hänessä. 17 Jumalan rakkaus on saavuttanut meissä täyttymyksensä, kun me tuomion päivänä astumme rohkeasti esiin. Sellainen kuin Jeesus on, sellaisia olemme mekin tässä maailmassa. Pelkoa ei rakkaudessa ole, 18 vaan täydellinen rakkaus karkottaa pelon. Pelossahan on jo rangaistusta; se, joka pelkää, ei ole tullut täydelliseksi rakkaudessa.

Ja mitä te vielä niitä homojakin pelkäätte, parjaatte, arvostelette, tuomitsette - vaikka niin ei Jumala teitä opeta. 3. Mooseksen kirja on vanhan kansan etiikkaa ja tapaoppia, jonka ydin on ollut opettaa ihmiselle, että ihminen rakastelkoon ihmisen kanssa aiheuttamatta pahennusta, ei raiskaamalla, ei eläimen kanssa tai ei esimerkiksi veljen puolison kanssa.

Ja eikai kukaan enää kivitä 3-vuotiasta lastaan, joka uhmaiässä vastustaa vanhempiaan?

Vaikka sydän uskoo, voi pää ja järki uskoa myös yhteiskunnan toimivuuteen ilman eristäytymistä uskovaisten keskuuteen arvostelemaan ja tuomitsemaan toisia ilman Jumalan suomia valtuuksia.

Kuka heittää ensimmäisen kiven?

Äänestä
  • koskahan kyöstit yhtyessään saa aikaiseksi kastettavia lapsia?
    Ja jokainen, lainlaatijatkin tulevat tuomiolle laeistaan, mitä ovat laatineet.
    Siis kenen laki silloin on "ylin"?

    Tuossa joidenkin "kyöstein" pojat on äiteinsä ompelemissa housuissaan, jossa on salataskut, ajassa katselemassa niitä omenoita salataskuunsa.
    Äiti, joka hokee kirkkonsapenkissä aamentaan. Pojanpoika vaan hämmästyi kyöstinpojan housujen mittaa ja kertoi hämmästyksen vanhemmilleen. Siis poika, joka vielä ei kaikkea ymmärrä ja hoksaa, ihmettelee maailman menoa. Ilmeisesti hänkin olisi halunut ko. housut, mutta isä opetti, että ei poikani. Meidän perheessä ne omenat ostetaan.

    Äänestä

Onko Rahkonen uusi Paavola? Eli helluntailaisten uusi palvonnankohde?

Äänestä
  • Mitäs Rahkonen puhui Raamatusta?
    Hyvä suomalainen mies ja asiaa puhuu eikä mikään hömpsönpömpsöä!!

    Äänestä

Todella tämä haastattelu puhkaisee setan kuplan!

Äänestä

Perustelut ovat todellakin hyvät.
Sen huomaa jo asiattomista hyökkäyksistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aitoa.kannattava kirjoitti:

Tästä haastattelusta sen voi jokainen lukea ja muidistaa myös oman kantansa jos sitä ei vielä ole. Ja saa muuttaakin kantaansa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072320076323_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu