Iskias oireet

Neuvoton

Onko kellään todettu pahoja iskias oireita ja miten olette saaneet siihen helpostusta?

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TämäTemppuToimii

      Laihduttamalla ja liikkumalla säännöllisesti. Kun painoindeksi tippui normaaliin, niin selkävaivat loppui kuin seinään. Jos liikunta jää, tai paino nousee, niin selkävaivat palaa.

      • Neuvojaaa

        Kyseessä ei ole selkään sattuva vaiva, vaan koko toisen jalan reidestä,pohkeesta jalkapöytään säteilevä kipu, joka estää liikkumisen melkeimpä täydellisesti.
        Onko tälläisessta kellään kokemuksia?


      • ölsakdöalsk
        Neuvojaaa kirjoitti:

        Kyseessä ei ole selkään sattuva vaiva, vaan koko toisen jalan reidestä,pohkeesta jalkapöytään säteilevä kipu, joka estää liikkumisen melkeimpä täydellisesti.
        Onko tälläisessta kellään kokemuksia?

        No kuule selästä tuo saa alkunsa... iskiashermo puristuksissa.


    • Alaselän_itsehoitoa

      Tällainen vaiva voi johtua myös alaselässä olevasta välilevyn pullistumasta. Minulla vaiva ei ole kovin paha ja hoidan sitä Mc Kency -liikkeellä: asetun lattialle (tai makuualustalle) päinmakuulle, pyöristän selän taaksepäin hitaasti nikama nikamalta (syvään hengittäen ja pitäen alaselän rentona) nostamalla itseäni käsien varassa ylöspäin (katse yläviistoon kattoa kohti). Sit hitaasti paluu nikama nikamalta takaisin makuuasentoon. Liike tehdään 3-10 kertaa parin tunnin välein. Aamulla eka kerta tehdään vasta pari tuntia heräämisen jälkeen.

      • Alaselän_itsehoitoa

        Tarkoitin McKenzie, ei siis Mc Kency. Voisit myös käydä McKenzie -terapeutin vastaanotolla. Itse olen käynyt ja saanut sieltä avun.


    • Gystä

      Todettu on, syynä 6 mm "kystä" joka painaa hermokanavaa, leikkaus tulossa, fysioterapialla ei mitään apua, aamulla 4 kolmilääkettä nassuun, päivällä pari, samoin illalla nukkumaan mennessä.

    • Kiitollinen

      Minun iskias ongelmat ja refleksologi vyöhyketerapeuttin hoitopöydälle. Päivi Haapalehto Mikkelistä sai vapautettua minut kivusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1526
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1016
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      19
      1013
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      946
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      886
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      815
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 66
      742
    Aihe