Mitä olisitte mieltä ihmisestä joka valtaan päästyään alkaisi kiduttamaan ja polttamaan ihmisiä miljardeittain? Kuin hitler vähintään.
Ei hänkään sitä itse tehnyt mutta värväsi joukkoja siihen.
Samanlainen on jumalanne, hän vain pistää saatanan asialle.
Vain pieni joukko pelastuu. Suomessakin uskovaisia on vain parin-kolmen prosentin verran. Eniten ortodokseja epäuskoisten luterilaisten jälkeen. Ortodoksejakin on vain prosentti.
Vai ettekö uskovat pysty ajatteleen kuin omaa ns pelastumistanne. Ei ole hätää muista ihmisistä?
Hitler hyväksyi vaaleat arjalaisrodun. ns jumalanne vain heidät, jotka kysymyksiä esittämättä palvovat häntä.narsistia.
Millä perusteella jumalanne on hyvä?
10
<50
Vastaukset
- tomumaja.eikirj-
Jumala on hyvä koska ei sitä muuten jaksaisi kuormia vetää. Mitä muuten Sarille muuta kuuluu?
Onkohan jotenkin foorumin systeemit muuttuneet kun ei antanut käyttää entistä salasasanaa? - kolkko
Helvetti ei ole kristinuskon mukaan paikka, vaan sielun tila = tyhjyys - ikuinen ero Jumalasta. Kristinuskossa ei ole tulta tai polttamista. NÄMÄ KUULUVAT ISLAMIIN. Muslimit polttvat ihmisiä myös jo maan päällä. Kun polttaa kristittyjä, saa neitsyitä taivaassa joukkoraiskattavaksi. Pimeä uskonto tuo islam!
No on todella pimeä.
Ateisteilla on hyvä olla ilman jumalaa. Joten ei se kaikille ole mitään piinaa olla ilman.
Minä olen ollut siinä käsityskessä että helvetti on sama kuin tulijärvi. On outoa että sinä sanot että kristinuskoon ei kuulu polttaminen eikä tuli.
Mulle ihan uutta.- Moderni_käsitys
auroraboreallis kirjoitti:
No on todella pimeä.
Ateisteilla on hyvä olla ilman jumalaa. Joten ei se kaikille ole mitään piinaa olla ilman.
Minä olen ollut siinä käsityskessä että helvetti on sama kuin tulijärvi. On outoa että sinä sanot että kristinuskoon ei kuulu polttaminen eikä tuli.
Mulle ihan uutta.Suurin osa kristityistä pitäytyy alkuperäisessä opissa tulijärvestä. Liberaalimmat ovat vaihtaneet käsityksensä 1900-luvun lopulla "eroon Jumalasta". Samaa tekevät liberaalit muslimit.
Ihminen saadessaan ehdottoman vallan toimii ihan samalla tavalla kuin hänen keksimänsä jumala. Yllättävääkö?
- ma-he
Tuo varmaan pätee myös atskuihin.
ma-he kirjoitti:
Tuo varmaan pätee myös atskuihin.
Kyse oli ihmisistä eikä uskon suunnasta. Uskooko vaiko ei.
Mutta jumalaltasi käy tuo kiduttaminen ja tappaminen called belvetti. Uskova joka sen hyväksyy on sadisti.
Ateistilla ei ole moista ajatusmallia.
- sitäsaamitätilaaniin
ahaa auroora on korkannut muutaman niin heti vaan kissansa turvin nettiin sekoilemaan!
etkö ole vielä herännyt painaako krapula ja muu pula pitkin patjoja!Mitä "pitkin patjoja"? Puhut sekavasti ja masentavasti. Etkö osaa muuta kuin vittuilla vai oliko tarkoitus vastata aloituksen kysymykseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708
