Milloin kondomi pois?

Kysyjä

Aloitin e-pillereiden käytön ensimmäistä kertaa ja nyt siis eka pilleri otettu. Milloin kondomia ei sitten enää tarvitse käyttää?

11

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lueohje

      Lue pilleripakkauksessa oleva seloste. Siellä asia kerrotaan.

      • Kysyjä

        Luettu joka kohta, ei kerrota vaikka pitäisi.


    • Näin

      Viikko ensimmäisten tablettipäivien ajan.

    • lueohje

      Aloititko pillereiden ottamisen pakkauksen ohjeen mukaan eli ensimmäisenä vuotopäivänä?

    • lueohje

      Aloittaja ei enää taida olla asiasta kiinnostunut.
      Kun e-pillerit aloittaa ohjeen mukaan vuodon ekana päivänä, niin mitään lisäehkäisyä ei tarvita. Jos tarvittaisiin, niin tärkeä asia pitäisi ehdottomasti kertoa pakkausohjeessa ja lääkärissä.
      Jos pillerit aloittaa ohjeiden vastaisesti, niin lisäehkäisyä tarvitaan.
      Myöhemmin voi jostain syystä (unohtaa pillerin tai saa jonkin lääkekuurin, joka heikentää e-pillereiden tehoa) tarvita lisäehkäisyä. Ja aina uudessa suhteessa kannattaa käyttää kondomia lisänä.

      • Näin

        Aina olen aloittanut itse pillerit vuodon ensimmäisenä päivänä ja aina käyttänyt viikon lisäehkäisyä, kuten on neuvottu. Aina neuvotaan käyttämään lisäehkäisyä, vaikka aloittaisikin pillerit vuodon ensimmäisenä päivänä.


      • yugjk
        Näin kirjoitti:

        Aina olen aloittanut itse pillerit vuodon ensimmäisenä päivänä ja aina käyttänyt viikon lisäehkäisyä, kuten on neuvottu. Aina neuvotaan käyttämään lisäehkäisyä, vaikka aloittaisikin pillerit vuodon ensimmäisenä päivänä.

        Ei neuvota aina, koska sille ei aina ole tarvetta. Itse asiassa joissakin pakkausselosteissa lukee ihan suoraan, ettei lisäehkäisyä tarvita, jos pillerit aloittaa kierron 1. päivänä. Muista se pitää itse ymmärtää, kun niissä ei käsketä lisäehkäisyä käyttämään. Lääkärit neuvovat helposti käyttämään lisäehkäisyä (ilman todellista tarvetta), jotta käyttäjävirheet jäisivät pienemmäksi.


      • Näin

        Käytän Microluton pilsuja ja nämä aloittaessani sekä neljää muuta merkkiä ja laastaria aloittaessani kerrottiin, että täytyy käyttää lisäehkäisyä. Tarvetta ei tosiaan aina ole, olen siirtynyt aina suoraan edellisestä merkistä toiseen. Siis esim. tiistaina ottanut edellistä merkkiä viimeisen kerran ja keskiviikkona jo uutta. Mutta silti aina sanovat, että täytyy käyttää lisäehkäisyä.


      • yugjk
        Näin kirjoitti:

        Käytän Microluton pilsuja ja nämä aloittaessani sekä neljää muuta merkkiä ja laastaria aloittaessani kerrottiin, että täytyy käyttää lisäehkäisyä. Tarvetta ei tosiaan aina ole, olen siirtynyt aina suoraan edellisestä merkistä toiseen. Siis esim. tiistaina ottanut edellistä merkkiä viimeisen kerran ja keskiviikkona jo uutta. Mutta silti aina sanovat, että täytyy käyttää lisäehkäisyä.

        Nopeasti lukemalla Microlutonin tai Evran pakkausselosteista ei kummastakaan löydy kehoitusta käyttää lisäehkäisyä kuin erikoistapauksissa, ei edes vaikka nämä valmisteet aloittaa ilman aiempaa hormonaalista ehkäisyä. Ja kuten tuolla aiemmin joku on sanonut, jos lisäehkäisyä pitäisi käyttää, siitä mainittaisiin kyllä selkeästi pakkausselosteessa.

        Kuten sanottu, lääkäreillä (ja muilla terveydenhuollon puolen ihmisillä) on taipumusta kehoittaa ylimääräiseen varovaisuuteen. Eipähän tartte sitten kenenkään tulla kertomaan, etteivät osanneetkaan itse lukea selosteesta miten toimia ja jotain meni pieleen. Osa naisista ei ilmeisesti ymmärrä mitä tarkoittaa kierron 1. päivä.


    • Herpetomaanikko

      Oikeaoppisesti pitäisi käyttää puoli vuotta uuden suhteen alussa sekä pillereitä että kondomia. Tämä tautiriskin vuoksi. Pillerit (tai muu pitkäaikaisehkäisy) ei estä tauteja tarttumasta. Jotenkin tuntuu, että nykyaikana on unohdettu HIV:t ja muut, kun on parempia lääkkeitä. Sinänsä "vaaraton" sukupuolitautikin voi olla ikuinen riesa, kuten vaikkapa herpes huonolla tuurilla. Eli muu ehkäisy ei automaattisesti sulje kondomin käyttöä pois.

    • E-käisy

      Neuvolassa ohjattiin, että kaksi viikkoa pitäisi käyttää lisäehkäisyä, kun aloitin pillereiden käytön. Viikkokin on hyvä, mutta jos haluaa olla täysin varma, niin ei lisäviikko tee pahaa.

      Nyt vaihdoin pillerit ehkäsyrenkaaseen. Tässä pidin viikon lisäehkäisyä, koska olen käyttänyt niin monta vuotta pillereitä, että jotain hormooni jäämiä on varmasti jäänyt kehooni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1642
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1555
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1360
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe