Mitä on monikulttuurisuus?
Monikulttuurisuus on sitä, että koulujen taas alettua aamulla mennessäni töihin minua vastassa on lauma innokkaita pieniä oppilaita, jotka kaikki tulevat erilaisista kulttuureista. Katsokaa, nimittäin jokainen perhekin edustaa erilaista kulttuuria. Ei ole olemassa kahta samanlaista. Ja nyt sitten erään Immosen mukaan pitäisi käydä vastustamaan monikulttuurisuutta. No johan on.
Yhdessä perheessä isä on duunari ja kiihko rasisti, mutta ihan sympaattinen heppu. Yhdessä äiti on huumevieroituksessa ja masentunut, yhdessä vanhemmat ovat Aasiasta ja töissä Suomessa isossa monikansallisessa yrityksessä. Yhdessä perhessä suomalainen nainen on rakastunut muslimiin ja kääntynyt tuohon uskoon. Tai hän siis vain käyttää huivia ja perheen lapset eivät syö sianlihaa. Eräässä perheessä ollaan keskellä erokriisiä ja opettajakin saa kuulla usin kuinka Matti on sika ja Mervi ämmä ja lehmä. Opettaja kuuntelee ja koettaa vaihtaa puheenaihetta, koska ei saa terapiatyöstä palkkaa, eikä opettajalla ole siihen koulutustakaan.
Eräässä perheessä lapset on adoptoitu jostain kaukaa, eräässä perheessä ollaan jehovia, eräässä perheessä uskotaan enkeleihin, mutta muuten ollaan ateisteja, eräässä perheessä äiti osaa laskea kolmeen ja isä viiteen ja koko perheen harrastus on pleikka. Eräässä perheessä äiti on juristi ja isä ylilääkäri, perhe lahjoittaa säännöllisesti luokalle välituntivälineitä ja rahaa koko luokan luokkaretkikassaan. Keväällä perheeltä saadulla summalla käytiin koko luokka elokuvissa ja syömässä. Eräässä perheessä äiti ja isä ovat kuolleet onnettomuudessa ja vanhempien roolia hoitavat isovanhemmat. Eräässä perheessä ollaan tultu kaukaa Suomeen pakolaisina. Isä ajaa bussia ja äiti on kaupassa töissä. Ai niin, sitten on vielä muutama perhe. Yksinhuoltaja, mies lähtenyt. Yksinhuoltaja, mies kuollut. Yksinhuoltaja, vaimo sairastunut. Ja eräässä perheessä äiti sairastunut masennukseen ja työkyvyttömyyseläkkeellä.
Arvatkaa minkä perheen lapsi aiheuttaa eniten "tilanteita"? Lyö toisia, haukkuu muita ja valehtelee. Perheen jossa isä on rasisti.
Arvatkaa missä perheissä lapset voivat pahoin? Perheissä, joissa masennusta ja jossa isä rasisti.
Sattuipa menneenä lukukautena, että tuo rasisti-isä kanssani kahden keskustellessaan teki hyvin selväksi oman kantansa maahanmuuttoon, mutakuonoihin ja karvakäsiin. Luokanyhteisessä vanhempainillassa opettajan hymyili hiljaa mielessään kun näki tuon saman rasisti-isän istuvan vierekkäin hoonoa soomea puhuvan "mutakuono"-isän kanssa. Kahdestaan he sulassa sovussa jopa pohtivat yhteisiä kasvatuslinjoja, joka oli yhtenä tehtävänä vanhemmille illassa. Perheiden pojat pelaavat nykyisin myös samassa jalkapallojoukkueessa ja pojat vierailevat myös toistensa luona.
Tämä on sitä monikulttuurisuutta!
Immoselle pohdittavaa
EräsOpettaja
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743