Eu on epäonnistunut kokeilu ja tulee purkautumaan 5v kuluessa.
http://www.hoover.org/research/eu-experiment-has-failed
Palauttakaamme suomen itsenäisyys jo 2017!
http://www.hoover.org/research/eu-experiment-has-failed
Palauttakaamme suomen itsenäisyys jo 2017!
Vastaukset 13
Vanhimmat
80 luvulla Suomi oli Neuvostoliiton puolivasalli.
Käytiin kauppaa Neuvostoliiton kanssa ja palkaksi saatiin Ladoja ja sinkkiämpäreitä.
Länsimaista elintasoa pidettiin yllä elämällä velaksi.
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkinen-talous/Valtion-velka/
valtio oli lähes velaton 80 luvulla, velka BKT,ta 9,0 %, sotien jälkeen velka oli paljon isompi mutta me maksoimme sen.
Lisäksi työttömyys oli noin 4%, verratkaa mitä se on nyt.
Nykyistä elintasoa pidetään yllä suurella velalla.
_________________________________________________
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkinen-talous/Valtion-tulot-ja-menot/
Täällä mielenkiintoinen taulukko miten valtion tulot on kasvaneet
verotus moninkertaistunut , samoin velka.
Ilman Eu:ta Suomi olisi köyhempi,takapajuisempi ja Venäjäänpäin rähmällään oleva takapajula jossa olisi Norjan hintataso ja Ukrainan palkkataso,ellei sitte Venäjä olisi jo miehittänyt koko länteen kuulumatonta etumaataan.
Menkääpä lukemaan tätä.
Euroalueen kriisi tänään – päivittyvä säie, jatko-osa 4
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/message.jspa?messageID=6782582#6782582
"Kuinka Kreikan 7 miljardin apupaketista saatiinkaan yhtäkkiä kudottua yli kymmenkertainen lahjoitus ja jo nyt IMF ilmoittaa, ettei sekään riitä, vaan tarvitaan raju velkojen leikkaus? "
Nyt muutama pakolaisten ottajasuku taitaakin leimautua kuten italialaiset ja Gaddafin estotoimet. Kukin pyrkii rikastumaan ja sitten vaimoväki kävelee hienossa koltussa itsenäisyyspäivän juhliin. Samat on kujeet kuin kansanhuollon välimiehillä aikoinaan.
Edelliseen linkkiin vielä asiallinen ajattelemisen aihe, jota ei ole itse huomannutkaan miettiä.
#Suomen Pankkihan on jo pumpannut sinne miljardeja ja kasvattanut jo pottia oma-alotteisesti.
Mikä muu tällaista toisten rahoilla sikailua voi pitää yllä vuosikausia kuin laaja korruptio? #
Euroopan keskuspankin johto käy ikään kuin taloussotaa rahan jakamisella. Vaikka tuo ei sitä ihan tarkoita, mutta tämä toinen kertoo, mitä EKP on maksellut.
Draghi’s ‘Whatever It Takes’ Marks Three Years Proving Enough
http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-27/draghi-s-whatever-it-takes-marks-three-years-proving-enough
Financial Warfare
The EU90 Billion "Bail-Out"—Where's the Money Going? Not to the Greek People
https://larouchepac.com/20150718/eu90-billion-bail-out-wheres-money-going-not-greek-people
If Varoufakis Is Charged With Treason, Then Dijsselbloem Should Be As Well
Submitted by Tyler Durden on 07/29/2015 16:53 -0400
http://www.zerohedge.com/news/2015-07-29/if-varoufakis-charged-treason-then-dijsselbloem-should-be-well
Lainaus:
#Vier habben Ein Troika.
Alles Sind "Guilty".
Look at the list of the EC Members, no one actually knows these people... what a joke.
European Commission:
President: Jean-Claude Juncker, from a town in the commune of Sanem, in south-western Luxembourg.
First Vice President: Frans Timmermans, Dutch
Vice Presidents:
Federica Mogherini, Italian, 41 years old...
Kristalina Georgieva, Bulgarian
Jyrki Katainen, Finnish
Valdis Dombrovskis, Latvian
Andrus Ansip, Estonian
Maroš Šefcovic, Slovak,
Who are these Guys???!!!#
Epäilin itsekin Mogherinin roolia pakolaislobbauksessa. Ne pakolaiset ovat aika usein keski-afrikkalaisten näköisiä, ei mitään arabeja. Perlusconilla taisi olla sopimuksia samasta aihepiiristä Gaddafin kautta. Taitaa olla jotenkin tuttu kuvio? Yleensä kuljetusfirma, autot, laivat yms. omistaa koko ikänsä sama isäntä, joten voi olla, että kuljettajat kärräävät 1800 euron hintaan koko ajan keski-afrikkalaisia Välimeren etelärannelle? Ja voi olla että eräs italiaa puhuva on saanut omakin duuninsa sillä sopimuksella, että tekee palveluksia?
Se on todellakin epäonnistunut kokeilu. Minulle ei ainakaan ole vielä kukaan kyennyt uskottavasti kertomaan, että mitä sellaista hyötyä Suomelle on EU-jäsenyydestä ollut, jota ei oltaisi saavutettu pelkällä vapaakaupalla joko ETA-jäsenyyden kautta (Norjan malli) tai vain kahdenvälisin sopimuksin (Sveitsin malli).
No minä nyt kuitenki kannatan EU:ta ihan vaan senki takia että sitä vastustava porukka on ku suoraan jostain syvä joki elokuvasta.
SEV oli huono kokeilu jonka isäntä järjesti tarvittaesssa panssarivoimalla. EU on vielä huonompi kokeilu koska sillä ei ole edes mihinkään kykenevää isäntää. EU on kaaostaloutta.
Olisipa komeeta viettää Suomen 100 vuotispäivää itsenäisenä maana, valitettavasti enää ei ehditä erota, mutta eroilmoituksen jättäminenkin auttaisi mielialaan.
Kierot pelityypit ovat ne varannot kahmineet, laittakaa ne maksajiksi, älkääkä väärää puuta haukkuko.
Väärää puuta siksi, että te kaikki viisastelijat olisitte itse menneet samaan vipuun ja ehkä jo olisitte sotimassa, mikä olisi vielä kurjempi vaihtoehto!
Ainut oikea tapa hoitaa nämä kriisit- niin pakolais- kuin taloudelliset- vaatia yk-ta hoitamaan asiat niin, ettei tallaista laajamittaista pakolaisuutta synny, eikä talousheilahteluja.
Nyt on todella kiire purkaa Syyrian mekkalat ja muut pakolaisuutta aiheuttavat omgelmat. Ihmettelen vaan, miksi aina annetaan kehitellä tällaisia viiden vuoden "sisällissotia"!!!! JÄRJESTYS MAAILMAAN, niin kellään ei mene oikeasti huonosti.
(Ehkä aviankysymys on kansainvälisesti hoidettu syntyvyyden ehkäisy?)
Nyt kaikki muuttamaan euromääräiset talletukset esim. dollareiksi. Eurolla kun ei kohta saa yhtään mitään. Onhan tämä mahdollista tehdä???