Päivi Lipponenkin marssimaan lopultakin?

Marssimaan

Nytkö Päivikin lähtee marssimaan?

http://aijaa.com/CnvP4X

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/helsinkii-mielenosoitus-monikulttuurisuuden-puolesta/703101/

Koska Päivi Lipponen marssii murhapolttajien vuoksi?

http://aijaa.com/003639285568.png

Nyt olisi aikaa marssia...

http://www.patriootti.com/vakuutuspetos-joka-tappoi-kolme/#comment-85120

Syytettiin ”rasistiseksi” tuhopoltoksi

Jo tapahtumapäivän aamuna SDP:n kansanedustaja Päivi Lipponenkirjoitti blogissaan seuraavaa:

”Nyt on raja ylitetty. Enää rasistiseen uhoiluun ei voi suhtautua vähättelevästi tai naureskellen.

Minä vetoan ihmisiin, että me maltilliset suomalaiset sanoudumme irti tällaisesta sairaasta väkivallasta ja rasismista.

Poliisi on saanut viitteitä, että Tampereella tapahtunut ravintolan palo onkin tuhopoltto. Kaksi mustapukuista henkilöä oli poistunut ravintolasta ennen palon leviämistä. Ravintolasta palo levisi kerrostaloon ja aiheutti kolmen asukkaan kuoleman ja neljän vammautumisen.

Kyseessä on törkeä tuhotyö, kuoleman tuottamus ja vamman tuottamus.

Tahallaan aiheutettua paloa voi kutsua suorastaan murhapoltoksi.

Haluaisin olla järjestämässä kunnon mielenosoitusta tai marssia rasismia vastaan. Jossa ilmenisi joukkovoiman vahvuus. Tällaista toimintaa ei enää voida hyväksyä ja näin ajattelevia ihmisiä on VALTAVASTI. Liian paljon pahaa on maailmassa aiheutunut sen tähden, että ihmiset ovat olleet hiljaa.

Varsin hyvin muistetaan kuinka 1930-luvulla Saksassa juuri näin ulkoparlamentaarisin toimin aiheutettiin pelkoa.

Nyt on osoitettava solidaarisuutta maahanmuuttajia kohtaan.”

Päivi Lipponen siis automaattisesti oletti, että koska palanut pitseria oli ulkomaalaisomistuksessa, oli syyllisten automaattisesti oltava ”rasisteja”. Hän alkoi myös välittömästi jakaa syytenimikkeitä tekoon syyllistyneille, agitoimaan väkeä ”rasisminvastaiseen” marssiin, levitti vanhaa tuttua mantraa 1930-luvun Saksasta ja julisti solidaarisuutta maahanmuuttajia kohtaan. Jopa uhrit olivat Lipposen blogissa toissijaisia, kun solidaarisuutta ryhdyttiin jakamaan.

Päivi Lipponen.

Kun Ilta-Sanomat haastatteli Lipposta, totesi hän: ”En pysty todistamaan asiaa. Se on päätelmä, mielipide. Minulla ei ole salaista tietoa asiasta.” Sitä, mistä hän oli päätelmänsä tehnyt, ei hän kuitenkaan kertonut. 25. marraskuuta hän ymmärsi pyytää anteeksi kirjoitustaan saatuaan mittavan määrän palautetta asiasta.

”Teko oli ja on edelleen mielestäni sairasta väkivaltaa. Nyt (25.11. klo 8.00) on viitteitä, että siihen ei liittynyt rasismia. Tekoon liittyi suurta piittaamattomuutta lähiympäristöä ja ihmisiä kohtaan.” Lipposen aikaisemmassa blogissa julistama murhapoltto olikin muuttunut piittaamattomuudeksi lähiympäristöä ja ihmisiä kohtaan. Ulkomaalaisia tekijöitä hän ei blogissaan maininnut sanallakaan. Suunnittelemaansa rasisminvastaista marssia poliitikko ei vielä tähän päivään mennessä ole ehtinyt järjestää.

Tuhopoltosta seuraavana päivänä demaripoliitikko Kimmo Kiljunen teki kirjallisen kysymyksen eduskunnan puhemiehelle. Tekstipätkä alkoi seuraavalla lauseella: ”Tampereella ravintolan tuhopoltto on osoittautumassa viharikokseksi.” Kiljunenkaan ei perustellut lähemmin, miksi hän syytti tapahtumaa ”viharikokseksi”. Myös monien lehtien pääkirjoituksissa teon motiivien vihjailtiin olevan ”rasistisia”. Lehdissä niin ikään julkaistiin tekijöistä kirjoituksia, joissa suorastaan säälittiin heitä ja joissa pyrittiin selittelemään heidän tekojaan.

Nyt on tilaisuus...

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uutisiaruotsista

      Ministeri kriisikokouksessa Malmön tilanteen vuoksi

      24-07-2015

      Ruotsin feministihallituksen sisäministeri Anders Ygeman (S) on tänään myöntänyt poliisille heidän pyytämänsä lisäresurssit kranaattikeskityksen kohteeksi joutuneen Malmön tilanteen vuoksi. Kriisikokouksen jälkeen ministeri sanoi, että myös pitkäaikaista ennaltaehkäisevää työtä tarvitaan.

      Sisäministeri Anders Ygeman ja Malmön kaupunginhallituksen puheenjohtaja Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) ovat pitäneet tänään puhelimitse kriisikokouksen Malmön pommistattumusten vuoksi.

      ”Tilannetta ei tietenkään voi pitää hyväksyttävänä ja meidän on tehtävä voitavamme tämän Malmössä näkemämme kehityksen katkaisemiseksi”, Anders Ygenman sanoo.

      ”Eteläinen poliisihallintoalue on pyytänyt lisäresursseja poliisin kansalliselta operatiiviselta osastolta. Olen myös varmistanut, että he saavat haluamansa resurssit. Tämän pystymme tekemään lyhyellä aikajänteellä, mutta pidemmällä perspektiivillä meidän on vaikeutettava aseisiin ja räjähdysaineisiin käsiksi pääsemistä”.

      Mitä nämä lisäresurssit ovat?

      ”Etupäässä kyse on tutkintaresursseista”.

      Tuleeko tämä riittämään?

      ”Tämä jää nähtäväksi. Meidän on jarrutettava kehityksen suuntaa ja tekijät on saatava kiinni. Saavutetut tulokset tulevat näyttämään, onko panostus ollut riittävä”.

      Ongelmat ovat syntyneet ajan myötä. Mistä luulette johtuvan, että näin on päässyt käymään?

      ”Selityksiä on useita. Kyseessä on enemmästä kuin yhdestä sattumuksesta. Tietenkin viimeisen 10 – 15 vuoden kehityksellä – kasvavneilla tuloeroilla, lisääntyneellä työttömyydellä ja heikentyneillä koulutuloksilla – on osuutta asiaan. Myöskin laittomat aseet ja räjähdysaineet päätyvät aivan liian helposti rikollisten käsiin. Meidän on tehtävä kaikkemme, että tämä vaikeutuisi”.

      Minkä luulet olevan syy, että tämä sattuu juuri Malmössä?

      ”Pahoin pelkään, että tämä ei ole rajoittunut ainoastaan Malmöhön. Olemme nähneet vastaavaa kehitystä Göteborgissa ja muuallakin maassa. Olemme kuitenkin pystyneet katkaisemaan kehityksen onnistuneen poliisin toiminnan ansiosta esimerkiksi Södertäljessä.

    • Newkk

      Päivi Lipponen... mokuttaja mokuttaja mokuttaja mokuttaja mokuttaja...

    • pizzatpalaa

      Kuka näki Päivin?

      Oliko tuhopolttajarasistien hyysäri mukana?

    • körömölli

      Mörököllli on suuttunut paskapankkiinsa... marssiiko Päivi nyt?

    • sekaisinonsekaisin

      Nämä Päivi-tädin murhapolttajat ovat olleet vapaalla jo jonkin aikaa. Ja nämä polttajat olivat kurdeja, sitäpaitsi tämän kuulin tutulta naapurifirman kundilta. Ihmetteli vaan miksi ei lähetetä sinne mistä on tullutkin. Monet kurdiyhteisön ihmiset toivoisivat tätä. Mutta meillä on tällainen laki. Tuttavani sanoi myös että aivan varmasti tapahtuu jotain uudestaan, ilmeisesti tunnettuja pahantekijöitä. Mutta kyllä marssikutsustaan Päivi tunnetaan, sitä ei kansa tule koskaan unohtamaan. Todellinen suomalaisten syyllistäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2195
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1779
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1535
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1283
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1270
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      17
      1091
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1027
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      990
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      700
    Aihe