"Rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan sopimaton puhe ei sinänsä ole rangaistavaa, eikä Immosen kohuviesti kohdistu erillistä kansanryhmää kohtaan".
http://yle.fi/uutiset/rikosoikeuden_professori_immosen_kirjoitus_tuskin_rikos/8184098
Itä-Suomen yliopiston rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan perussuomalaisten Olli Immosen Facebook-kirjoittelu ei riko Suomen lakia.
Tolvanen arvelee Radio Suomen Ajantasa-ohjelmassa, että kirjoituksen mahdollinen rikostutkinta tuskin johtaa pitkälle.
– Sopimaton puhe ei sinänsä ole rangaistavaa. Panettelun, solvaamisen tai uhkaamisen pitää kohdistua kansanryhmään, eikä Immosen viestissä näytä olevan yksilöitynä erillistä kansanryhmää, Tolvanen kertoo Ajantasan puhelinhaastattelussa.
Vihainen puhe, vihapuhe ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan pitää erottaa toisistaan, Tolvanen sanoo.
Rikosoikeuden professori: Immosen kirjoitus ei rik
Jeesustelut_sikseen
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709