Sukellusvene löydetty Ruotsista

Asiantuntija varma Salainen operaatio mennyt pieleen
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1437974873293.html
34<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Ah, välillä jotain oikeitakin uutisia ja pohdittavaa suomalaisille jatkuvan älämölön sijaan.

Äänestä

Jessus tuo on sensaatio uutinen !

Äänestä
  • Se on vähän sama asia niinkuin paskaryssän läsnäolo Ukrainassa sotimassa separaattorimyyttinsä varjossa, mutta joidenkin mielestä vain ne "todisteet" puuttuvat viellä...

    Äänestä

Pitäisiköhän varmuuden vuoksi järjestää mielenosoitus sitä sukellusvenettä vastaan? Jos se oli vaikka rasistinen sukellusvene?

Äänestä

Eipä tuo mitään ihmeellistä jos muutama venäläinen on käynyt lomailemassa Ruotsissa, mitä sitten?

Äänestä
  • Eläkeläisten turismi ulkomaille on kovassa huudossa ja kasvusuunnassa Venäjällä.
    Tällä kertaa vain se lainaksi ja hyvästä palveluksesta eläkeläislahjaksi saatu kalusto taisi vähän pettää?

    Äänestä

Sukellusveneessä on luukut kiinni. Meinaa sitä, että pelastusyritystä ei ole tehty ja ruumiit ovat sisällä.

Äänestä
  • Eli ryssä ei sitten löytänytkään kadonutta sukellusvenettään, vaikka kovasti jälkikäteen naureskelivat Ruotsin sukellusvenejahdille ja silti kävivät sitä oikein paikanpäällä tarkkailualuksineen seuraamassa?
    "Se voi hyvinkin olla venäläinen sukellusvene, joka joutui tuntemattomista syistä merihätään."

    Äänestä

  • VoeVoeJaLeipä kirjoitti:

    Eli ryssä ei sitten löytänytkään kadonutta sukellusvenettään, vaikka kovasti jälkikäteen naureskelivat Ruotsin sukellusvenejahdille ja silti kävivät sitä oikein paikanpäällä tarkkailualuksineen seuraamassa?
    "Se voi hyvinkin olla venäläinen sukellusvene, joka joutui tuntemattomista syistä merihätään."

    Etkö idiootti osaa lukea:

    "Puolustusvoimat eivät halua kommentoida mitään aluksen kansallisuudesta, koosta tai muista yksityiskohdista. Sen verran puolustusvoimat voi vahvistaa, ettei kyse ole Ruotsin omasta aluksesta.

    "Emme voi sanoa mitään, paitsi että tällä hetkellä arvioimme yritykseltä saamiimme tietoihin perustuen, että tätä ei voi yhdistää viime syksyn sukellusvenetapaukseen", sanoo viestinnästä vastaava Jesper Tengroth puolustusvoimista HS:lle."


    Vielä uudestaan tuo oleellisin: "arvioimme yritykseltä saamiimme tietoihin perustuen, että tätä ei voi yhdistää viime syksyn sukellusvenetapaukseen"

    Äänestä

alkaa palaset loksahtelemaan paikoilleen. ruotsalaiset kaappasivat aikanaan hätäsanoman, jonka olettivat liittyvän sukellusveneen ongelmaan.

Äänestä
  • Niinpä.

    Äänestä

Ryssien kirjoitusta siinä on kyljessä.
Mites nyt suu pannaan trollit?

Äänestä
  • No tähän kysymykseesi et taatusti saa vastausta Pietarista etkä Tehtaankadulta!

    Äänestä

Joku yritys on siis ilmoittanut löytäneensä jotain, ja edes Ruotsin puolustusvoimat eivät ole itse nähneet muuta, kuin ko. yrityksen tuottamaa materiaalia väitetystä löydöstä. Voi olla vaikka vuoden suurin uutisankka, mutta natotrollit kirkuvat ja raivoavat jo päät punaisina.

Äänestä

Elämme vaarallisia aikoja!

Seuraavina lähipäivinä tai jopa tunteina saatetan itämerellä nähdä hyvinkin suuri sotilaallinen pelastusoperaatio kun Venäjä hakee omansa voimalla pois!

Äänestä
  • Niinpä joo, tai sitten tämä on yhtä iso uutisankka kuin se "sukellusvenejahti".

    Äänestä


  • HylättyMuttaSiltiRyssän kirjoitti:

    http://yle.fi/uutiset/asiantuntija_ylelle_ruotsista_loytynyt_hylky_vaikuttaa_pelastussukellusveneelta/8185718
    "Hylky vaikuttaa jotenkin kömpelöltä, eikä niin viimeistellyltä. Siksi voisin epäillä, että se voisi olla pelastussukellusvene."
    Tai muuten vain ryssäläistä disainia...

    "Hylky vaikuttaa jotenkin kömpelöltä, eikä niin viimeistellyltä. Siksi voisin epäillä, että se voisi olla pelastussukellusvene."

    Tai sitten voisi epäillä, että suomalaiset teekkarit ovat tehneet jäynän. Tai että kyseessä on kömpelö yritys lavastaa joku itävaltio syylliseksi.

    Onko kyseessä oikea sukellusvene laisinkaan?

    Äänestä


  • Kuvien mukaan sen verran vähän merirokko, ettei ole kovinkaan kauaa makanut pohjassa.

    Äänestä

Onhan noita sotien aikaisia raatoja pohjat täynnä, paljon melua tyhjästä taas kerran ruotsin suunnalta.

Äänestä
  • Natotrollit huutavat taas jo suoraa huutoa, mutta katsotaan nyt että onko siellä edes mitään. Jos Ruotsin merivoimat ilmoittaa löytäneensä jotain, niin sen on parempi päästää myös kansainvälisiä tarkkailijoita tutkimaan hylkyä. Ruotsin uskottavuus kun on nykyään sitä tasoa, että ruotsalaisten sanaan ei oikein uskalla luottaa...

    Äänestä

  • bwbrwb kirjoitti:

    Natotrollit huutavat taas jo suoraa huutoa, mutta katsotaan nyt että onko siellä edes mitään. Jos Ruotsin merivoimat ilmoittaa löytäneensä jotain, niin sen on parempi päästää myös kansainvälisiä tarkkailijoita tutkimaan hylkyä. Ruotsin uskottavuus kun on nykyään sitä tasoa, että ruotsalaisten sanaan ei oikein uskalla luottaa...

    Ei kahta ilman kolmatta.
    1980-luku oli Ruotsissa sukellusvenejahtien aikaa:
    http://www.hs.fi/ulkomaat/a1413596053889

    Äänestä

Ruotsi vahvisti, että kyseessä on Vesikko joka on irronut suomenlinnasta ja ajautunut suomen puolelta ruotsin vesille.

Ruotsi palautta sukellusvene romun takaisin suomelle.

Äänestä

Niin naurettavaa spekulointia jälleen kerran.
Mistään ei mitään tiedetä, mutta silti ollaan jo varmoja että kyseessä on venäjän salainen tiedustelusukellusvene.
Kun näitä juttuja tulee tasaisin väliajoin ruotsista ja kaikki päättyvät jokseenkin nolosti, niin enpä lähtisi tähänkään ihan heti uskomaan.

Äänestä

Ruotsalaisilla kesti aika pitkään veistää tuo kömpelö mockup ja kuljettaa se "löytöpaikalle". Ehkä tilasivat Kiinasta merirahtina?

Äänestä
  • Mitteehän ne luulivat sieltä ruottin rannikolta löytävänsä?

    Äänestä


  • Triton-NN kirjoitti:

    Onhan sieltä kaikennäköistä aikojen saatossa löytynyt.
    http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/11/16/neuvostosukellusvene-karille-karlskronassa

    Joskus iät ja ajat sitten neukkulan iso (lue: ei vakoilukelpoinen) sukellusvene ajoi Ruotsin vesillä karille navigointivirheen takia. Ei liity millään tavalla vakoiluun ja minisukellusveneisiin. Ei oikeastaan liity koko tähän asiaan mitenkään muuten, kuin siten että Ruotsin merivoimat on käyttänyt ko. tapausta hyväkseen vuosikymmenet, ja järjestänyt tasaisin väliajoin ns. "sukellusvenejahteja".

    Äänestä

  • Niin, ja taispa olla se neukkupaatti vieläpä pintakulussa karille ajaessaan. Pintakulussa eli ei yrittänyt hiipiä salaa.

    Äänestä

suomalaiset väittää, ettei ruotsalaiset löydä mitään, ei palmen murhaajaa, ei seikkailevia sukellusveneitä. paskapuhetta, kyllähän ruotsalaiset löytää, se vain kestää - n. 100 vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokkkooo kirjoitti:

Asiantuntija varma Salainen operaatio mennyt pieleen
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1437974873293.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu