typerää käytöstään, suuri epäily ettei enää osaa, on senverran jo dementtinen,
---
Tuomioja sekottaa JO suomen sisäpolittikan ja ulkopolitiikan ,
Tuomioja vouhkaa jo ulkomailla suomen sisäpolitiikasta,
Tuomiojalla on paha mielenterveys ongelma, se paskantaa omaan pesäänsä, eihän lintukaa paskanna omaan pesään,
mutta tuomioja sen taidon osaa,
kateus ja oma mahtavuus on menny hänellä pahasti päähän,
kehtaa mollata oman maan puolustajia,
tuomiojalta puuttuu jo reaali käsitys mistä hän on oikeesti kotosi,
tuomioja ON ohjattava hoitoon, ennekuin saa enemmän pahaa aikaan omalle synnyinmaalleen.
Tuomiojalalla mielenterveys ongelma !
12
<50
Vastaukset
- arvonsazansainnut
Tuomioja on pitkän linjan poliitikko, kansainvälisestikin arvostettu ja älykäs. Tuomiojan tapauksessa, ei iällä ole minkäänlaista merkitystä. Avarakatseinen humanisti isolla H:lla.
- yurtyuiy
H-Ahon heitto Tuomiojaa kohtaan, (venäjämielinen USA:n vihaama tai jotain sinne päin), Tuomioja fiksusti ei lähtenyt mukaan tuollaiseen, YLE: n Ajantassassa oli isku vyön alle.
H. on ika hyvä argumentoimaan vaikka en kovin usein hänen kanssaan samaa mieltä olekaan. Hänellä on yleensä ainakin yritystä perustella loogisesti kantojaan. MiIksi nyt maltti petti ja meni asiattomuuksiin? Onko nurkaan ahdistetun petoeläimen fiilis?- Vieläkin_näkyy
Tuomioja oli Neuvostoliiton aikana kova Neuvostoliiton nuolija,
kun vastusti jopa EEC vapaakauppasopimustakin, hänen mielestä
kauppaa olisi pitänyt käydä vain Neuvostoliiton kanssa, johtuisiko
näistä kommunistisukulaisista äidin puolelta. - gfhgyu
Vieläkin_näkyy kirjoitti:
Tuomioja oli Neuvostoliiton aikana kova Neuvostoliiton nuolija,
kun vastusti jopa EEC vapaakauppasopimustakin, hänen mielestä
kauppaa olisi pitänyt käydä vain Neuvostoliiton kanssa, johtuisiko
näistä kommunistisukulaisista äidin puolelta."kun vastusti jopa EEC vapaakauppasopimustakin"
Norja jolla menee hyvin, ei liittynyt EEC:hen, olivat jopa niin älykäitä etteivät liittyneet edes EU:hun eivätkä euroon.
- pettyny-äänestäjä
Tuomiojan EI olisi pitäny mennä ulkomaille valittamaan suomen sisäisiä asioita,
siinä Tuomiojalla viirasi pahasti,
tulee epäily onko arvostelukyky pettäny lopullisesti. - KUKAANEIOLEKORVAAMATON
Vanha dementikko Tuomioja sanoi:" että hän voisi jatkaa ulkoministerinä," vaikka puolue ei päässyt edes hallitusneuvotteluihin. Saisi jäbä ajaa edes partansa, siistiytyisi
vähän. Maalla ei ole lastensairaalaa, niin tuomioja olisi halukas tuomaan maan täyteen elättejä.
HÄVETKÖÖN TUOMIOJA, TAITAA OLLA NIIN PAATUNUT ETTEI OSAA EDES HÄVETÄ. LUULI ETTÄ HÄN ON KORVAAMATON JA TARJOUTUI JATKAMAAN ULKOMINISTERINÄ. - JääJoEläkkeelle
Tuo karvaturpahan pulisee jo mitä sattuu.
Sekoittaa maahanmuutto politiikan ja massa murhan keskenään
Kaukaa on yhteys haettu ku vertaa Ollin tekstejä Tuomiojan lausuntoihin - mamuäänet
Kait demut luule saavansa mamuista äänestäjiä?
- a---a
Tuomioja ainakin osaa kirjoittaa, toisin kuin sinä.
- erittäin-loukkaantunu-
äänestäjä, SDP on ilmeisesti entinen puolue suomessa ku noin aletaan hysteerisesti käyttäytyyn.
mollataan omia kansalaisia se on jo ennen kuulumatonta,
" ei lintukaa paskanna omaan pesään" mutta tuomioja jopa kusee omaan pesäänsä.
---
Älä höpise, turhaan kehut, EI pidä paikkaansa enää.
-- se on vanhuuden höperö jo,
jokainen täysijärkinen huomaa ettei tuomioja ole enään reaaliajassa kiinni,
eikä se ole piiiiitkiiin aikoihin entää tajunnu missä suomen asiat menee,
kuinka todelisuudessa suomen kansa voi,
-- inhottaa tommoset entiset politikot ( pilvilinnoissa eläjät )
joka on suomen valtion raholla elätetty, joka ei ole ollenkkaa suomen etuja ajamassa maailmalla,
tuomioja on JO kauan edustanu VAIN ITSEÄÄN ulkomailla EI SUOMEA, -- eikä suomalaisten etu ole ollu enää sen ensisijainen huolenaihe.
osais edes hävetä kun sekottaa suomen sisäpolitiikan ja ulkopoliikan,
kaikkein hulluinta oli, kun se heti ulkomaita myöten oli huutamassa apua, heh heh
osais edes hävetä kun mollaa omia suomalaisia politikkoja ulkomaita myöten,
hän itte on tyhmä ei vain sitä huomaa,
kuten dementikot yleensä luulevat olevansa viisaita, heh heh - ukkokotiin
Ukkokoti Erkin paikka jo, Lipposen kaveriksi!
- Stirlitz
Pietarin tiltuille on jäänyt kestovodkajurri päälle. Eivät vieläkään ole huomanneet, että hallitus on vaihtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155