Ampparit.com manipuloi peukkuja!

http://www.ampparit.com/

Seurailinpa tuossa ko. palvelun uutisia hetken aikaa ja muutama uudempi uutislinkki oli peukutettu lukijoiden toimesta 20-30 miinukselle.
Mutta, n. pari minuuttia myöhemmin päivitettyäni sivun, noiden samojen uutisten peukkumäärä olikin vaihtunut täysin päinvastaiseksi, yli 40 peukkuun.

Ja sama näyttää jatkuvan myöhemminkin, ensin lukijat peukuttavat uudet uutiset joko plussalle tai miinukselle, mutta sitten jonkin ajan jälkeen saattaa peukkumäärät yllätten kääntyä plussalta miinukselle tai toisinpäin, jos aihe miellytä sivuston ylläpitäjiä?

Moneen kertaan äänestäminen ko. sivustolla on mahdollista vain ip: vaihdolla ja evästeiden poistolla, eikä kukaan kykene tekemään sitä toimenpidettä parissa minuutissa yli 60 kertaa, joten joko ylläpito tai joku hakkeri niitä manipuloi.
15401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Onpa sulla suuret murheet.

Äänestä

Missä voi vielä antaa peukkuja uudistuksen jälkeen?

Äänestä

Miten nuo peukutukset pitää tulkita edes: Suosittelen luettavaksi / Olen samaa mieltä uutisen kanssa / Olen samaa mieltä jonkin uutisessa mainitun henkilön kanssa vai mitä???? Erittäin monitulkintaisia peukutuksia. Jos katsoo sitä lukua että paljonko jotain uutista on luettu, niin se kertoo paljon enemmän siitä kuinka paljon se on kiinnostanut ihmisiä.

Äänestä

Tee kansalaisaloite.

Äänestä

Varsinkin Persumyönteisiä uutisia peukutetaan votebotilla tms. - parissa minuutissa monta sataa plussaa... kertonee jotain puolueen kannattajien epätoivosta.

Äänestä
  • Joku on viimeaikoina alkanut peukuttamaan mamumyönteisiä uutisia oikein työkseen.

    Äänestä

just meni yks persu uutinen 45 --> -40 minuuteissa

Äänestä

Amppareissa piikittää rasistiset ja maahanmuuttovastaiset uutiset sekä perussuomalaisia myönteisesti käsittelevät jutut tai persujen omat uutiset.

Äänestys on selvästi hakkeroitu, sillä yhden minuutin sisällä uutinen voi saada jopa satoja ääniä vaikka lukukertoja on vain muutama.

Laitoin kerran viestiä Ampparien ylläpitoon ja sieltä vastattiin, että tilanteesta ollaan tietoisia. Vielä ei näköjään toimenpiteitä ole tehty.

Ei kauheasti huvita koko palvelua käyttää, kun siellä listautuu luetuimmiksi ja äänestetyimmiksi yhden maailmankatsomuksen propaganda.

Äänestä

Olen huomannut tämän asian jo pitkältä ajalta ja sama meno jatkuu yhä edelleen. Olen laittanut asiallista palautetta ampparit ylläpidolle, mutta he eivät voi asialle muka mitään.

Tiputettavat uutiset sisältävät joko positiivisia uutisia persuista (varsinkin Halla-aho tai suomenuutiset) tai kriitiikkiä maahanmuuttoa kohtaan.

Äänestä

Siellä on aika vituisti "uutisia" joistain semipornomalleista, joita tykätään. Ovat aina top kympissä. Ajatelkaa omilla aivoillanne, juntit.

Äänestä

Kyllä! Jokin pakkomielle otsikoida kaikki uutiset tyyliin: pylly pystyssä ja ei meinannut tissit mahtua.
Joko niitä tekee joku reppana nainen tai säälittävä homomies.

Äänestä

Katsotteko te tosiaan mitä uutista peukutetaan eniten/vähiten. Itse en kiinnitä mitään huomiota koko peukutuksiin, koska se on täysin turhaa touhua. Samoin näissä keskusteluissa vähiten kiinnostaa jotkin peukutusmäärät.

Äänestä

Näyttää Ampparit manipuloivan ihan lähteitäkin. Kilpailijoita ei sallita. Että sellainen uutiskerääjä.

"Puolueettomuus

Amppareiden puolueettomuus nousi esille vuonna 2012, kun Ampparit siirtyi Otavamedian omistukseen. Amppareiden silloinen toimitusjohtaja Petteri Hannonen vakuutti, ettei omistusmuutos tule vaikuttamaan palvelun periaatteisiin. Hannosen mukaan Ampparit tulee säilymään itsenäisenä palveluna ja sen hyödyt tulevat säilymään samoina niin lähteille kuin käyttäjillekin.[14]

Vuonna 2016 Ampparit uudistui perusteellisesti. Samassa yhteydessä Amppareiden alkuperäiset perustajat siirtyivät pois palvelun kehittämisestä ja vastuun ottivat uudet Ampparit-tiimin jäsenet.[15] Tammikuussa 2017 Ampparit perusti julkaisuneuvoston, jonka tehtävänä on käsitellä Amppareihin pyrkivien julkaisijoiden hakemukset, päättää uusista ja poistettavista lähteistä sekä tehdä päätöksiä sisältöjen näkyvyyksistä Amppareissa.[16] Julkaisuneuvosto toimii suljettujen ovien takana ja päätöksiä tai niiden perusteita ei käsitellä julkisesti. Keskeneräisiä prosesseja ei kommentoida eikä Ampparit käy julkisia keskusteluita lähteeksi pääsemisestä tai sen kriteereistä.[17]

Julkaisuneuvosto piti ensimmäisen kokouksen maaliskuussa 2017.[16] Kokouksessa julkaisuneuvosto hylkäsi io-tech.fi -tietotekniikkasivuston hakemuksen[18]. Io-tech on Otava-konserniin kuuluvan ja Ampparit Oy:n[19] omistaman Muropaketti.com -sivuston kilpailija. Muropaketista ja Amppareista vastaavat samat henkilöt.[20] Toisen suomalaisen uutiskerääjän High.fi:n perustaja Petteri Pyyny piti julkaisuneuvoston päätöstä järjettömänä.[21]"

https://fi.wikipedia.org/wiki/Ampparit#Puolueettomuus

Äänestä

Olen tullut itse samaan tulokseen että amppareiden peukkuihin ei ole uskomista, ihan voteboteilla manipuloituja kuten myös klikit. Onneksi on muitakin vaihtoehtoisia uutissaitteja (jotka eivät vielä ole manipuoloinnin uhreja ja joissa äänestys/klikkivalvonta toimii paremmin).

esim.
http://www.uutisjuttu.fi
http://www.high.fi
http://www.rbot.fi
jnejne.

Itse suosin noita kilpailijoita nykyään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huomasinpa_vain kirjoitti:

http://www.ampparit.com/

Seurailinpa tuossa ko. palvelun uutisia hetken aikaa ja muutama uudempi uutislinkki oli peukutettu lukijoiden toimesta 20-30 miinukselle.
Mutta, n. pari minuuttia myöhemmin päivitettyäni sivun, noiden samojen uutisten peukkumäärä olikin vaihtunut täysin päinvastaiseksi, yli 40 peukkuun.

Ja sama näyttää jatkuvan myöhemminkin, ensin lukijat peukuttavat uudet uutiset joko plussalle tai miinukselle, mutta sitten jonkin ajan jälkeen saattaa peukkumäärät yllätten kääntyä plussalta miinukselle tai toisinpäin, jos aihe miellytä sivuston ylläpitäjiä?

Moneen kertaan äänestäminen ko. sivustolla on mahdollista vain ip: vaihdolla ja evästeiden poistolla, eikä kukaan kykene tekemään sitä toimenpidettä parissa minuutissa yli 60 kertaa, joten joko ylläpito tai joku hakkeri niitä manipuloi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu