RUOTSISSA JOUKKOMAAHANMUUTOLLE SELKEÄ EI

muutoksentuulet

Muutoksen tuulahdus tunkee nenään Pohjolassa voimakkaammin kuin koskaan. Tuoreessa Sentio-mittauslaitoksen gallupissa Ruotsidemokraatit kiilaa kirkkaasti ohi Kokoomuksen ja hengittää demareiden niskaan alle prosenttiyksikön päässä.

Valtamedian vielä sulatellessa shokkitulosta, SL siteeraa Svenska Dagbladetin pääkirjoitustoimittaja Per Gudmundsonin kommentteja.

Ensimmäistä kertaa historiansa aikana Ruotsidemokraatit on kannatusmittauksessa noussut Ruotsin toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Norjalaisen mittauslaitos Sention gallupissa – mikä on ensimmäinen Almedalin politiikan viikon jälkeen julkaistu kysely – Ruotsidemokraatit noteeraavat "shokeeraavan 23,3%:n kannatuksen". Tuloksesta kertoi verkkosivusto Nyheter Idag, mikä äskettäin aloitti yhteistyön mittauslaitoksen kanssa.

Samassa kyselyssä Kokoomus ottaa takapakkia ja putoaa 20,8%:iin, mikä takaisi gallupin mukaan heille kolmanneksi suurimman puolueen aseman, mikäli vaalit pidettäisiin tänään.

Sentiota ei pidetä kaikkein luotettavimpana pidettyihin tutkimuslaitoksiin. Heidän mielipidetuloksensa rakentuvat niin sanotun web-paneelin pohjalle, mikä on herättänyt paljon keskustelua. Samaan hengenvetoon on kuitenkin todettava, että historiallisesti katsoen Sentio on aina osunut oikeaan Ruotsidemokraattien kannatusta arvioitaessa, kun toiset mittauslaitokset ovat onnistuneet aliarvioineet puolueen suosion. Viime vaaleissa muiden mittauslaitosten veikkaukset Ruotsidemokraattien kannatuksesta menivät metsään keskimäärin kahdella prosenttiyksiköllä, kun Sention arvio heitti vain muutaman kymmenyksen.

Mikä sitten mahdollisesti mahtaa olla tämän sensaatiomaisen muutoksen takana äänestäjien mielipiteissä? Viimeisimmässä Statsvetenskaplig tidskrift -julkaisussa Linné-yliopiston valtiotieteiden dosentti Karl Loxbo analysoin vuoden 2014 vaalitulosta.

Loxbo kertoo kahdesta suuntauksesta. Ensimmäinen on, että Ruotsidemokaatit ovat lieventäneet tiukkaa viestiään ”tietoista normalisointistrategiaa toteuttamalla”, mikä on vedonnut äänestäjien enemmistöön (40 – 45%), jonka mielestä Ruotsiin tulee liikaa tulijoita. Toinen seikka on se, että kaikkien muiden puolueitten näkemys tulijakysymyksessä on liki identtinen. Loxbo osoittaa, että erinäiset poliittiset kädenväännöt perinteisten puolueiden välillä ovat yleisesti ottaen nousseet vuoden 1970 jälkeen, kun taas erimielisyydet maahanmuutto / kotoutuskysymyksissä ovat lakanneet kokonaan vuoden 2006 jälkeen.
Ruotsidemokraatit ovat saaneet areenan itselleen ainoana todellisena poliittisena vaihtoehtona.

Loxbo kommentoi myös Ruotsidemokraattien torppaamiseksi tehtyä niin sanottua epäparlamentaarista joulukuun sopimusta, missä porvaripuolueet ja punavihreistö sopivat siitä, että suurempi koalitio pääsee automaattisesti valtaan, vaikka tältä puuttuisi parlamentaarinen enemmistö.
Loxbon analyysi viittaa siihen, että perinteisten puolueiden valitsema taktiikka on suorastaan epädemokraattinen ja haitallinen, jos sen tarkoitus oli hillitä Ruotsidemokraattien kasvua. Kun maahanmuuttokritiikistä on tullut valtavirtaa ja äänestäjät huomaavat, että perinteisistä puolueista ei linjaeroja aiheesta löydy, siirtyvät he entistä todennäköisemmin Ruotsidemokraattien äänestäjiksi.
Toisin sanoen, perinteisten puolueiden tekemä joulukuun sopimus sataa jatkossa entistä runsaammin Ruotsidemokraattien laariin.

Sention gallup-tulosta selkeämmin asiaa ei voi enää kertoa.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeeeeeeeeeess

      Myöskään Tanskan uusi hallitus ei halua enää rättipäitä maahan notkuun, tuet puolitetaan.

      • stupiddddo

        Tyhmä Suomi järjestää hienon konsertin, DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD


    • anti_ähläm

      No ne ovat vihdoin tulleet / tulossa järkiinsä - tosin vasta pakon edessä.

      Malmössä 30 räjähdystä 1 vuoden aikana...

      • höpöhöpö

        No eikös Malmössä räjähtänyt viikon sisällä 4 käsikranaattia. Että silleen.


    • näinhänse

      Samoinhan jo esim. Saksan liittokansleri Merkel ja Brittien ulkoministeri Cameron ovat tuominneet multikulttuurikokeilun täysin epäonnistuneeksi. Tanskassa kansallismielinen puolue on säätänyt hyvin tiukat mamulait. Ranskassa ja Virossa on ollut vasta suurmielenosoituksia maahanmuuttoa vastaan. Unkarissa estetään laiton massamaahantunkeutuminen järein keinoin jne. jne. Miten meillä Suomessa? Totalitaristista diktatuuria tavoittelevat punavihreät ja muut kommunistit sekä mamubisneksestä hyötyvät globaalikapitalistit ovat järjestäneet suomalaisvastaisen vihamarssin multikultturismin nimissä...

    • RUOTSINMALLI

      Ruotsin vasemmistohallituksen sisäministeri Anders Ygeman (S) on tänään 24.7 myöntänyt poliisille heidän pyytämänsä lisäresurssit kranaattikeskityksen kohteeksi joutuneen Malmön tilanteen vuoksi. Kriisikokouksen jälkeen ministeri sanoi, että myös pitkäaikaista ennaltaehkäisevää työtä tarvitaan.

      Sisäministeri Anders Ygeman ja Malmön kaupunginhallituksen puheenjohtaja Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) ovat pitäneet tänään puhelimitse kriisikokouksen Malmön pommistattumusten vuoksi.

      ”Tilannetta ei tietenkään voi pitää hyväksyttävänä ja meidän on tehtävä voitavamme tämän Malmössä näkemämme kehityksen katkaisemiseksi”, Anders Ygenman sanoo.

      ”Eteläinen poliisihallintoalue on pyytänyt lisäresursseja poliisin kansalliselta operatiiviselta osastolta. Olen myös varmistanut, että he saavat haluamansa resurssit. Tämän pystymme tekemään lyhyellä aikajänteellä, mutta pidemmällä perspektiivillä meidän on vaikeutettava aseisiin ja räjähdysaineisiin käsiksi pääsemistä”.

      Mitä nämä lisäresurssit ovat?

      ”Etupäässä kyse on tutkintaresursseista”.

      Tuleeko tämä riittämään?

      ”Tämä jää nähtäväksi. Meidän on jarrutettava kehityksen suuntaa ja tekijät on saatava kiinni. Saavutetut tulokset tulevat näyttämään, onko panostus ollut riittävä”.

      Ongelmat ovat syntyneet ajan myötä. Mistä luulette johtuvan, että näin on päässyt käymään?

      ”Selityksiä on useita. Kyseessä on enemmästä kuin yhdestä sattumuksesta. Tietenkin viimeisen 10 – 15 vuoden kehityksellä – kasvavneilla tuloeroilla, lisääntyneellä työttömyydellä ja heikentyneillä koulutuloksilla – on osuutta asiaan. Myöskin laittomat aseet ja räjähdysaineet päätyvät aivan liian helposti rikollisten käsiin. Meidän on tehtävä kaikkemme, että tämä vaikeutuisi”.

      Minkä luulet olevan syy, että tämä sattuu juuri Malmössä?

      ”Pahoin pelkään, että tämä ei ole rajoittunut ainoastaan Malmöhön. Olemme nähneet vastaavaa kehitystä Göteborgissa ja muuallakin maassa. Olemme kuitenkin pystyneet katkaisemaan kehityksen onnistuneen poliisin toiminnan ansiosta esimerkiksi Södertäljessä.

    • lateksixxxxxx

      Siis niin järkyttävää tää suomalaisten idioottimaisuus konsertteineen!

    • sfxcersrgs

      Hyviä uutisia pukkaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2284
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1809
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1596
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1308
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1305
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1113
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1058
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1018
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      743
    Aihe