YLE on korottanut itsensä ikäänkuin JUMALAKSI

YLElleLaskentoOppia

Tänään YLEn pääuutislähetyksessä poimittua: YLEn uutislukijan mielestä 15 000:nnen suomalaisen kokoontuminen eri puolilla Suomea multikulttuurin puolesta pidettyihin kokoontumisiin oli valtava asia. Kokoontumisiin uutisten lukijoiden mukaan osallistui noin 15 000 ihmistä. (Suomalaisia on kirjoittajan käsityksen mukaan noin 5 300 000 ihmistä)

(Jokainen voi tarkastaa YLEn uutisista poimitut asiat YLEn ylenreenalta iltauutislähetyksen nauhoituksesta)

Jutun kirjoittajan edellä esitettyjen lukujen pohjalta suoritettua alkeellista laskentoa:

Suomalaisia on siis noin 5 300 000 ihmistä.
Illan Suomessa järjestetyissä multikulttuuria tukevissa kokouksissa oli noin 15 000 ihmistä.

Ala-aste laskentoa 15 000/5 300 000 = 0,0028301
O,OO28301 prosentteina lasketaan seuraavasti 0,0028302 * 100 % = 0,28301 %

0,28301 % pyöristeyttynä ylöspäin on 0,3 %

Ja 0,3 % :tiä on 3 prosentin tuhannesosaa siis 3/1 000 eli 3 promillea

Ympäri Suomen maata mikki hiiri multikulttuuria tukeviin mielenosoituksiin osallistui 3 ihmistä 1000:sta

Tämä on numero 3
Tämä on numero 1 000

Siis 3 ihmistä 1 000:sta osallistui YLEn mielestä (minun vuoroni liioitella) maailman kaikkeuden suurimpaan mikkihiiri multikulttuuria tukeviin mielenosoituksiin. Siis 3 promillea suomalaisista on YLEn uutisten lukija mielestä paljon suomalaisia.

Laskun suorittaneen suorittaneen havaintoja:

Jo on YLEn valehtelu saanut sellaiset mittasuhteet että en voi kertakaikkiaan ymmärtää miten YLEn toimittajat kehtaavat huomenaamuna (ke 28.7 Herran armon vuonna 2015) tulla YLEn aamutelevisiossa suomalaisten heille palkkansa maksavien ihmisten olohuoneisiin. Itse varaan olohuoneeseeni jo tänä iltana olohuoneeseeni monta oksennusämpäriä valmiiksi.

Jos numeroilla valehdeltaisiin samoilla mittasuhteilla kaupallisessa liiketoiminnassa saisi firman toimitusjohtaja firman hallitukselta lähtöpassit alta aikayksikön ilman että hän ehtisi toimistoaan siivota mutta pakkovero YLEssa multikulttuuripaaratiisi mamutuksessa mikään ei näköjään ole mahdotonta, joka tarkoittaa sitä että pakkovero mamutus YLE on korottanut itsensä ikään kuin JUMALAKSI.

Kohta alkaa kaupallisen tv-kanavan MTV3:sen kymmenen uutiset ja mielenkiinnolla tosin valmiina oksentamaan odotan MTV3:n uutistoimituksen toimittajien oppimia ala-asteen laskentotaitoja.

29

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yläkanttiin

      Koko kansan yle ilmoittaa tietysti osalistujamäärät yläkanttiin kun sen kanssa samaa mieltä olevat osoittavat mieltään.

    • Peruskansalainen

      YLE on aloittanut taistelun Persuja vastaan. Kysymyksessä ei ole Olli Immosen kirjoitukset. Hyvin suunniteltu hyökkäys kaataa hallitus ja saada RKP hallitukseen.

      Persujen pitää hakea tukea Pohjoismaista, Saksasta ja UK:sta.
      Siellä on paljon tukea kriittiselle suhtautumiselle maahanmuuttoon.

      • 515

        Aloittanut,sehän on sitä tehnyt täysillä jo vuodesta 2011.
        Ja kyllä uskon,että rkp on vahvasti mukana.


      • 20-6

        YLE:n rinnalla Persuja vastaan kampanjoi Helsingin Sanomat ja Iltasanomat. Hesarin ja Iltasanomien toimittajat suorastaan ivaavat Persuja.
        YLE:n poliittisesta suuntauksesta taas on hyvin muistissa ohjalma, näin naapurissa. Siinä toimittajat Leena Pakkanen ja Pentti Kemppainen ihailivat elämää sosialisessa Neuvostoliitossa.


    • TääEiOoViimeinenTaisto

      Yle on puolensa tässä taistelussa valinnut jo aikija sitten.

    • YLElleLaskentoOppia

      Aloittajan korjaus: Huomenna on 23.7.2015, ei siis 28.7.2015.

      Muuten juuri MTV3:n uutistoimittaja sanoi, että Tampereella ja Oulussa vastaaviin pellehermanni mikkihiiri kokoontumisajoihin osallistui HUIMAT toista tuhatta ihmistä kumpaisessakin. Jo tässä alkaa maa järisee ja salamat sinkoilemaan sinne ja tänne.

      Tuo suurimmaksi osaksi Kelan ja sossun elättämä roskasakki ja kenellekkään tervejärkiselle suomalaiselle tuntemattomat YLEn klo. 17.00 uutisten mukaan "eturivin artistit" ja parhaista päivistä kohti unohduksen valtamerta hiipuvat jo takarivin artistit ovat niin pateettisen-säälittävää, että jos niille uskaltaisi antaa rynnäkkökiväärin, ne välittömästi ampuisivat itseään omaan jalkaan.

      Tuntemattoman sotilaankin Ántti Rokan olisi pakko sanoa heille että:"menkää nyt etsimään pyöryläisiä kiviä metsästä ja siirrelkää niitä metsässä sinne ja tänne mutta älkää menkö kovin kauas ettei minun ja Hietasen ja Määtän tarvitse teitä viikkokausia etsiä.

      • halooo

        Minulle laittoi silmään että siellä huudettiin omaa asiaa vastaan, vaikka edustaja oli ihan samaa mieltä hänelle buuattiin vain puolueen takia joka on todella epäjärkevää. Mutta ilokseni laitoin silmään että osa myös ja suurin osa kuunteli mikä on järkevää. Mahtavaa oli myös väli spiikki että antakaa miehen puhua, respektit tälle herralle dialogian edistämisestä.

        Koska 22.7 teot ovat hyvin lähellä omaa elämääni en todellakaan haluaisi asiaa käyttettävän suomalaisen sisäpolitiikan välineenä, sitä jo pääministerimme Stoltenberg silloin aikoinaan pyysi. Surullista että suomessa ei tätä pyyntöä kunnioiteta sitten lainkaan.

        Älkää tuottako tätä dialogiaa niiden verellä joita Breivik tuotti, älkää tuottako siitä suomen sisäpolitiikkaa, se on erittäin tuskallista norjalaisille ja tuottaa enemmän tuskaa että Suomi johon Norja voi luottaa ryhtyy tuottamaan siitä sisäpolitiikkaa.

        Breivik aseena on todella raukkamainen ja osoittaa huonoa makua tai täydellistä välinpitämättömyyttä omien tarkoitusperien saavuttamiselta jossa ei ole hinnalla väliä. Se hinta voi olla suhteet norjaan ja käsitys suomalaisista norjassa.

        Ei ymmärrä miten voidaan edes asiaa vetää esiin, onko siellä suomessa mitään käsitystä asiasta?En todellakaan voi käsittää teidän politiikkoja jotka edes kehtaavat tehdä asiaa jonkun face book päivityksestä taistelu kirjoituksesta ja siihen perään muut vetävät Breivikin. Se on suora sylkeminen sitten norjaan pain.

        Mistä yleensäkkin luulette ystäviä löytyvän kun syljette ruotsia "kieli" ja venäjää "sukellusvene" ja sitten vielä norjaa "hiihto" kohti. Jokin perus problematiikka on vähän hakusessa suomessa ihan selvästi. Mutta ei tosiaan kannata tehdä naapureista vihollista tai edes saada heitä vihaiseksi.

        Teidän onneksi ei norjalaiset osaa suomea ja osaa lukea teidän kieltä koska muutoin olisi aika myrsky tästä syntynyt ja aiheesta. Minä osaan suomea koska suku on sieltä.


      • kelapuukuustonen

        Miksi nämä eturivin artistit ovat aina ne samat sekundaviihdyttäjät? Luullakseni saavat tällä perseilyllään keikkaa ja rahaa niistä oikeista monikulttuurisuuspiireistä, joilla on madaatti käytää veronmaksajien varoja tähän hömppään. Tietenkin verorahat on ensin siirretty jonkun kansalaisjärjestön tilille ja maksetaan sitten sieltä. Voihan nenäpäivä.


    • kansanvaltaa

      Tuon mukaan mielenosoittajilla on eduskunnassa yksi kansanedustaja, yhtä monta ääntä kuin Suomella EU:ssa.

    • asipri

      Tekikö noin kipeää, kun kansa näytti mitä mieltä täällä ollaan rasismista?

      • Rasismi-ismi

        Missä ollaan? Ja mitä mieltä ollaan?

        Kaikki ihmiset ja eläimet syntyvät rasisteiksi. Rasismi = itsesuojeluvaisto.

        Menestyksekäs rasismin harjoittaminen on taitoa suunnata vietti itsesuojeluun ja rationaaliseen toimintaan eikä kaiken maailman turhaan toreilla hihhulointiin.


      • 100yksikköäKansa

        Onko 0,3 yksikköä kansa jos koko kansa on 100 yksikköä.

        Ei mulla muuta.


      • Jjjhhh4g

        ..."kansa näytti" ??? Mielestäni kansa näytti viime vaaleissa antamalla Persuille muutama satatuhatta ääntä.....


    • jllij

      Samanlaista sairasta propagandaa Yleltä kuin Neuvostoliiton aikoihin.
      Aivopesua.
      Ylen käsitys tasapuolisesta uutisoinnista on vielä nykyaikana sama kuin DDR:ssä.
      Lauri Kivinen kok-rkp-isis, haista paska!

      • KiviselleCubaLibreä

        Lauri Kivinen, lue aloitus oikein tarkasti, sinun pitäisi ymmärtää laskentoa koska olit tarujen mukaan suuri johtaja Nokialla, vai keittelitkö kahvia Ollilalle. Sinuna minä pakkaisin kimpsut ja kampsut ja siivoiaisin YLEn pääjohtajan toimiston ja lähtisin koskaan aukaisematta ovea. Mene vaikka juomaa Cuba Libreä Havaijille palmun alle jos sinä valesuomalainen tiedät ja olet tuntenut joskus tunteen häpeä ja sen mukaan tuoman itseinhon.


    • nbhgk

      koville ottaa rupusakki-persuja

    • kjkjkhkjhkkkk

      Osa "osallistujista" oli luonnollisesti meidän kätyreitä.
      Oli siinä naurussa pitelemistä kun katsoi näitä suvakkeja. Oli sellaista läskiä ja muutenvaan rumia hihhulia, että voi v***u.

      Kuviteleeko nämä pöljät, että heistä tulee olemaan jotain vastusta ?

    • suvaitsevainen--

      Se vaan on valitettava tosiasia että tämä monikulttuurisuus ei vaan toimi. Esimerkkejä löytyy ympäri eurooppaa mutta tätä ei ymmärretä tai haluta ymmärtää.

    • uliuliulirazzizzmi

      Ei siellä kylläkään ollut kuin muutama tuhat.Niin säälittävä määrä että mädättäjäyle joutui taaaaas vaihteeksi vähän parantelemaan lukuja.

    • ööööööööööuyt

      tämä mielenosoitustenvaltava suosiokustannetaan verovaroilla ylehän on veronmaksajien rahoilla toimiva laitos kansa jäi kylmäksi ja tietämättömäksi

    • pööööööööhj

      oliko pakko mollata ihtensä

    • siitÄ_iloinen

      Onneksi ylen maisnoima eilinen mielenosoitus epäonnistui kaikin puolin täydellisesti.

    • waler-

      Mutta katso kun suomi on täynnä typeryksiä,jotka ei osaa yksinkertaista matematiikkaa.Heille muodostui (Ylen hyvällä avustuksella) mielikuva,että suurin osa suomalaisista on tämän takana.
      Koko touhu alkaa jo muistuttamaan entisaikaista Natsi sekä kommaripropagandaa.
      Ja tyhmät uskoo.
      Onneksi on some

    • Nykymenotäyttäpaskaa

      15000 maanpetturia, on se kieltämättä aika iso lukema, pienen kaupungin verran. Hienoa että tällaisia mielenosoituksia järjestetään ja niistä uutisoidaan maailmanlaajuisesti, antaa kaikille ääriaineksille selkeän viestin että tervetuloa vain tänne, meillä suvaitaan kaikki

    • nATSiImmonen

      Turussa on jo useita satoja äärijihadisteja ja määrä kasvaa koko ajan. He ovat syvästi uskonnollisia muslimeja.

      Näiden salafi-jihadistien keskeisenä tavoitteena on madkhaleiden vastustaminen. Madkhalit ovat muslimeja, joiden katsotaan myyneen uskontonsa hallitsijoiden käyttöön. Ryhmän kannattajia on paljon Saudi-Arabiassa, mutta nyt myös Turussa.

      Julkisuudelta vaiettu salaisuus on, että juuri madkhaleiden kannatuksen lisääntyminen on saanut islamin ehdottomuutta painottavien äärijihadistien määrän kasvuun.

      Ryhmien perustamista on helpottanut muslimien aiempaa tiiviimmät yhteydet lähtömaihin.

      – Tämä on johtanut myös keskinäisten riitojen, poliittisten ja yhteiskunnallisten kiistojen lisääntymiseen.

      Turkulainen uskontotieteilijä, dosentti Tuomas Martikainen Åbo Akademista kertoo Suomeen ja Turkuun muuttaneiden muslimien sisäisten ristiriitojen olevan osa luonnollista kehitystä.

      – Kun ensimmäisen sukupolven muslimit tulivat tänne, elämä keskittyi lähipiirin hyvinvoinnin järjestämiseen. He tulivat hyvin erilaisista lähtökohdista. Silloin kielen oppiminen, opiskelupaikan ja toimeentulon järjestäminen meni kaiken edelle, Martikainen toteaa.

      Kun muslimien määrä kasvoi ja toimeentulo vakiintui, oli aikaa myös uskonnollisen identiteetin vahvistamiseen. Samalla lisääntyivät yhteydet omiin juuriin.

      – Tämä on johtanut myös keskinäisten riitojen, poliittisten ja yhteiskunnallisten kiistojen lisääntymiseen.

    • roletaari

      Mikä osa oli kantasuomalaisia? Heidän poliittinen kantansa?
      Paljonko mamu-taustaisia, suomen kasalaisuuden saaneita?
      Paljonko ei kansalaisia?
      Törkeää vääristelyä puhua "suomalaisista" kollektiivisesti!
      Eikö tälle perkeleen median harrastamalle aivopesulle mahda mitään?!

      • realismi

        Vain persuja äänestämällä voitte enää vaikuttaa...


    • häpeällinen_tapahtuma

      YLEN toiminta kääntyikin mamuja vastaan. Kansa suuttui suvaitsemattomien hyysäreiden teilatessa yhtä miestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2173
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      37
      1771
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1511
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      1276
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1260
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1088
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1013
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      987
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      692
    Aihe