Vaparit edustavat moniarvoisuutta ja -kulttuurisuutta.
Ei ole sekularistista monokulttuuria, niin kuin toisessa ketjussa valehdellaan otsikosta alaken, jos valtiovalta ja kunnat lopettaisivat yhden uskonnon, ev.lut. kirkon uskonnollisten tilaisuuksien osallistujanhankinnan. Julkisen vallan noutraalisuuden toteuttaminen ei estäisi yksilöitä ja uskonnollisia yhdyskuntia toimimasta.
Voihan olla, että ev.lut.kirkonkin joidenkin jäsenen osallistuminen omaehtoisesti jumalanpalveluksiin kirkoissa jopa elpyisi, jos nykyinen "sosialisoitu" osallistujien hankinta kouluista loppuisi.
Nykysysteemi Suomessa muistuttaa Neuvostoliittoa, jossa kouluissa oli marxismi-leninismin oppitunteja ja puolueen ja sen nuorisojärjestön juhlia koulun organisoidessa osallistujat.
Vaparit edustavat moniarvoisuutta ja -kulttuurisuu
19
<50
Vastaukset
- Et-opelta
Suomessa kirkon ote kouluista ja päiväkodeista on jopa tiukentunut 2000-luvulla. Monilla aikuisilla, jopa lasten vanhemmilla, on liian optimistinen kuva uskononvapauden tilasta, koska heidän on aikuisuuden vapauteen tottuneena vaikea kuvitella, millaista uskonnollista kasvihuonilmiötä aamuhartauksineen, jumalanpalveluksineen ja jopa ruokarukouksineen ev.lut. kirkon lapsityö sekä uskonnolliskonservatiiviset rehtorit pystyvät ja haluvat pitää yllä.
- nähtykuultu
Mitäs jos te vaparit jo jättäisitte kirkosta jauhamisen. Kiehukaa omassa liemessänne vain! Hoitakaa oma pesänne.
Edustatte moniarvoisuutta ja -kulttuurisuutta kunhan se on teidän ja vain teidän kulttuuria, joka on äärimmäisen kapeakatseista ja suvaitsematonta.- FUCKIFUUU
Haista sinä pasko niljakas mulkero!
- Hyhhyhhuijaaa
Kappas, oksennustyyppi YÄK.YÄK.YÄK on käynyt 29.7.2015 22:10 jättämässä jätöksensä: "Ne edustaa oksettavaa yksiarvoista pornokulttuuria!!!"
- Huhhahheijaaa
Kristinusko on Suomessa jo pian tuhat vuotta edustanut periaatteellista ja käytännöllistä monokulttuuria, joka on ollut samalla kohtalokkaan paha monikulttuurisuutta ja -arvoisuutta poistava ja rajoittava voima. Ehkä pahiten on kärsinyt saamelaisten kulttuuri ja kieli, josta on rippeet jäljellä vielä 1900-luvullakin jatkuneen syrjinnan seuraukena.
Myös perinteista suomalaiskansallista muinaiskulttuuria on tuhottu häikäilemättömästi kristillisen lähetyskäskyn ja samalla verojen saalistamisen nimissä. Kansa on alistettu sotiin suureksi osaksi uskonnollisperusteisten vihanpitojen vuoksi (mm. ns. 30-vuotinen sota). - MonotHiihtoon
Ev.lut. kirkon erioikeudet ja valtiokirkkoasema edustaa monokulttuurisuutta.
- Hyhyhhuijaaa
Vaparivastaisten kampanjoijien perustarkoitus on puolustaa kirkon etuoikeuksia.
- Humanistisesti
Monikulttuurisuus ei liity vain maahanmuuttajiin, vaan myös kantasuomalaisiin, joiden sukujuuret ovat Suomenniemellä satoja vuosia taaksepäin. Yksi osa monikulttuurisuutta ja moniarvoisuutta on uskonnottoman, sekulaarin, maallisen, humanistisen, ihmisperustaisen ajattelun ja elämäntavan laajentuminen.
Valtiovallan myöntämät epäreilut erityisoikeudet ev.lut. kirkolle edustavat jälkijättöistä monokulttuuria. Vieläkin kuulee sanottavan jopa jonkinlaisena "perusteluna" muunlaisen kuin luterilaisen katsomuksen omaavien syrjinnälle , että "Suomi on luterilainen maa".
Syrjintää puolustellaan myös sillä, että muita kuin luterilaisia on niin vähän. ihmisoikeuksia ei mitata kuitenkaan prosenteilla eikä promilleilla. Silti on niin, että uskonnottomat ja ei-uskonnolliset ihmiset mudostavat jo erittäin suuria ryhmiä.- RakenteellinenSyrjintä
Rakenteellinen syrjintä on väkivaltaa
- Jyväskyläs
Ruotsalaisille ihmisoikeusaktivisteille maahantulokielto
- SoLastCentury
Turun piispa edustaa keskellä kesää monokulttuurisuutta niin viime vuosisadalta.
- RoseViinikin
Joku tiedotusharjoittelija oli suositellut piispalle tuon ilmaisun "so last centuty" käyttämistä... Säälittävää.. No, ehkä piispa on ehtoollisviinin nauttimisen lisäksi myös roseviinin asiantuntija
- Humanisti-vapari
Kirkko edustaa yhden uskonnon hegemoniaa - ja hätätilassa yleensä uskonnollisuuden hegemoniaa uskonnototmuutta vasaan. Kirkolle islam on parempi kuin humanismi. Hätätilassa se myös naamioi uskonnolliset perusteensa, kunten juuri nyt tasa-arvoisen avioliittolain kaatamishankkeessa.
- ToThisCentuty
Yhden uskonnon nostaminen erityiseen suosituimmuusasemaan valtion toimesta on iso ikävä jäänne täydellisen monokulttuurin ajalta. SoLastCentury.
Vaparit tekevät tosi tärkeää työtä, kun pyrkivat saamaan valtion suhteen uskontoihin tälle vuosisadalle.
Pitäisi vielä saada laajemmat porukan mukaan tähän työhön.
Vastavoimia tälle työlle on. Etuoikeuksista kiinni pitäminen häpeämättömästi on mielenkiintoinen ilmiö. Ja kyse on palkkatyöpaikoista kiinni pitämisestä myös.
Etuoikeuksien puolustaminen laajemmin katsoen ilmenee yksilötasolla jännästi myös siinä, miten esim. ruperrikkaat pitävät itseään köyhiä ja tavallisia keskituloisia parempina. Säälimättä.
Uskovisetkin pitävät itseään muita parempina. Ja pitävät työpaikoistaan.
Siksi tarvitaan syrjittyjen yhteistoimintaa. Aidon monikulttuurisuuden, ajatuksen vapauden ja uskonnonvapauden sekä ihmisten yhdenvertaisen kohtelun puolesta! - HyväIdea
Kyllä joku turvatutor uskonnon ja vakaumuksen vapauden takaamiseksi lapsille olisi tosiaan paikallaan, kun koulun rehtori antaa hieman liian innokkaasti nuorisopastorien "tulla lasten tykö"..
- Hevarilta
Pääkaupunkiseudulla ei olla monokulttuurissa katsomustenkaan suhteen:
http://uskotko.fi/wp-content/uploads/2015/08/pkseudulla_kolmannes_on_uskonnottomia_ratikka.jpg
Voisi lisätä, että korkeintaan kolmannes tai neljännes väestä on uskonnollisia.
Yli kolmannes on "uskontojen suhteen välinpitämättömiä". Siten voidaan sanoa, että ainakin noin 2/3 ihmisistä on ei-uskonnollisia. - LukijanHuomio
Tässä paremmin otsikoitu ketju keskustelulle suvaitsevaisuudesta ja suvaitsemattomuudesta kuin päivän valheellinen suvaitsemattomuussyytösketju...
Se on taannoin ilmeisesti tehty pienenä reaktiona aivan vastaavalle suvaitsemattomuussyytösketjulle kuin on tämänpäiväinen.- Hyhhyhhuijaaa
On hyvä muistuttaa, että ei-uskonnollinen, sekulaari kulttuuri on mitä monipuolisinta, humanistista ja pluralistista. Uskonnottomuus on nimenomaan ei-monokulttuurista.
Sen sijaan kristinusko ja islam perustuvat "pyhän kirjansa" pohjalta omiin, muka ikiaikaisiin totuuksiinsa - eli juuri ne ovat hyvin monokulttuurisia (arkaaisiakin;-). Ja ekspansiivisia "lähetyskäskyineen". "Alä pidä muita jumalia!!!" - KuudesPykälä
Vapaa-ajattelijain kritisoijien mielestä ("Vaparien pakkosekularismi vastatuulessa") se on pakkosekularismia, jos valtio ja kunta eivät enää organisoi ja liitä toimintaansa ev.lut. kirkon jumalanpalvleuksia ja hartaustilaiuuksia... Asia on käännetty nurinkurin perin päin.
Sen sijaan on julkisen vallan neutraliteettiperiaatetta rikkovaa vähintäänkin psykolgista pakkouskontoa, jos julkinen valta tyrkyttää omassa toiminnassaan yhden uskonnon jumalanpalveluksia ja nostaa se siten (muka) muita paremmaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722