Legendaarinen Kansa taisteli - Miehet kertovat - lehti on vapaasti ladattavissa ja luettavissa (sekä tallennettavissa) täällä:
http://kansataisteli.sshs.fi/
http://www.sshs.fi/sitenews/view/-/nid/92/ngid/1
Nuo lehdet ovat merkittävä (ellei merkittävin) osa suomalaista sotahistoriaa. Ei unohdeta isiemme panosta maamme hyväksi. Se oli aikaa, jolloin miehet olivat miehiä ja naiset naisia. Suomalaiset olivat suomalaisia!
Kansa Taisteli - lehdet luettavissa täällä!!!
33
815
Vastaukset
- tänxxxx
Kiitos linkistä
- upload
Kannattaa varmaankin ladata omalle koneelle. En yhtään ihmettelisi, jos näiden lehtien lukeminen kiellettäisiin lailla jonain kauniina päivnä.
- KiitosTäältäkin
Historian lukijalle varsinainen aarrearkku.
- Turha_taistelu
Demareiden mielestä maamme voidaan myydä venäläisille halvalla:
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/jaakonsaari-suomen-annettava-venalaisten-ostaa-maata/653329/
- mahtavaa-aikaa
1970 luvun alussa tuli lehteä ostettua irtonumerona, olin silloin n. 10-11 vuotias. Paras lehti siihen aikaan!
- Nostomiäs
Juu, tämä ja korkkarit!
- paljon-kiitoksia
Kulttuuri teko!
- khgkfkddfgj
Virheet (De röda) voisi perustaa oman lehden: Kansa Luisteli - sivarit kertovat. Viime numerossa oli mielenkiintoinen artikkeli: Taistelu Pitkäniemen mielisairaalan liinavaatevarastossa.
- Hillan_vaimo
Halla-aholle oma palsta siihen lehteen: Sivari-Jussin horinoita.
- NotNot
Tuota noin, sanaa TAISTELU ei saa käyttää enää Suomessa. Se on kielletty. Lehden nimi pitää muuttaa, koska me ei voida TAISTELLA toisen maan edustajia vastaan. Ehdotan lehden uudeksi nimeksi: Kansa Katuu.
- rock-a
Monikulttuuria kannaksella 1939-1944
- höpöhöpö
Saako kommarit laulaa sitä " Tää on viimeinen Taisto " lauluaan ??? Että silleen.
- YyYyAa
rock-a kirjoitti:
Monikulttuuria kannaksella 1939-1944
Suomen ja Neuvostoliiton kulttuurien kohtaamisia 1939-1944
- Hakemisen_helppous
Tässä kätevä artikkelihakemisto Kansa Taisteli - lehtiin:
http://kansataisteli.sshs.fi/files/Kansa_Taisteli_hakemisto_57_86.pdf - oi_isänmaamme
Kouluissa kantasuomalaisten lasten pitäisi lukea näitä päivittäin.
- Franken
Aimo Koivusen pervitiini eli piriöverikokemus maaliskuulta 1944 löytyy myös noista... kävi sen pari viikkoa sitten lukemassa. Aimo-velikulta veti purkillisen (30 tablettia) Pervitiiniä huuleen paetessaan ryssiä ja siitä syntyi melkoinen spektaakkeli.
- Kaukopartiossa
OK, täytyypä lukea, kiitos vinkistä! Haitallisuudestaan huolimatta pervitiini pelasti monen kaukopartiomiehen hengen. Kaukopartiomiehet itse eivät mielellään pervitiiniä käyttäneet ikävien sivuvaikutusten vuoksi, mutta kun askel kerta kaikkiaan hyytyi tai suksi ei enää luistanut, ja muonakin oli vähissä, niin pervitiinin avulla sai vielä rutistettua viimeiset voimat jaloista. Kun piti tehdä valinta vihollisen kynsiin jäämisen ja pervitiinin välillä, pervitiini vei voiton.
- Luenkin_heti
No niin, täältä löytyi, sivu 126:
http://kansataisteli.sshs.fi/Tekstit/1978/Kansa_Taisteli_04_1978.pdf
Pervitiinipartio - öhöhaöhqöegqöer
Luenkin_heti kirjoitti:
No niin, täältä löytyi, sivu 126:
http://kansataisteli.sshs.fi/Tekstit/1978/Kansa_Taisteli_04_1978.pdf
PervitiinipartioOlipahan melkoinen hiihto! Voimakas yliannostus taisi lopulta johtaa haavoittumiseen, mutta 400 kilometriä kahden viikon aikana olemattomalla ravinnolla, melkoinen hiihto! Nauratti tuo kohtaus, kun teki nuotion tuvan lattialle ja kieri alta pois sitä mukaa, kun tuli levisi.
- jgjgjgjfdgssfsf
- Livelähetys
Radiolähetys sota-ajan rintamalta:
https://www.youtube.com/watch?v=Lrgd-fVfJDI- seitsemn
"Ihanaa musiikkia suomalaisen sotilaan korville..."
- Iivana_pysyi_poissa
Tässä on myös hyvä, Suomen sotahistorian arkisto:
https://www.youtube.com/channel/UC-fIeRnkehPhj-_39qdEy3w
Paljon klippejä, mm Marokon kauhun haastattelu.- jhljgdkdö
Tuosta arkistosta löytyykin paljon materiaalia. Tämän Youtubelinkin takaa löytyy mm Marokon kauhun haastattelu Kollaalla, jonka Juutilainen antaa venäläisessä turkistakissa. Legendaarista läppää. Kiikkustuoli mäellä kiikarikiväärin kanssa...
https://www.youtube.com/watch?v=BlXlm3fYAm0
Huumorin avulla jaksettiin.
- hjuvahjuva
Jees!!!!
- hfdköääägggg
Petrovski-Jamin huoltokeskuksen tuhoamisretki:
http://kansataisteli.sshs.fi/Tekstit/1972/Kansa_Taisteli_02_1972.pdf
Kyseistä kaukopartiomiesten menestyksekkäintä taistelua käytetään vieläkin monen maan armeijoiden oppikirjoissa, miten suoritetaan menestyksekäs commandoisku vihollisen huoltokeskukseen. - kollokkollkoklkoklkok
SA-kuvakokoelman värikuvia:
https://www.youtube.com/watch?v=g1O478UvWmc - awwaaaaaaaf
Hyvää matskua
- KansakunnanMuisti
Syvä kiitos hienosta linkistä!
Kansa ilman muistia on kansa ilman tulevaisuutta. - Nostomiäs
Nostetaas vähän
- Vapaudenhinta
Vapauden hinta!
https://www.youtube.com/watch?v=8D3DLfQ8Mfg- On_juu
Hyvä biisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700