Mielestäni Suomen kouluissa on aivan liian vähän ruotsin kielen opetusta. Ruotsi on sentään läheisin naapurimaamme ja muutenkin yhteydet pohjoismaihin ovat tiiviit.
Kielen oppiminen lisää myös kulttuurin ymmärtämistä. Jatkossahan Suomen ja Ruotsin on tarkoitus myös lisätä puolustusyhteistyötä.
Ruotsin opetusta syytä lisätä Suomessa
4
<50
Vastaukset
- hb643r
Pakkoruotsi on naurettavaa. Muutaman kymmenen vuoden päästä Ruotsisakin enää aniharva puhuu ruotsia.
- No-niin-no
Ruotsin kielen opiskelu on syytä pitää kaikille pakollisena ja tuntimääriä on jopa lisättävä. Tulevaisuudessa jokaiselle suomalaiselle on entistä enemmän hyötyä tästä kielitaidosta.
Venäjä sen sijaan on kuoleva kieli. Muutaman kymmenen vuoden kuluttua kukaan maailmassa ei enään puhu venäjää. - olmi_toukka
No-niin-no kirjoitti:
Ruotsin kielen opiskelu on syytä pitää kaikille pakollisena ja tuntimääriä on jopa lisättävä. Tulevaisuudessa jokaiselle suomalaiselle on entistä enemmän hyötyä tästä kielitaidosta.
Venäjä sen sijaan on kuoleva kieli. Muutaman kymmenen vuoden kuluttua kukaan maailmassa ei enään puhu venäjää.Muistan, kun tv.ssä Eva Biaudet sanoi, että (pakko)ruotsin avulla suomalainen saa helpommin töitä Ruotsista.
Kannattaahan Suomen toki kustantaa koulutettua työvoimareserviä länsinaapurille..-me tienataan sillä, jeee?
- no-jaa
Hyvä trolli Hermanni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708