Osa 1: Avoin terveyden ja hyvinvoinnin data

Tutkimuksessa otetaan ensimmäisiä askeleita yhdistää perimä, aktiivisuusrannekkeiden tieto, terveystarkastukset ja asiakasrekisterien tieto. Hyvä alku, kannattaa toteuttaa kerralla kattavasti. Kaikki hyvinvoinnin tiedot henkilötasolla pyrittäisiin yhdistämään yhteen kantaan. Yhdistetään perimään, terveyteen, sairauksiin, ravitsemukseen, valmennukseen, liikuntaan ja yleiseen hyvinvointiin liittyvät tiedot. Tuottavuus alalla lisääntyy merkittävästi, kun tutkijoilla, lääkäreillä, valmentajilla, urheilijoilla, harrastajilla ja sovelluskehittäjillä on käytössään mahdollisimman kattava aineisto.

Esimerkiksi ihmisen perimän avaaminen on hidasta ja työlästä asiantuntijoillekin. Tietojen pitäminen erillisissä kannoissa on resurssien tuhlausta. Monet harrastajat käyttävät erilaisia hyvinvoinnin sovelluksia. Niiden keräämä tieto päätyy yksittäisten, ehkä ulkomaisten yritysten omistukseen. Tiedot pitäisi saada yhteiseen käyttöön. Perimän, oireiden, sairaustietojen, ravitsemuksen, kemikaalien käytön ja omatoimisesti kerätyn mittaustiedon yhdistelmien avaruus on rajaton. Mitä enemmän kokonaisuutta tutkitaan, sitä enemmän syntyy uusia kysymyksiä ja uutta tutkittavaa.

Yhä useampi maallikko tekee omatoimista tutkimusta hankkiakseen tietoa omasta sairaudestaan, ravinnosta tai liikunnasta. Vähitellen maallikko alkaa olla oman sairautensa tai vaivansa paras asiantuntija. Sairaudetkin ovat monesti oireyhtymiä, tiedon lisääntyessä voidaan sanoa jokaisella henkilöllä olevan oma yksilöllinen sairautensa. Perimän kuten muidenkin tietojen yhdistäminen henkilökohtaisilla sovelluksilla kerättyyn mittaustietoon pitäisi joukkoistaa kaikille kiinnostuneille harrastajista sovelluskehittäjiin. Tutkijoiden tehtäväksi jää kiinnostavien yhteyksien tarkempi selvittäminen. Tutkimusidean voisi ensin testata yleisellä jo olemassa olevalla aineistolla. Tarkempaa tutkimusta varten käytetään luotettavaa valvotusti kerättyä aineistoa. Työtä ja muita resursseja säästyy.

Yhdistetyille tutkimus- ja valmennustiedoille löytynee runsaasti uusia käyttökohteita. Hyvinvoinnin sovelluksiin saataisiin yhä tarkempaa ohjeistusta ja visuaalisuutta. Laihduttaja voisi simuloida tavoiteltua ulkonäköä erilaisilla ravinto- ja liikuntaohjelmilla. Sovellus lisäisi ja vähentäisi rasvakertymää kokovartalokuvassa oman perimän mukaisesti. Kehonrakentajalla toimisi vastaavasti, lihaskoostumuskin on yksilöllinen. Urheilijat ja kuntoilijat saisivat viitteitä huipputasosta, jolle omalla perimällä voisi yltää. Samoin ohjeita miten se tehdään. Pelien ja teknisten sovellusten kehittäjät lienevät pääosin miehiä. Terveys ja hyvinvointi voisi houkutella lisää naisia sovelluskehittäjiksi. Saataisiin alalle uusia tekijöitä ja vahvaa tietotaitoa Suomeen.

Vaikein tehtävä on yhdistää kaikki tiedot henkilötasolla niin, ettei henkilöllisyys paljastu. Sotu tiedot yhdistävänä avaimena ei voi olla kaikkien saatavilla. Pitäisi olla luotetun tahon ylläpitämä sotuun kytketty avain tai avainketju. Tietojen luovutus pitää aloittaa vapaaehtoispohjalta. Yksi porkkana on omien tietojen vertaaminen väestöön yleensä.

Tekniikan kehittyessä ja halventuessa salaamisen merkitys ja yksityisyys kuitenkin väistämättä kapenevat. Henkilöllisyys etäluetaan tunnistesirusta. Perimä voitaneen avata pienin kustannuksin purukumista tai hiuksesta. Koiraa tarkempi skanneri haistaa sairaudet sekä nautitut lääke- ja ravintoaineet. Runsaasti biotietoa voitaneen lukea ihmisestä ilman omaa suostumusta.

0

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        56
        7775
      2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

        Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
        Maailman menoa
        67
        5871
      3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        61
        5360
      4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        51
        5263
      5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        108
        4602
      6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

        Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
        Maailman menoa
        107
        2303
      7. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

        Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
        Maajussille morsian
        4
        1155
      8. Ei välimatka meitä erottanut

        Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
        Ikävä
        2
        1145
      9. Kohta taas mesikämmeneen

        Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
        Ähtäri
        37
        1006
      10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

        Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
        Ikävä
        43
        954
      Aihe