Turkin pääministeri Erdogan ei ole EU:n eikä YK:n pakotelistalla, vaikka hän jahtaa päivästä toiseen kurdeja? Nato antoi äskettäin täyden tukensa Erdoganille, joka väittää jahtaavansa Isis-sotilaita, mutta käykin todellisuudessa Turkin armeijan avulla kurdien kimppuun.
Miksei kurdien jahtaaja ole pakotelistalla?
taaltapesee
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Turkin touhut ovat tyhmiä. Heidän kannattaisi antaa kurdeille lisää itsehallintoa. Muussa tapauksessa heillä tulee olemaan jatkuva sisällissota. Kurdeissa näyttä olevan ytyä, koska he uskaltavat taistella Isisiä vastaan. Ei tällaista kansaa pystytä koskaan alistamaan. Jos turkkilaisilla olisi edes vähän älyä, niin he muodostasivat Turkin ja Kurdistanin liittovaltion, missä Turkki määräisi ulkopolitiikasta ja armeijasta.
Turkkilaisilla näyttää kuitenkin olevan huono muiden kansallisuuksien sietokyky. Sitähän ilmaisee jo armenialaisten joukkomurhakin. Tyhmyydelle ei voi mitään.
Koska isis terroristit ovat khazarijuutalaisvetoisen Usan proxy-armeija