Univaikeuksista johtuen herään välillä sellaisessa asennossa, että toinen käsi on jäänyt puristukseen kropan alle ja käsi on puutunut täydellisesti nukkuessa niin, että menee monta minuuttia ennen kuin veri alkaa kiertämään kädessä ja pystyn liikuttamaan sitä. Voiko tämä aiheuttaa pysyviä lihasvaurioita?
Käden puutuminen nukkuessa
Vaikeauni
3433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuttu ilmiö! Aktiiviaikana, varsinkin kesätauon jälkeen aloittaessa, puutuivat molemmat käteni öisin parin viikon ajan. Kyse ei ollut edes käsien päällä nukkumisesta. Ilmeisesti lihaskrampit aiheuttivat ilmiön. Oli noustava seisomaan ja seisten heiluteltava täysin tunnottomia käsiä kunnes tunto palautui. Usein kirveli niin pirukseen.
Arvelin ilmiön johtuvan rankoista rinnalleveto treeneistä.
En huomannut mitään pysyvää seurausta.
Nykyisellään leikkaamaton olkapääni oireilee. Napakamman pystypunnerrustreenin jälkeisenä yönä herään joskus olkapään kipuiluun. Tunto säilyy.
Lieneekö se lihasvauriota, että kun 64v kaverini veti maasta 200kg niin itse jäin vajaan 6kk:n huilin jälkeen toisessa treenissä 170kg:oon?
Ohjeena kaikille joilla käsi puutuu selällään nukkuessa. Ongelma on niskassa/kaulassa. Venytelkää niin, että käännätte päätä oikealle, mutta venytätte niskaa vasemmalle. Ja sama käänteisesti. Jos käsi puutuu pikkusormen puolelta, tämä on ratkaisu.
Käsien puutuminen tai verenkierron puute oli aika normaalia tehotreeni aikaan.
Käden ollessa koukussa painoi hauis verenkierron kiinni siten että sormet puutuivat. Ajoittain piti nukkua kädet mahdollisimman suorina, ei tullut mitään jos yritti laittaa käden tyynyn alle.