Vielä kerran Jeesus kutsuu ihmisiä pelastukseen. Älkää mukautuko tämän maailmanajan mukaan, vaan tehkää parannus synneistänne. Ja antaakaa Jeesuksen veren pestä teidät puhtaiksi.
Jeesus on Pelastaja
TehkääParannus
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
>>...tehkää parannus synneistänne.<<
Koskeeko tämä myös helluntailaisten salaamia lapsenraiskauksia ja insestiä?
Synnistä luopuminen on hyvä asia. Mutta pelastusoppi on harhaoppi. Jumala rakastaa syntisiäkin. Ei Hän heitä ketään kadotukseen.
Jeesuksen aikaan oli totta: vain hänen kauttaan voitiin kuulla Jumalasta. Eihän ihmisillä tuolloin ollut Raamattua - tai edes lukutaitoa. Jeesuksen opetukset olivat ensiarvoisen tärkeitä.
Paljon myöhemmin, vuosisatoja Jeesuksen elämän jälkeen, ilmeistyi uskovien keskuuteen uusi oppi: oppi kadotuksesta ja pelastuksesta. Mitään sellaista ei Jeesuksen aikaan vielä ollut olemassakaan.
Synnitön elämä ja pyrkimys hyvään on tärkeää. Mutta sitä ei saa tehdä itsekkäistä syistä, oman pelastumisen tähden, vaan siksi, että se on oikein. Ei pidä seurata Jeesusta, jotta voisi välttää "kadotuksen". Tulee seurata Jeesusta, sillä siten voit olla hyvä itsellesi, toisille ja kaikille Jumalan luoduille.
"emmekä tee niinkuin Mooses, joka pani peitteen kasvoillensa, etteivät Israelin lapset näkisi sen loppua, mikä on katoavaista.
Mutta heidän mielensä paatuivat, sillä vielä tänäkin päivänä sama peite, vanhan liiton kirjoituksia luettaessa, pysyy poisottamatta, sillä vasta Kristuksessa se katoaa."
Daavidille näytettiin mikä on kurittomien ja jumalattomien loppu.
"kunnes minä pääsin sisälle Jumalan pyhiin salaisuuksiin ja käsitin, mikä heidän loppunsa on oleva.
Totisesti, sinä panet heidät liukkaalle, perikatoon sinä heidät syökset.
Kuinka he joutuvatkaan äkisti turmioon! He hukkuvat, heidän loppunsa on kauhistava."
Jumala on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti. Ei Hän ole muuttunut yhä edelleen armonajan päätyttyä Jumalattomat ja syntiset hukutetaan, mutta tällä kertaa heidät hukutetaan helvetin tuleen niin kuin Raamattu kertoo.
Jo vanhasta testamentista löytyy se, että syntisten ja jumalattomien loppu on kauhistuttava.
Ympäri Raamattua näemme miten Jumala toimii vihassansa ja vain Jeesuksen Kristuksen verellä puhtaiksi vihdotut pelastuvat.
Päättömiä tarinoitasi selittelet vailla Totuuden hiventäkään.
Kadotus on todellinen rangaistus tottelemattomuudelle, ja se tulee jokasien ottaa hyvin vakavasti, jotta ei joutuisi sinne, sillä se on loppumattomien tuskien tie ja pimeässä harhailua.
Älkää heittäkö tätä tärkeää totuutta selkänne taakse, uusien oppien tieltä.
Pysykää Raamatun kirjoissa ilmoitetussa totuudessa, ja oppikaa sitä kautta tuntemaan Jumala.
Vittu sä oot sekaisin.
"Jumala on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti. Ei Hän ole muuttunut yhä edelleen armonajan päätyttyä Jumalattomat ja syntiset hukutetaan, mutta tällä kertaa heidät hukutetaan helvetin tuleen niin kuin Raamattu kertoo."
Niin, Jumala ei ole muuttunut. Kristinusko vain on harharetki kauas todellisesta Jumalasta, kaiken Luojasta. Perisyntioppi ja oppi kadotuksesta kehitettiin kauan Jeesuksen jälkeen. Niihin uskovat eivät seuraa Jumalan ja Jeesuksen Sanaa.
Mikko Ainasoja on harhautettu. Hän lukee Raamatusta mitä hänen on käsketty sieltä lukea.
Koitapa joskus lukea Raamattua avoimin sydämin ja Jumalaa kuunnellen! Hän rakastaa ihmisiä, luotujaan. Ei hän heitä ketään tuleen.
Etkö ymmärrä, että teet lihan himoille tilaa puheillasi?
Ja minua ei ole ihmiset opettaneet, vaan Jumalan henki.
Vai että oikein "" Raamatun kirjoissa ilmoitetussa totuudessa "" heh heh
Mihin kirjaan minun tulisi vedota?
Oletko Jeesuksen promoottori, vai miksi kutsu ei tule suoraan häneltä, vaan sinulta?
Mutta kenenkäs promoottoro sinä olet, kun vastustat parannukse sanoja?
Mietippä sitä.
Miksi vastaat kysymykseen vastakysymyksellä?
Annoin sinulle ajateltavaa.
Mikä saa sinut vastustamaan parannuksen tekoa?
Ei ainakaan Jumala.
Mikä saa sinut luulemaan että olen parannuksen tarpeessa?
Yleinen tilanne maailmassa ja uskovien keskuudessa on sen, että tulisi tehdä parannusta.
Liian vähän siitä puhutaan tänään, ja meno on sen mukaista; yksi on Herra ja yksi Jumala, mutta seurakuntia ja toisistaan poikkeavia ja toisiaan vastaan sotia oppeja on massoitain.
Tehkää parannus ihmiset, vielä kun teillä on siihen aikaa, älkää käyttäkö tätä aikaanne, maailman ilmoissa, ja huolissa, niin että ne täyttävät sydämenne, eikä Jumalan tuntemiselle jää tilaa.
Kannattaa ottaa synti vakavasti. Sillä se turmelee ihmisten elämää niin yksilöinä, kuin yhteisöinä. Myös luonto ja luomakunta kärsivät sen seuraamuksista.