Maatamme rasittaa jatkuvasti lisääntyvien eläkeläispresidenttien kulut. Vielä virkakautensa ulkopuolella he tuppaavat sekoittumaan päivänpolitiikkaan jos minkälaisilla verukkeilla tai yritystensä kautta. Suuret palkkiot ymmärtäisi jos he käyttäisivät niistä edes puolet aiheuttamiensa vahinkojen korjaamiseen. Ex Presidenttien antamat lausunnot ja analyysit ovat kuitenkin verrattavissa"shellinbaarin parlamentin" tasoa vaikutukseltaan.
Entiset Presidentit säästötalkoisiin
Suurineluuloineen
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmaan jo pitäisi tämäkin "aatelis" verovapaus purkaa. Tai olisi ainakin aika jo.
Demari presidentitkin verolle, kuten kaikki muutkin on.
Nyt heille maksettu väärinperustein liian korkeaa eläkettä.
Eläke lasketaan presidentin palkkiosta joka nyt on 126 000 €.
-siitä 60% =75600 €
Heille se on 160 000 € laskenta eläkkeisiinsä. > 96 000 €/v
Kun oikea olisi 75 600 €/v.
TUNTUISI ETTÄ OIKEUSVALTIO pystyy tuon korjaamaan??
Se palauttaa, kuten lakikin sanoo. "liikaa maksettu".
Ei edes tarvitse oikeusvaltion rajoja koetella, kun liikaa maksettu peritään takaisin.
Niin muiltakin tehdään, kun ao tapauksia "liikaa maksettuja".
Se myös huolettaa, että presidentti-nimikkeellä, ainakin Halonen, kiertelee jopa yksityislentokoneella ympäri maailmaa touhuamassa sitä sun tätä, ja veronmaksajien laskuun.
Ei voi mitään, mutta viime aikoina on tullut Urkin Islannin matka mieleen.
Jos Halonen reissuaisi edes omilla rahoillaan yksityishenkilönä, tilanne olisi toinen. Ja maksaisi verot myös.
Eläke määräytyy sen mukaan mikä on ollut palkkion suuruus virkakauden päätyttyä, joten entisten tasavallan presidenttien eläke on oikean suuruinen.
Suomessa on yksi henkilö kerrallaan tasavallan presidenttinä, ja eläkkeellä olevia kutsutaan nimikkeellä presidentti.
Vielä lisään edelliseen: Presidenttien eläkkeet maksetaan valtion rahoista, joten eläkkeellä olevat presidentit eivät voi vaikuttaa eläkkeensä suuruuteen tai siitä maksettaviin veroihin tai verottomuuteen.
Halosen palkkio oli virkauden päättyessä 126 000 €.
Eläkkeensä kuitenkin lasketaan 160 000 € palkkiosta.
Presidentti Niinistön palkkio on 126000 €.
Osaatko selittää asiaa tarkemmin, mitä sanot.