tahdoin kuulla hihhuleiden selityksen

Kun raamatun mukaanhan jumala hääsi aatamin ja eevan paratiisista omenan syömisen jälkeen eli toisin sanoen salli pahuuden vaikka olisi voinut tuhota heidät ja luoda ihminen uudelleen ja täten nollata omenan vaikutuksen joten tästä voimme päätellä että jumala on sadisti joka nauttii kärsimyksestä.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Jäi vielä lisäämättä että miksi jumala olisi luonut näin heikon ja muillakin tavoilla huonon lajin luomakunnan kruunuksi? Itse olisin tehnyt parempaa työtä luomisessa.

Äänestä

Kun sinun isäsi/äitisi/hoitajasi ei pitänyt sinua lapsena yötä päivää kettingillä seinään sidottuna niin, ettet vahingossakaan päässyt omasta aloitteestasi vahingoittamaan itseäsi millään tavalla, niin kai nyt omaa logiikkaasi seuraten syytät myös isääsi/äitäsi/hoitajaasi siitä, että hän siis nautti nähdä sinun kärsivän, kun ei kunnolla estänyt sinua satuttamasta itseäsi?

Entä, jos sinut todella OLISI lapsena pidetty yötä päivää kettingillä seinään sidottuna, ettet vain vahingoittaisi itseäsi - mitä luulet, olisitko nyt kiitollinen isällesi/äidillesi/hoitajallesi siitä, että he sentään estivät kunnolla sinua aiheuttamasta itsellesi kärsimystä?

Jumala ei suinkaan luonut "heikkoa ja muillakin tavoin huonoa lajia" luomakuntansa kruunuksi. Tragedia on siinä, että ihminen - tämä ihan todellinen luomakunnan kruunu - meni ja tuhosi itse itsensä, toisensa, Jumalasuhteensa ja ympäröivän luomakunnankin omassa vapaaehtoisessa syntiinlankeemuksessaan. Saatanan valheita ei ollut pakko uskoa, mutta ihminen valitsi tehdä niin.

Mietipä, miten sinä suhtautuisit omaan lapseesi, jos ensin rakentaisit hänelle aivan upean ja mielettömän arvokkaan talon, jonka hän heti avaimet käsiinsä saatuaan räjäyttäisi palasiksi? Mieti sitten, miten Jumala toimi sinun suhteesi, kun sinä räjäytit Hänen talonsa palasiksi. Hän syntyi tähän maailmaan ihmiseksi, kärsiäkseen ja kuollakseen ristille naulittuna SINUN takiasi, että SINUN syntisi voitaisiin katsoa sovitetuksi.

Äänestä
  • Jumala on kaikkitietävä. Hän siis etukäteen tiesi, mitä tulee tapahtumaan. Se siitä "vapaaehtoisuudesta".

    Äänestä

  • ilkeä.heppu.se.on kirjoitti:

    Jumala on kaikkitietävä. Hän siis etukäteen tiesi, mitä tulee tapahtumaan. Se siitä "vapaaehtoisuudesta".

    Jaaha, jonkin ateistinplantun täytyy taas päästä loistamaan tyhmyydellään :D.

    Ehkä voisit räpeltää tähän jatkoksi jonkinlaista mukafiksua selitysyritystä sille, että millähän kummallisella tavalla se nyt muka rajoittaa ihmisen valinnan vapautta, että Jumala on nähnyt ihmisen valinnat etukäteen?

    Oi kerro toki, saadaan nauraa lisää :).

    Äänestä

  • 4663 kirjoitti:

    Jaaha, jonkin ateistinplantun täytyy taas päästä loistamaan tyhmyydellään :D.

    Ehkä voisit räpeltää tähän jatkoksi jonkinlaista mukafiksua selitysyritystä sille, että millähän kummallisella tavalla se nyt muka rajoittaa ihmisen valinnan vapautta, että Jumala on nähnyt ihmisen valinnat etukäteen?

    Oi kerro toki, saadaan nauraa lisää :).

    Olet oikeasti noin tyhmä, vai yritätkö trollata uskovaisten imagoa huonommaksi? Molemmissa tapauksissa: hanki elämä.

    Äänestä

"Kun raamatun mukaanhan jumala hääsi aatamin ja eevan paratiisista omenan syömisen jälkeen eli toisin sanoen salli pahuuden vaikka olisi voinut tuhota heidät ja luoda ihminen uudelleen ja täten nollata omenan vaikutuksen joten tästä voimme päätellä että jumala on sadisti joka nauttii kärsimyksestä."

Jumala on järjestänyt niin, että jokaisen joka rakastaa valkeutta enemmän kuin pimeyttä saa tilanteen nollattua ja syntyy uudelleen Jumalan lapseksi ja kaikki kärsimys väistyy. Mielestäni tämä on hyvä järjestely, koska antaa mahdollisuuden oppia tuntemaan mitä pahuus todella tarkoittaa ja antaa mahdollisuuden myös valita Jumalan tai jumalattomuuden.

Kysymys kuuluukin, rakastatko sinä pahuutta ja valhetta enemmän kuin hyvyyttä?

"Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat. Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi. Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
Joh. 3:19-21

"Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa". Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?" Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan. Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki. Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä.
Joh. 3:3-7

Äänestä
  • Vedestä ja hengestä, mutta ei mainintaa "pyhästä hengestä" ? Jos olen henkisesti mukana uskomassa Jeesuksen sanomaan, ja menen kasteelle
    niin silloinhan minulle aukeaa mahdollisuus iankaikkiseen elämään maan
    päällä tulevaisuudessa, mutta taivaaseen minua ei ole kutsuttu, se kuuluu
    apostoleille sekä profeetoille joita juutalainen papisto tappoi ihan
    huvikseen.

    Äänestä

  • Pahajuttu kirjoitti:

    Vedestä ja hengestä, mutta ei mainintaa "pyhästä hengestä" ? Jos olen henkisesti mukana uskomassa Jeesuksen sanomaan, ja menen kasteelle
    niin silloinhan minulle aukeaa mahdollisuus iankaikkiseen elämään maan
    päällä tulevaisuudessa, mutta taivaaseen minua ei ole kutsuttu, se kuuluu
    apostoleille sekä profeetoille joita juutalainen papisto tappoi ihan
    huvikseen.

    "se kuuluu apostoleille sekä profeetoille"

    Millä perusteella taivas kuuluu vain heille?

    Äänestä

  • Missään kohtaa raamattua ei sanota että hyvän ja pahantidon puu olisi ollut omenapuu.

    Äänestä

Jumalahan on älykkyydeltään nähtävästi ihmisen tasolla jos uskoo raamattua. Siellä se kiukuttelee ja saa arivokohtauksia ja kohta näyttelee lempeää.
Jumalahn on vanhan raamatun mukaan aika ilkeä kuspiä...tiedätte asian jos olette lukeneet raamattua.

Äänestä

meneppäs aloittaja kaivelemaan äitykän jääkaappia josko löytyis jotain tutin korviketta.

Äänestä
  • Tässä vähän tutin korviketta. 1Moos.1:29. Ja Jumala sanoi: Katso, minä annan teille kaikkinaiset siementä tekevät ruohot, joita kasvaa kaikkialla maan päällä, ja kaikki puut, joissa on siementä tekevä hedelmä; olkoon ne teille ravinnoksi. 1Moos.9:3. Kaikki, mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi; niinkuin minä olen antanut viheriäiset kasvit, niin minä annan teille myös tämän kaiken. Ei kun pataan, pari käärmettä ja pinnalle voisi sirotella täitä ja koppakuoriaisia nami, nami.

    Äänestä

  • "Kaikki, mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi"
    Ja sittenhän tulikin se "korjaus": ei saa syödä merestä mitään, millä ei ole suomuja ja eviä. On se hyvä että app-updatet oli käytössä jo tuolloin :)

    Äänestä

Koska nimittelet hihhuleiksi ilmeisesti tarkoittaen Jumalan valittuja,tuskin saat järkeviä vastauksia.
Vastaajina saattaa olla joku hihhuli tai pilkkaajat.
Hihhulit ovat jotakin äärikarismaattisen liikkeen demonien täyttämiä meuhkaajia,joilla ei ole kristuksen kanssa mitään tekemistä.
He ovat eksytettyjää sieluja.

Äänestä
  • Voi voi sentään kun se yksi kunnon hihhuli Saarikalle ei ole enää keskuudessamme. Hänen hihhulointinsa oli aidosti viihdyttävää.

    Äänestä

Jos Jumala on kaikkitietävä hän tiesi mitä tapahtuu ja silti karkoitti heidät ja rankaisi. Aika mulukku tuo teidän Jumala

Äänestä
  • Ja minkä takia hän ylinpäätänsä bykkas koko puun? tai ne hedelmät? siis jos siihen ei saa koskea, niin miksi se piti tehdä? koko puun ainoa funktio näyttäisi olevan se, että ihminen siitä syö ja "kaikki mene vituiksi".

    Nooh raamattu on kaikkiaan niin ristiriitainen ja epälooginen, että sitä kirjaimellisena totuutena pitävä ihminen on kyllä täysi idiootti. siis sanan varsinaisessa merkityksessä tyhmä.

    kertokaapa uskovaiset, että kuka on tämä jumalaakin korkeampi olento tai voima, joka sanelee jumalalle nämä rajoitukset ja säännöt?

    Äänestä

Nuo

Äänestä

Kertomus adamista ja evasta on lähinnä vertauskuva, Jumalan antamasta valinnan vapaudesta. Kertomus siitä, kuinka ihminen ei pysty toteuttamaan täydellisesti Jumalan tahtoa. Ensisijaisesti kertoo ihmisen perusluonteesta ja taipumuksesta tehdä valintoja, jotka ovat kaukana Jumalan pyhyydestä. Kertoo vain sen, että olemme vain kaikki ihmisiä ja kaukana Jumalan pyhästä tahdosta. Eläisimme paratiisissa yhä tänäpäivänä, jos Jumala olisi määräilevä diktaattori, joka ei salli ihmiselle valinnan vapautta ja vastuuta omista valinnoista. Ainoastaan sadisti alistaa ja määrää kaiken, eikä anna mitään vapautta valita. Jumala antoi neuvon, että älkää syökö hyvän ja pahan puusta hedelmää, mutta ei laittanut Adamia ja evaa kahleisiin tai lukinnut heitä pimeään kellariin, jotta he vaan eivät söisi väärän puun hedelmää. Adam ja eva tekivät itse valinnan maistaa puun hedelmää, vaikka Jumala oli varoittanut heitä syömästä juuri sen puun hedelmää. Jeesus sovitti ihmisen ja Jumalan välisen kuilun. Jeesus korjasi tämän virheen ja ihmisellä on toivoa, mutta Jumalan vertainen ei kukaan pysty olemaan. Jumala lähetti Jeesuksen juuri sentähden, että Jumala huomasi ihmiselle olevan täysin mahdotonta tehdä Jumalan mielenmukaisia valintoja. Jeesus naulittiin ristiin koko ihmiskunnan syntien tähden, jotta ihmisellä olisi toiveita päästä paratiisiin uskomalla Jumalan ainoaan poikaan Jeesukseen, joka nousi kuolleista takaisin taivaaseen ja istuu jumalan oikealla puolella. Vain Jeesuksen kautta ihmisen synnit sovitettiin. Ryöväri ristillä Jeesuksen toisella puolella sanoi: "ymmärrän miksi minä saan rangaistuksen " mutta sinä et ole tehnyt mitään pahaa miksi sinua rangaistaan muista minua kun pääset taivaaseen. Jeesus sanoi hänelle: " totisesti olet oleva kanssani paratiisissa".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jessukka95 kirjoitti:

Kun raamatun mukaanhan jumala hääsi aatamin ja eevan paratiisista omenan syömisen jälkeen eli toisin sanoen salli pahuuden vaikka olisi voinut tuhota heidät ja luoda ihminen uudelleen ja täten nollata omenan vaikutuksen joten tästä voimme päätellä että jumala on sadisti joka nauttii kärsimyksestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu