Yhteiskuntasopimus?
Duunarin selkänahasta revitään, sen tietää kun muka työmiehen asialla oleva PS on hallituksessa!!
Kunnan töissä on jo muutenkin pitkät työpäivät 08-16
Duunarin selkänahasta revitään, sen tietää kun muka työmiehen asialla oleva PS on hallituksessa!!
Kunnan töissä on jo muutenkin pitkät työpäivät 08-16
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eli konttorissa istuva työhönsä kyllästynyt henkilö, joutuu odottelemaan pidempään että kello tulee tappiin, ja voi läksiä pois. Onpa järkevää...
Meillä ei kunnassa ole Pekkasia.
Töitä on vaikka kuinka, ja palkkakin on huono.
Sairaslomia ei uskalla pitää, ilmapiiri kiristyy kokoajan.
Ihminen jos sairas, miksi mennä töihin muutkin sarastuttamaan. Se vasta älykääpiön touhua. Ehkä ilmapiiri johtuukin henkilökemiosta.
kunnan työt suojatyöpaikkoja.Yritetään saada ihminen tuntemaan itsensä tärkeäksi ettei syrjäytyisi,avustusta saadaan näihin hommiin valtiolta,palkka samaa luokkaa kuin sossussta saisi.
Onko niin että kunnale jää vain ne töihin jotka ei muualle pääse?
Ei voi olla niin että vain tuotavaa työtä tekevät osallistuu suomen nostamiseen.
Kyllä kunnan ja valtion virkamiehet on sellaisissa suojatyöpaikoissa että yhteisvastuu pitää kantaa.
Urheilu ja kulttuuri, kuinkas näitten kunnalta ja valtiolta saamat rahat, en ole missään kuullut mistään leikataanko niitä, kumpikin pyhiä lehmiä.
Ei niihin uskalleta sattua. Menöö vielä äänestäjiä, ja onhan se trendikästä kannattaa oopperajuhlia.
Pääse vähä parempiin piireihin ja tuntee ittensä paremmaksi ihmiseksi.
Culttuuri on myös vasemmiston lempilapsi.
Meillä kunnassa on lomaa ja sairaslomia käytössä noin 3kk vuodesta.
Repikää pelihousunne.
Hallitus aikoo lyhentä virkamiesten lomaoikeutta ja arkipyhiä.
hyvä hyvä
Tietäistpä millaisen työtaakan alla kunnissa ollaan, ja se ahdistava ilmapiiri
Ilmajoen kunnassa olin aikoinaan töissä.
Ei ole hyvää kerrottavaa, melko ahdasmielinen työpaikka, jos et ole kepulainen.
Mitä se "työ" siellä ilmajoen kunnassa aikoinaan oli? Olen kuullut huhuja että kunnissa pyöritellään paljon papereita saman talon sisällä huoneesta huoneeseen, ja kopiokonekin on vielä käytössä, sekä mapit. Eli paperinpyöritystä paperinpyörityksen takia vai?
Esimerkiksi Virossa tällaista ei ole enää vuosikausiin harrastettu. Siellä lupa yms asiat hoidetaan fiksusti. On jokin yhteinen sähköinen ohjelma, joka arkistoi ja järjestää asiat automaattisesti, sekunnissa. Sekä hakeminen yms onnistuu sekunnissa, kunhan tietää henkilön nimen. Olipa kyseessä sitten lupa-asia, lääkäriasia, tms asia. Ne tallentuu ja löytyy nappia painamalla. Suomessa kiikutetaan tonnikaupalla paperia huoneista toisiin, lyödään leimoja ja allekirjoitetaan kuulakärkikynällä, rei'itetään, nidotaan. Huh, hullua hommaa.
Onko se tosiaan näin?
Virossa kunnan hallinnossa ei ole kuin kunnanjohtaja ja muutama apulainen, ei muita. Suomessa kunnan hallintoväkeä on kymmeniä. Tekemässä "työtä" jonka voi tietokone tehdä sekunnissa.