Onko tietoo? Kun pappi vihitään virkaansa niin minkälaiset valat tai lupaukset sitten sitovat häntä. Tietoa yhtä vaikea löytää kuin munkkien valoja.
Papiksivihkimys ja lupaukset
Ererrtttrtrtt
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä jos sanalliset löytyisivät jostain.Niitä ei kaiketi tiedä kuin vihitty papisto ja piispat sekä ehken jotku seminaarilaiset.
Eikös jossain vihkimysvideossa jotain posmennosta ollut?
Papin seksi ja rakkauselämä sitoutuu yhteen kotityranniin ei kai siinä kaiketi mitään muuta erityistä ole.Eli Jumala on ensimmäinen ja vaimo sitten seuraava Jumalasta vai miten se nyt olikaan.
Selibaattipapit kuohitaan ja heille tehdään lobotomia ja heillä on vain yksi jumala vai ammattiura luostarissa tai sitten jossain opinahjossa vai mitenkäs se nyt menikään.He tosin sitten ovat ehkä vähän parempia pappeja hengellisyyden osalta kaiketi kun ei helmaväki komentele ja polje jalkaa vieressä ja vie papillista aikaa.
Maallisia taitavat olla molemmat ryhmät.
Papiksi vihittäessä ei vannota mitään tai anneta mitään valaa. Piispaksi vihittäessä sen sijaan annetaan kaikenlaisia lupauksia mm. opettaa ortodoksisesti eli kirkolliskokousten mukaan. Sama tietenkin koskee myös pappeja, vaikkei mitään sellaista vannotakaan papiksi vihittäessä. Pappi ei voi mennä naimisiin, mutta voi olla naimisissa. Jos ei ole naimisissa, niin normaalisti on sitä ennen vihitty munkiksi, jossa tietenkin myös lausutaan lupaus pysyä naimattomana. Mutta jos ei ole vihitty munkiksi, niin piispa saattaa pyytää vihittävältä lupauksen pysyä naimattomana, vaikka se jo sisältyy itsessään papiksi vihkimiseen (ja itse asiassa myös diakoniksi vihkimiseen), mutta sitä ei kuitenkaan lausuta mitenkään julkisesti esimerkiksi papiksi vihittäessä.
Mistä tämä tämmöinen on oikein johdateltu?Eli perustelut tälle käytännöle ortodoksisessa kirkossa.
Jos joku viitsisi avata syvemmin tätä kuin esimerkiksi sanomalla että koska kanoninen laki niin sanoo.Eli mistä tämä perinne juontaa juurensa ja millä perusteilla.
Eikös papiksi vihittävä anna lupauksen ettei leikkaa hiuksiaan ja partaansa?
Miksi sitten suurin osa papeistamme näyttää katolilaisilta?
Nohyi hitto... pitkätukkaisia miehiä yök rasvaletti roikkuu pitkin selkää.. ei miehillä muinoinkaan ole epäsiisti karvoitus ollut.
Papit nyt viimeiseksi noudattavat kanoneita.Ennemminkin sukunsa perinteitä siis pappissukujensa.Naivat eliitista siis karjalaisesta suvusta jonkun naapurintytön joka ei ole lihava ja joka suorittaa yliopistonsa loppuun.