KALLE ISOKALLIO kirjoitti hyvin

toimittajien logiikasta, että kun yksi persu kirjoittaa monikulttuuria vastustavan jutun, niin toimittajien mielestä kaikki persut ovat rasisteja.

Samoin hän kirjoitti myös siitä Kansalaistorin örvellyssakista, kuinka ns. "suvaitsevaiset" jälleen kerran näyttivät suvaitsemattomuutensa. Kun Turkkila rohkeasti yritti puhua lavalla.

RKP ja vihervasemmisto on median avulla yrittänyt tehdä kaikkensa leimatakseen persuja.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meidän saa-tanan Eva Biaudettikin oli siellä mielenosoituksessa valittamassa ja puhumassa että kuinka pahasti suomenruotsalaista kulttuuria meillä syrjitään.
Pitäisi suomenkielisten antaa paljon enemmän määrärahoja että ruotsalainen kylttyyri saadaan pysymään Eva Biaudetin haluamassa laajuudessa.
Pieni, kuppainen ruotsinkielinen väestömme kuolee ja kuihtuu, mutta niiden kulttuurille pitäisi lykätä entistä satumaisempia rahasummia joka vuosi.

Äänestä

Me perussuomalaiset vain nauretaan vihervasureille ja rkp:lle, kun kannatus nousee. Nautin suunnattomasti näiden tahojen vitutuksesta, kun ei pääse päättämään asioista hallituksessa.

Äänestä

Missään muussa maailman maassa ei 5% mitättömällä väjemmistöllä ole sellaisia etuja kuin suomenruotsalaisilla suomessa. Pakkoruotsi taas on henkistä väkivaltaa lapsiamme kohtaan. Onneksi voin työelämässä asettaa suomenkieliset aina etuasemaan.

Äänestä

Suomi kärsii investointi- ja kysyntälamasta. Jos ongelmaan ei puututa, se voi periaatteessa kestää ikuisesti.

Suomessa on edessään suurtyöttömyys ja pitkään kaksinumeroisena pysyttelevä työttömyysaste, jos talouspolitiikka jatkuu samanlaisena, kirjoittaa Jussi Ahokas, väitöskirjaa Itä-Suomen yliopistossa valmisteleva tutkija Valtion taloudellisesta tutkimuskeskuksesta.

Raha ja talous -blogissa hän kirjoittaa, että Suomen talous kärsii nyt ensisijaisesti investointi- ja kysyntälamasta. Sen juuret ovat globaalissa finanssikriisissä ja eurokriisissä. Lama on seurausta yritysten, sijoittajien ja kotitalouksien talousluottamuksen heikkenemisestä.

Tutkijan mukaan investointilama voi periaatteessa kestää ikuisesti.

”Jos esimerkiksi julkinen valta toimillaan kiristää taloutta ja imee sieltä verotuksen kiristämisen ja kulutuksen vähentämisen kautta ostovoimaa, yritysten ja sijoittajien voitto-odotukset jatkuvasti laskevat. Myös kotitaloudet pysyvät varovaisina kulutuksen ja velanoton suhteen”, Ahokas kirjoittaa.

Ahokas huomauttaa, että investoinnit ovat reaalitaloutta pyörittävä moottori, jonka sakkaaminen tuntuu nopeasti työmarkkinoilla.

Investoinnit ovat tärkeitä, koska ne synnyttävät talouteen usein velkarahalla rahoitettuja uusia tulovirtoja. Niiden kertausvaikutus aktivoi kulutusta ja kulutushyödykkeiden tuotantoa.

”Kun investoinnit supistuvat ja talouden investointiaste laskee, myös tuotanto vähenee ja samalla työvoiman kysyntä heikkenee.”

Tuoreet kesäkuun työttömyysluvut osoittivat työttömyyden lisääntyneen entisestään.

Tutkija ei ylläty, koska kehitys on ennustettavissa, kun vertaa investointi- ja työttömyysasteen kehitystä aiempina vuosina. Kun investointiaste on kasvanut, työttömyysaste on laskenut ja toisinpäin.

Tutkija mukaan talousluottamuksen voi palauttaa kasvattamalla kotitalouksien ja yritysten tulovirtoja.

Ahokas suositteleekin työttömyyden lääkkeeksi aktiivisempaa kysynnänsäätelypolitiikkaa ja ekspansiivista, elvyttävää investointi- ja finanssipolitiikkaa.

”Valitettavasti talouskuripolitiikka on kuitenkin juurtunut niin vahvasti päätöksenteon rakenteisiin ja päättäjien mieliin, ettei tämänkaltaiselle politiikalle ole nyt mahdollisuuksia."

Hallitus, kuten edellinenkin, pyrkii puuttumaan Suomen ongelmiin rakenteellisilla toimilla. Perusteena on se, että työttömyys johtuu työvoiman huonosta liikkuvuudesta tai liian korkeista palkkavaatimuksista.

Ahokkaan mukaan on kuitenkin vaikea osoittaa, että nämä syyt selittäisivät työttömyyttä paremmin kuin investointiasteen muutokset.

Työttömyyden vähentämiseksi on puututtava investointi- ja kysyntälamaan, Ahokas painottaa.

Äänestä

Kantasuomalaisten ainoat todelliset rasistit ja vihapuheiden rakastajat löytyvät sateenkaariväestä, feministeistä ja muista vassareista ja vihreistä. Rkp tietty kuuluu tähän gängiin. Näiden rasismin kohteena on ps ja monet muutkin lihaa syövät heteroihmiset.

Äänestä

PerSu on täynnä käveleviä katastrofeja. Puolueessa ei ole riittävästi tervejärkisiä ihmisiä täyttämään näkyvimmät paikat. Ei edes ministereiksi riitä asiallisia henkilöitä.
Ei ole ensimmäistäkään viikkoa, etteikö joku puolueen edustaja töppää pahan kerran julkisuudessa.

Äänestä
  • No voi voi, kun siellä nyt ollaan nokkelia. Ja sulle edustaa tämä täysin pissaa päässä oleva öykkäri, Ozan Yanar, joka ajelee koko eduskunnasta eniten taksilla veronmaksajien piikkiin, niin hän on se sun tervejärkisyyden esikuva vai?

    Äänestä

Hyväveli-Kalle valittiin Ylen asemaa tutkivaan neljän hyvän veljen työryhmään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bmbmbmbmbm kirjoitti:

toimittajien logiikasta, että kun yksi persu kirjoittaa monikulttuuria vastustavan jutun, niin toimittajien mielestä kaikki persut ovat rasisteja.

Samoin hän kirjoitti myös siitä Kansalaistorin örvellyssakista, kuinka ns. "suvaitsevaiset" jälleen kerran näyttivät suvaitsemattomuutensa. Kun Turkkila rohkeasti yritti puhua lavalla.

RKP ja vihervasemmisto on median avulla yrittänyt tehdä kaikkensa leimatakseen persuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu