Mielenkiintoinen projekti vähentänyt merkittävästi murhia kalifornialaisessa kaupungissa. Tarjoavat porkkanaa rangaistuksen sijaan ja tämä on alkanut tuottaa tulosta: http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/kaupunki maksaa potentiaalisille murhaajille jotta eivat tappaisi ketaan-39199
Kysymys herää, voisiko tuota soveltaa myös muuhun rikollisuuteen? Tuettaisiin positiivista käyttäytymistä sen sijaan että rangaistaan negatiivisesta. Mutu-pohjalta veikkaan, että se voisi olla hyvinkin houkutteleva monelle.
Kysymys herää, voisiko tuota soveltaa myös muuhun rikollisuuteen? Tuettaisiin positiivista käyttäytymistä sen sijaan että rangaistaan negatiivisesta. Mutu-pohjalta veikkaan, että se voisi olla hyvinkin houkutteleva monelle.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voisikohan tuota soveltaa mitenkään myös armeijaan ja poliitikkoihin?
Mamuihin sitä ei voi Suomessa soveltaa. Nehän saavat rahaa, ilmaisen asunnon ja vaatteet, ilmaisen terveydenhuollon ja ilmaiseksi mitä tahansa mitä mieleen pälkähtää pyytää. Silti ne raiskaavat ja tappavat. Ainoa mitä ne eivät saa, on rangaistus.
Joko et lukenut juttua tai et välitä ajatella omilla aivoilla. Jutussa nimenomaan kerrotaan, että annettu raha on vastikkeellista -- se annetaan vain hyvän käytöksen perusteella, ei "ilmaiseksi".
Tosiaan tuota voisi koettaa soveltaa nimenomaan maahanmuuttajien seksuaalirikoksiin. Nythän on tilastollisesti todennettu, että osa heistä muodostaa riskiryhmän, joka syyllistyy raiskauksiin. Mitä jos tuo tilastointi vietäisiin pidemmälle ja poimittaisiin ihmisiä, kuten tuossa kalifornialaisessa kaupungissa, jotka erikseen kuuluvat siihen pieneen ryhmään, jotka ovat todennäköisimpiä rikollisia? Heitä erikseen jututtamalla, kutsumalla vastaavaan ohjelmaan, palkitsemalla suotuisasta käytöksestä voitaisiin tuon esimerkin valossa saavuttaa hyvinkin positiivisia tuloksia. Oikein ajoitettu interventio on jo muutenkin todettu olevan hyvä ja yhteisöä rakentavasti ylläpitävä toimintatapa (esim. koulukiusaajien, huumeidenkäyttäjien, nuorisorikollisten tapauksissa).
Ja sehän on jokseenkin inhimillinen ominaisuus, että pysyvät positiiviset käyttäytymismallit opitaan ei pelkästään harjaannuttamalla, vaan tarjoamalla palkintoja. Se on ihan perus keittiöpsykologiaa. Ihmiset tykkäävät enemmän palkinnoista, kuin rangaistuksista.
Kenelle eduskunnassa tästä pitäisi kirjoittaa?
Hienoa, että pystytään avaamaan aivan uusia lähestymistapoja vaikeisiin asioihin, eikä jankuteta ikuisesti samoja hokemia, jotka eivät toimi.