Onko olemassa jotain määritelmää sille mitä jehovan todistajien pitää tehdä silloin, kun he ovat ihmisten ovien takana? Joskus oli juttua, että tehdään muistiinpanoja. Monestihan ne ei enää kiertele ollenkaan. Miksi ihmisille ei kerrota mitkä niiden nimet on?
Mitä ihmisten ovien takana tehdään?
Perkolator
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
*' Miksi ihmisille ei kerrota mitkä niiden nimet on?** valittaa aloittaja. hö?
Mä ainakin tiedän mikä mun nimi on.
En siis tarvii todistajaa ovelleni kertomaan mulle mun nimee.
Voi sen sukunimensä
kuitenkin tarkistaa vaikka oman ovensa nimikyltistä,
jos on päässy unohtuu?
Jos tulee huoltomies, kodinhoitaja tai poliisi, niin ne kyllä esittää oman henkilökorttinsa pyydettäessä. Miksi jehovan todistajat ei esitä henkilökorttia, jos ne tulee ovelle? Nykyään ei voi tietää kuka ovelle tulee. Olisi kohteliasta, jos tullaan muilla asioilla, niin ensin kerrottaisiin kuuluvalla äänellä oma nimi. Ja vasta sitten tarkistettaisiin yhdessä ne ovelle tulijan henkilökortit. Ja kerrottaisiin millä asioilla itse ollaan oven taakse tultu.
** Miksi ihmisille ei kerrota mitkä niiden nimet on?**
jaaha,...
on niil jeppuloil joskus ollu
--- ennenvanhaan ---joku *julistajakortti,*
olikohan siinä nimikin?
Nyt vois varmaan pyytää Passin
tms henkilökoortin nähtäväksi?
ja panna omaan Mustaan Vihkoon ylös,
ja kaikkee tietoo et mitä silloli pääl ja
mitä se sano....
Tietosuojavaltuutetun nettiosoitteen etusivulla ratkaisuissa näkyy vielä olevan jehovantodistajia koskeva, heidän ovityössään kerättävien tietojen henkilörekisteriksi toteava ratkaisu.
Se tapahtuu laittomasti. Lailliseksi se muuttuisi niin yksinkertaisesti, että todistajat kysyisivät asunnon halitijalta että saavatko he merkitä hänen tietonsa rekisteriinsä