väärin perittyjä rahoja takaisin..tai kuin kauan päätöstä pitää odottaa. Pistin valituksen tullille viimeviikolla ja nyt odotellaan mitä tapahtuu. Maksoin veroja tullille yli 10000€ 2001 vuonna ja nyt odotellaan.Joku sanoi että päätöksessä voi kulua jopa 1,5 Vuotta.Kertokaapa jos on kokemuksia.
Oletteko saaneet muuttoautoista
A6 2.5 tdi
3733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
joutunet odottamaan mahdollisesti ensi vuoden loppuun. Tulli ainakin infosi lehdessä n. 5 000 oikaisun vievän sen ajan. Nythän kho:n päätöksen jälkeen he vasta alkavat niitä käsittelemään. Oma tuotu -99 ja valitus tehty 2002. Ei oo näkyny eikä kuulunut mitään.
Saa jo alle 10000€ hyviä autoja Suomessakin mm., samalla koneella olevia Volvo 850/70, siis todellinen suoraosto hinta, Audi kalliimpi tällä koneella
Monella tietenkin ristiriitaa Audi - Volvoista, mutta kuitenkin sama tekniikka
ja tullihallitus tiedotti tässäkin tapauksessa erittäin nopeasti kho:n päätöksen jälkeen. Koskee heidän mukaansa ainoastaan EU/ETA alueelta tuotuja muuttoautoja. Muut, kuten minä, nuolee näppejään. Ihme sinällään, sillä laissa muuttoautojen erilaista kohtelua ei löydy mistään.Kaikki ovat saman kohtelun alla.