Abraham, Iisak ja Jaakob

Miksi Jumala valitsi valitsi Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin, ja sitä kautta juutalaiset? Miksi Jumala nimesi Itsensä näiden miesten mukaan? Millaisia miehiä nämä kolme olivat? Miten ja millä tavoin he osoittivat uskonsa? Minkä takia Abraham oli valmis uhraamaan Iisakin? Ja minkä ikäinen Iisak silloin oli? Missä tämä uhraus paikka oli? Miten nämä silloin ennakoivat tulevaa?
.
.
Abraham, Iisak ja Jaakob - 1. Mooseksen kirja, osa 5/6:
https://www.youtube.com/watch?v=0O6XsQaGNA4
.
.
.
Aikaisemmat opetusjaksot 1. Mooseksen kirjasta:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLvVA0DZiiPY44x8rXPOzqVyVCQJg1ZanW

7

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulkaamme

      Kiitos aloittajalle. Nyt on tarjolla raamatullista tietoa ja sitä ei ole ihmisellä koskaan liikaa tarjolla. Lähde on luotettava, siis Pawsonin opetus ei ole 'leipäpapin' päästä kumpuavaa.

    • InhottavaRealisti

      Sillä ei ole väliä, kuka Raamatusta "opettaa". Käytännössä jokainen selittäjä on päästänyt mielikuvituksensa valloilleen, sillä me tiedämme vaikkapa noista henkilöistä vain sen, mitä Raamattu kertoo - emme mitään muuta.

      Kun nämä "opettajat" siis tekstiään tuottavat, he tekevät sen oman päättelynsä ja mielikuvituksensa avulla. Uskovaiset ovat toki tähän oman mausteensa kehittäneet: kun Pyhä Henki ohjaa selittäjiä, he ovat käytännössä erehtymättömiä.

      Kovasti on siis Pyhä Henki läsnä ollut: Raamatun teksteihin hän on vaikuttanut. Samoin jokaiseen kirjoittajaan ja jokaiseen tekstien ylös merkitsijään. Sitten Pyhä Henki vaikutti Raamatun kokoajiin. Sen jälkeen kääntäjiin ja nykyisin sitten myös näihin selittäjiin, jotka - kumma kyllä - eivät kaikki kuitenkaan ole yksimielisiä, vaikka Pyhä Henki heitä ohjaakin. Se on hieman outoa? Ja toki viimeisenä lenkkinä ovat tämän päivän uskovaiset, joita heitäkin Pyhä Henki ohjaa! Koko ketju on täynnä pelkkää erehtymättömyyttä! Ei siis ihme, että skeptikko hämääntyy...

      • olehuoleti

        Eipä tässä mitään sellaista näistä miehistä kerrotakkaan mitä Raamattu ei sano.


    • Vastaaja-automaatille

      KOR.2:14-16

      14. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.

      15. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan.

      16. Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli

      • Kuulesanaa

      • Hyväpuhueoli

        Pawsonilla on Raamatun opettamisen armolahja ainakin. liekkö vielä muitakin lahjoja?


      • Hyvääsanaa

        Suositus on kuunnella avauslinkki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe