Abraham, Iisak ja Jaakob

Miksi Jumala valitsi valitsi Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin, ja sitä kautta juutalaiset? Miksi Jumala nimesi Itsensä näiden miesten mukaan? Millaisia miehiä nämä kolme olivat? Miten ja millä tavoin he osoittivat uskonsa? Minkä takia Abraham oli valmis uhraamaan Iisakin? Ja minkä ikäinen Iisak silloin oli? Missä tämä uhraus paikka oli? Miten nämä silloin ennakoivat tulevaa?
.
.
Abraham, Iisak ja Jaakob - 1. Mooseksen kirja, osa 5/6:
https://www.youtube.com/watch?v=0O6XsQaGNA4
.
.
.
Aikaisemmat opetusjaksot 1. Mooseksen kirjasta:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLvVA0DZiiPY44x8rXPOzqVyVCQJg1ZanW

7

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulkaamme

      Kiitos aloittajalle. Nyt on tarjolla raamatullista tietoa ja sitä ei ole ihmisellä koskaan liikaa tarjolla. Lähde on luotettava, siis Pawsonin opetus ei ole 'leipäpapin' päästä kumpuavaa.

    • InhottavaRealisti

      Sillä ei ole väliä, kuka Raamatusta "opettaa". Käytännössä jokainen selittäjä on päästänyt mielikuvituksensa valloilleen, sillä me tiedämme vaikkapa noista henkilöistä vain sen, mitä Raamattu kertoo - emme mitään muuta.

      Kun nämä "opettajat" siis tekstiään tuottavat, he tekevät sen oman päättelynsä ja mielikuvituksensa avulla. Uskovaiset ovat toki tähän oman mausteensa kehittäneet: kun Pyhä Henki ohjaa selittäjiä, he ovat käytännössä erehtymättömiä.

      Kovasti on siis Pyhä Henki läsnä ollut: Raamatun teksteihin hän on vaikuttanut. Samoin jokaiseen kirjoittajaan ja jokaiseen tekstien ylös merkitsijään. Sitten Pyhä Henki vaikutti Raamatun kokoajiin. Sen jälkeen kääntäjiin ja nykyisin sitten myös näihin selittäjiin, jotka - kumma kyllä - eivät kaikki kuitenkaan ole yksimielisiä, vaikka Pyhä Henki heitä ohjaakin. Se on hieman outoa? Ja toki viimeisenä lenkkinä ovat tämän päivän uskovaiset, joita heitäkin Pyhä Henki ohjaa! Koko ketju on täynnä pelkkää erehtymättömyyttä! Ei siis ihme, että skeptikko hämääntyy...

      • olehuoleti

        Eipä tässä mitään sellaista näistä miehistä kerrotakkaan mitä Raamattu ei sano.


    • Vastaaja-automaatille

      KOR.2:14-16

      14. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.

      15. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan.

      16. Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli

      • Kuulesanaa

      • Hyväpuhueoli

        Pawsonilla on Raamatun opettamisen armolahja ainakin. liekkö vielä muitakin lahjoja?


      • Hyvääsanaa

        Suositus on kuunnella avauslinkki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      143
      1347
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe