Eurotunneli

Olen ihmetellyt siirtolaisten haluja mennä tunnelia pitkin Ranskasta Britteihin. Käsittääkseni Ranska on hyvä ja turvallinen maa. Minkä takia he eivät jäisi sinne? Itse en ole keksinyt ilmiölle mitään syytä. Osaisiko joku kanssakeskustelija kertoa ilmiöstä paremmin?
Toivoisin rasismivapaata keskustelua.
1367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kieli on yksi olennainen tekijä. Samoin mielikuvat avoimemmasta kulttuurista ja mielikuva paremmista työmarkkinoista. Monella on myös perhettä Britanniassa.

Äänestä
  • Kiitos Karjupukki viestistäsi. Se selvensi asiaa jonkinverran. Toivottavasti keskusteluun ilmaantuu muitakin näkemyksiä ja mielipiteitä.

    Äänestä

  • Vanha siirtomaapolitiikka vaikuttaa siihen, mihin maahan tulija haluaa. Brittiläisen imperiumin alusmaiden (entisten siis) asukkaat haluavat usein Britanniaan. Ranskan alueilta haluavat Ranskaan. Kieliasiat vaikuttavat.

    Toisaalta Britanniassa on vielä toistaiseksi parempi sosiaaliturva paperittomille tulijoille. Ainakin aluksi. Asia muuttunee kuitenkin pian. Eikä siellä ole tähänkään mennessä vain työttömänä liian pitkään maleskeleville kaikkea maksettu. Joisssain kaupungeissa työttömille maahanmuuttajille ei anneta lainkaan rahaa, vaan ostokuponkeja ruokaan. Pesuaineita, käytettyjä vaatteita yms. he saavat noutaa avustus-centereistä.

    Ranskassa on tarjolla mahtavan hyvä sosiaaliturva, ja suomalaisittain älyttömältä tuntuvia etuja, mutta ainoastaan vakituisessa työsuhteessa olleille. Pätkätyöläisille, pitkäaikaistyöttömille, matalapalkka-alojen työntekijöille ei mitään hääviä elämää tarjota sosiaaliturvan muodossa.

    Jotkut turvapaikkashoppailijat saattavat erehtyä näissä asioissa. Varsinkin tuon Ranskan suhteen. Sitten tulee halu vaihtaa maata.

    Äänestä

  • Onhan siinä vielä sekin, että Britanniassa ei tarvita henkilöllisyystodistusta esimerkiksi työhaussa. Helpottaa huomattavsti joukkoon sulautumista.

    Äänestä

  • old_profile_93161 kirjoitti:

    Onhan siinä vielä sekin, että Britanniassa ei tarvita henkilöllisyystodistusta esimerkiksi työhaussa. Helpottaa huomattavsti joukkoon sulautumista.

    Mutta palkanmaksua varten tarvitaan pankkitili. Ja pankkitiliä et Britanniassa saa avattua, jos sinulla ei ole esittää vuokranmaksukuittia ja kaasu/sähkölaskua.

    Tietysti on sitten pimeät ja puolipimeät työt. Mutta niissä on yrittäjälle iso riski. Voi saada ihan hillittömät sakot, jos palkkaa paperittoman pimeisiin hommiin.

    Äänestä

  • Abdulkasim kirjoitti:

    Kiitos Karjupukki viestistäsi. Se selvensi asiaa jonkinverran. Toivottavasti keskusteluun ilmaantuu muitakin näkemyksiä ja mielipiteitä.

    Suuri osa näistä ovat sotilaita, joille on joko koulutusta tai aseellista tehtävää tiedossa Britanniassa. Mutta ensin romutetaan nykyiset valuutat jotta anarkia pääsee valloilleen, ja sähkinen kommunikaatio lakkautetaan kokonaan. Sitten lahdataan valkoihoiset RASISTIT, kuten juutalais-media on meitä nimitellyt jo vuosikymmeniä, tiettyä tarkoitusta varten.

    Anna koiralle huono maine ja hirtä, tämä on juutalais-kabalin EU-mafiosojen suunnitelma.

    Äänestä

Ilmapiiri ja kieli. Ranskassa on suurempi vastustus siellä jo olleiden levottomuuksien yms. takia. Saattaa olla myös paremmat tuet. Tukien perässähän nämä tulevat, siksi kohde on Euroopan hyvinvointivaltiot, joissa on korkea tukitaso. Esim. Virossa liian matalat tuet, siksi sinne ei hakeuduta. Olisihan niitä maita maailmassa, Venäjä, rikkaat Arabimaat, joissa lääniä ja töitä riittäisi, plus tietenkin muut Afrikan maat. Tämä tulee viemään Euroopan kaaokseen, ellei lakeja muuteta. Ei me voida koko Afrikka elättää. Kaiken lisäksi alat, joille nämä voisi työllistyä kuten esim. suomalaiset Ruotsiin joskus muinoin, volvo-tehtaat, marabou-tehtaat yms. ovat kadonneet. Ei näille kouluttamattomille kielitaidottomille ihmisille löydy töitä, ovat ikuisia elättejä.

Äänestä

Ei tarvii olla papereita mukana, kiinnijäämisriski pienempi.
Kieli on helpompi.

Äänestä
  • Mikä kieli helpompi?

    Meinaatko, että englanti? Jos joku tyyppi on tulossa Ranskan entisestä alusmaasta, niin takaan sinulle, että hänen mielestään ranska on helpompi kieli. Ja suurella todennäköisyydellä hän ei puhu eglantia sanaakaan, mutta puhuu ranskaa täysin sujuvasti, toki omalla aksentillaan.

    Äänestä

Pitää vissiin täyttää tunneli vedellä niin syöpäläiset hukkuvat

Äänestä

Eurotunneli on pelkkä kokonaisuuden sivujuonne.

Pohdiskelemalla kehittyneisiin maihin kohdistuvan maahantulotulvan perussyitä myös eurotunnelin arvoitus ratkeaa.

Äänestä

Arabimaat tarvitsevat työvoimaa, miksi pakoilaisvirrat eivät suuntaudu sinne?

Äänestä
  • Koska he eivät maksa sosiaalitukia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abdulkasim kirjoitti:

Olen ihmetellyt siirtolaisten haluja mennä tunnelia pitkin Ranskasta Britteihin. Käsittääkseni Ranska on hyvä ja turvallinen maa. Minkä takia he eivät jäisi sinne? Itse en ole keksinyt ilmiölle mitään syytä. Osaisiko joku kanssakeskustelija kertoa ilmiöstä paremmin?
Toivoisin rasismivapaata keskustelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu