Kirjojen lukeminen

Saako jehovan todistajat lukea kaikkia kirjoja? Aika paljon on kuitenkin kommentointia siitä asiasta. Osa väittää, että ei saa. Ja osa väittelee tälläkin palstalla jostain kirjasta? Miksi kirjat aiheuttavat jehovan todistajissa niin paljon erilaisia tunteita?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Esim. dekkareita saa lukea, joku USA-lainen dekkarikirjailija on muuten todistaja.
Sellaista kirjallisuutta ei saa lukea, joka saisi silmät auki lahkovalehtelulta. Teologinen, kristillinen kirjallisuus on pannassa.

Lahkon ajanlaskujärjestelmä, 607 eaa vääränä jerusalemin tuhovuotena, 1914 mm. näärin ennustettuna maailmanloppuna, evoluution vastainen sota yms saa kai paheksumaan jo tieteen kuvalehteäkin.

Tv lähettää luonto-ohjelmia paljon, ne ovat lahkon piirissä suosittuja, usein esiintulevat maininnat evoluutiosta todistaja ohittaa ajatuksella "mistä ne muka sen tietäisivät"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LukiLuki kirjoitti:

Saako jehovan todistajat lukea kaikkia kirjoja? Aika paljon on kuitenkin kommentointia siitä asiasta. Osa väittää, että ei saa. Ja osa väittelee tälläkin palstalla jostain kirjasta? Miksi kirjat aiheuttavat jehovan todistajissa niin paljon erilaisia tunteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu