Herätkää/Vartiotorni

Lehdet ovat olleet tärkeässä osassa tätä uskontoa. Kirjoittajien henkilöllisyyttä ei kerrota ja artikkelit toistavat itseään. Aiheita Raamatusta ja luonnosta olisi loputtomasti. Miksi artikkelit sitten ovat niin kaavoihin kangistuneita?

Joskus joku luontoaihe on pelkistetty vain aiheen pääkohtiin. Ja toisaalla jo yhdellä sivulla käsitellään niin montaa eri syvällistä teemaa, että lukija ei ehdi pysyä mukana. Ja kuvaukset ovat yliarvostettuja, monet asiat pitäisi pystyä ymmärtämään niin kuin ne oikeasti ovat. Aina pitää myös muistaa oikaista ja varoittaa lukijoita jostain, mielellään niin että jää kiireellisyyden tunne.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meikä pyyhkii noilla lehdillä....SITÄ!!

Äänestä

Mulla jäi tuosta jt ajasta varasto täyteen seuran kirjallisuutta ja varsinkin tätä Herätkää Vartsari roskaa. Olen keksinyt tälle kaikelle hyvää käyttöä. Harrastan paljon retkeilyä, mökkeilyä ja nuotiolla oloa. Wt-seuran kaikki painotuotteet on erinomaista sytykettä nuotioon. Ja jos puut loppuu, olen syytänyt wt materiaalia isot määrät palamaan ja tulta pitämään oikein isolla loimulla.

Äänestä
  • Minä taasen kannoin kaikki yhdellä kertaa taloyhtiön roskikseen.
    Sekä uudet että vanhat kirjat(alkaen Russelin ja Rutherfordin kirjat),lehdet,sidotut vuosikerrat(alkaen 1959) ja vuosikirjat(alkaen 1953).Myös meni VP:t alkaen 1959.
    Muutama esitelmän jäsennyskin meni,kun olin unohtanut antaa ne pois.
    Ai niin.Myös kierros ja piirikonventtien ohjelmat vuodesta 1967.Jopa sekin ohjelma jossa oma nimeni pällisteli.

    Äänestä

minä luen vartiotornit suurella mielenkiinnolla läpi aina. syy on siinä että haluan päästä sisälle ymmärtämään miten mielenhallinta toimii. olen hämmentynyt siitä ettei joidekin hälytyskellot soi lahkon suhteen

Äänestä

Onhan Herätkäässä joskus ihan ok arkielämän ohjeita, mutta ei mitään sellaista, mitä ei muista aikakauslehdistä saisi.

Manipuloiva ote on kyllä tosiasia. Joka artikkelissa kirjoittajilla on ketunhäntä kainalossa, että pitäisi saada porukka tottelemaan hallintoelintä kyselemättä, lahjoittamaan ja kenttäilemään.

Äänestä

Nykyään onneksi voi lukea netissä, niin ei tartte painaa niin paljon paperille.

Äänestä

Joku aika sitten täällä oli meritytär lahkosta, joka myönsi Herätkään olevan lähinnä otteita Valituista Paloista, jonka lehden kehui, kai koska ymmärsi todistajuuden kohtelisuuden lukeneensa vartiotornista niin että kuuluu kehua.
Sitten kun tuli pyuheeksi Valittujen Paljoen arkeologiset ja evoluutiota koskevat artikkelit, niin niin herkkä on lahkon tabu-normitus, vaikeni ja hävisi sen sileän tien.

Ja lainattujen alkuperäisartikkeleiden kirjoittajien uskontokunta tulisi mainita, koska Herätkää & vt ovat itsekin uskontolehtiä. Toki seura syyllistyy törkeämpäänkin, kuten väärentämiseen, esim. Joh 1:1, ks Turunen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luuk1 kirjoitti:

Lehdet ovat olleet tärkeässä osassa tätä uskontoa. Kirjoittajien henkilöllisyyttä ei kerrota ja artikkelit toistavat itseään. Aiheita Raamatusta ja luonnosta olisi loputtomasti. Miksi artikkelit sitten ovat niin kaavoihin kangistuneita?

Joskus joku luontoaihe on pelkistetty vain aiheen pääkohtiin. Ja toisaalla jo yhdellä sivulla käsitellään niin montaa eri syvällistä teemaa, että lukija ei ehdi pysyä mukana. Ja kuvaukset ovat yliarvostettuja, monet asiat pitäisi pystyä ymmärtämään niin kuin ne oikeasti ovat. Aina pitää myös muistaa oikaista ja varoittaa lukijoita jostain, mielellään niin että jää kiireellisyyden tunne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu