Olen käyttäny Jasmin-merkkisiä pillereitä vähän yli puoli vuotta ja mulla on vieläkin (tai sitten ne ovat alkeneet uudelleen, en muista) sellasia oireita, niinkuin pillereitä alottaessa voi tulla eli, pientä veritiputtelua melkein viikko mennkkojen loppumisen jälkeen. Siis ensin menkat loppuvat, kun ovat kestäneet 5vrk ja sitten on 1-2 päivää "kuivaa" ja taas menkat alkavat uudestaan, tosin lievinä. Tämä ärsyttää itseäni, samoin avomiestäni, vaikkei sitä suoraan myönnäkkään (ei halua harrastaa seksiä tiputtelun takia, enkä usein minäkään..). Ja toinen ongelma, jonka uskon ¨johtuvan pillereistä, on se, että kun alotan uuden pillerilistan, olen n. viikon ajan pahalla päällä, ilman että tiedän syytä. Sekin ottaa meitä molempia aivoon. Edelliset (ja ensimmäiset) pillerini olivat tri-femoden-merkkiset, joiden kanssa oli myös tämä ensimmäinen ongelma...
Onko siis muilla kokemuksia tällaisesta?
Onko siis muilla kokemuksia tällaisesta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuota samaa että tiputtelua ilmaantu pitkällisen käytön jälkeen (aiemmin ei siitä mitään oireita), kävin vaihtamassa merkkiä ja siihen loppu se. Liian vähän hormoneja.
Kuinkas pitkän pilsujenkäytön perusteella kerrot että hormoneita on hänellä liian vähän??
Vaikka pilsut toki on kehittyny ni ittelläni on ollu niistä melkein pelkkiä huonoja kokemuksia. Kokeilin kahta eri merkkiä n.15 v.sitten ja huonolla menestyksellä: oli tiputtelua, paino nousi, tuli näppyjä,,, Sitt siirryin käytteleen kundikaverin kans kumeja, ja kyl tuli kokeiltuu muutaki esim. jotain vaahtoja joille olin yliherkkä.
Lasten saannin jälkeen mut (voin sanoa että)painostettiin ottamaan hormoonikierukka; "se on niiiiin hyvä!! kaikki naiset on ollu niiiin tyytyväisiä!" Juu vissiin; minä vaan en ollu! Kaikkien muiden sivuoireiden lisäksi olin vielä pahalla tuulella kuin turkinpippuri n. 90 % ajasta ja se ei ollu kovin kivaa muun perheen mielestä ku keittiössä asui karhu,,,mrrrr,,, ja sitt vielä seksi ei enää maistanu tippaakaan. Ettei sitä ehkäisyäkään sitte olis silleen enää tarvinnu;)
Olo parani välittömästi kun ylimääränen hormooni hävisi kehosta ,ja elämä alkoi taas sujuun. Olen miettiny jälkeenpäin että kuinkahan moni nuori ja vanhempikin nainen "kärsii" hormoniehkäisystä tavallaan tietämättään kun ei osaa nähdä pikku oireita, esim. mielialan vaihteluita tai masennusta. Mä tajusin yhteyden ku olin pilsujen ja h.kierukan välissä ollu ilman ylimääräisiä hormoneja n.8 vuotta.
Mainittakoon vielä että tavallinen kuparikierukka EI aiheuttanu mitään muita sivuoireita kuin että tulin raskaaksi://,,,Sikäli hormonikierukka olisi tietenkin ollut parempi;-ehkäisytehohan on melkein 100% luokkaa,,,
Kun menin sillon lääkäriin vaihtamaan ne Tri-Femodenit joihinkin muihin pillereihin, lääkäri ihan kauhistui, miks mulle oli määrätty 16-vuotiaana (jolloin oli eri lääkäri) niin paljon hormoneja sisältävät pillerit, ja suositteli Yasmineja juuri sen takia, että niissä on paljon vähemmän hormoneja. Ja nämä Yasmineiden mukana olevat oireet ovatkin paljon lievempiä, kuin niiden entisten pillereiden (jolloin mm. oli paljon itkuisuutta, menkkakivut oli niin pahoja että jouduin olemaan vaan sängyssä, välillä halut olivat tiessään yli kk:n, menkat kesti 10vrk jne.). Eli kun vertaan edellisiin pillereihin, olen tyytyväinen, ettei sellasta tarvitse enää kestää. Mutta haluisin kyllä silti näihinkin oireisiin helpotusta... Enkä kyllä usko siihen että nämä Yasminet olisivat mulle liian vähähormonisia.
Mutta kiitos vastauksista. Ja toivottavasti niitä tulee vielä lisääkin.
Lääkäri kehui minulle Yasmin-pillereitä, koska niissä ei oo paljoa sivuvaikutuksia. Kun alotin ne niin kuukautiset oli ekaks semmoset 3 vko, jonka jälkeen keho rauhoittui.
No, en kerenny syömään niitä pillereitä kuin reilu puoli vuotta, kun alkoi tulemaan välivuotoja. Samaa sanottiin, että ei ehkä hormoniteho riitä. Lääkäri kertoi sitten myöhemmin, että moni on valitellu tätä samaa asiaa ketkä nyt Yasmineita syö.Mä lopetin siis pillerit kokonaan ja nyt on Nuvaring ja tässä katselen, että sopiiko tämä minulle.
mäkin söin neljä vuotta harmonetteja..ne oli mulle muuten hyvät kunnes juurikin viimeisenä vuotena alkoi tulla näitä mielialan vaihteluita, itketti ilman syytä ja alkoi olla ärsyttävää..mulle vaihdettiin pillerit yasmineihin ja olen kyllä harmonenetteihin enemmän tyytyväinen kuin näihin uusiin, yasminit vievät halut, ne aiheuttavat kuivuutta ja alavatsa kipuja sun muita juttuja..en sano että nämä ovat kaikilla samoja oireita mutta näin minulla..menen ensi viikolla terkkarin luo ja haluan kokeilla nuvaringia..sitä on moni suositellut..ja jollei sekään sovi palaan vaikka mielummin harmonetteihin ellei muitakaan hyviä vaihtoehtoja löydy..esim. vaikkapa minipillerit..
Mulla ei ole esiintynyt tuollaista tiputteluvuotoa, mutta Yasmineihin lääkäri neuvoi siirtymään Harmoneteista nimenomaan sen takia, että Harmonettien hormonimäärät eivät ehkä enää olleet riittävät mulle. . Harmonetit tuntuivat aluksi sopivan mulle hyvin, mutta puolentoista vuoden päästä asiat näyttivät olevan toisin. Eli mulle tuli niitä muita sivuvaikutuksia, kuten mielialan vaihteluita ym. Lääkäri myönsi, että keho on voinut tottua hormoneihin liiankin hyvin, jolloin hieman suurempi annos voisi tuoda apua (Suurista eroista ei siis puhuta, onhan Yasminitkin vähä-hormonisia). Rupesi siinä vaiheessa mietityttämään, että jos yhtä nopeasti tottuu aina syömiinsä pillereihin, niin kuinka tujuja pillereitä sitä joutuisikaan syömään vuosien päästä? Näiden kokeilujen jälkeen totesin äskettäin parhaaksi vaihtoehdoksi pitää taukoa noista pillereistä, ja olen tähän mennessä ollut tyytyväinen päätökseeni.
Mullakin tekisi mieli lopettaa pillerit ainakin muutamaksi kuukaudeksi, että huomaisi millaista olisi ilman pillereitä (ja sivuvaikutuksia) ja voisi silloin miettiä uudestaan alottaako niitä syömään uudestaan vai siirtyisikö kokonaan uuteen ehkäisymenetelmään. Olisi myös mielenkiintoista saada tietää, olenko lihonut pillereiden vai jonkun muun asian takia ja että laihtuisinko pillereiden lopettamisen myötä ne kilot, jotka olen niiden aikana lihonut (olen kuullut monelta kaverilta että heidän tuttunsa ovat lihoneet pillereiden syönnin aikana ja kun ovat lopettaneet, ovat laihtuneet entissin mittoihinsa. Liekkä totta vai ei...).
Mutta pelkään, että jos lopetan pillerit, todella kivuliaat, runsaat ja pitkät (jopa 2 viikkoa!!) menkat taas palaavat. Enkä sitä todellakaan haluaisi. Eikä toisaalta kortsujenkaan kanssa pelehtiminen kiinnostaisi. Vakituisessa suhteessa kun elän, eikä lapsijakaan ole suunnitteilla moneen vuoteen.