Terex pakenee USA:n veroja Suomeen

"Nostolaiteyhtiö Konecranes Terex rekisteröidään Suomeen, koska Suomen yhteisövero on tuntuvasti alhaisempi kuin Yhdysvaltain. Asiasta kertoo brittiläinen talouslehti Financial Times".

http://www.aamulehti.fi/Talous/1194993605837/artikkeli/ft terex pakenee usa n veroja suomeen.html

Konecranes ja yhdysvaltalainen Terex ilmoittivat eilen yhdistymisestään ja fuusioyhtiön rekisteröitymisestä Suomeen.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siinä jälleen yksi konkreettinen esimerkki siitä, mitä hyötyä Kataisen hallituksen tekemästä yhteisöveron alentamisesta oli. Yritykset tulevat Suomeen ja maksavat veronsa tänne.

Taitaa punikkeja nyt harmittaa?

Äänestä
  • - mutta tuohan edellytti fuusiota - monellako alalla onnistuu?
    Suomesta taitaa nyt työpaikat vähentyä.

    Äänestä

  • Katainen alensi, ja välittömästi alensi naapurimaamme Virokin omaa, jo alhaista veroaan. Me emme uskalla laittaa Virolle veroasioissa kampoihin, koska eihän reilu kilpailu ole sopivaa Viron kanssa...

    Yhdysvalloissa yhteisövero on 35 %. Ja kyseessä on kuitenkin kaikkien ylsitämä kapitalismin kotimaa.
    Miettikääpä sitä.

    Äänestä

  • jhdslgc kirjoitti:

    Katainen alensi, ja välittömästi alensi naapurimaamme Virokin omaa, jo alhaista veroaan. Me emme uskalla laittaa Virolle veroasioissa kampoihin, koska eihän reilu kilpailu ole sopivaa Viron kanssa...

    Yhdysvalloissa yhteisövero on 35 %. Ja kyseessä on kuitenkin kaikkien ylsitämä kapitalismin kotimaa.
    Miettikääpä sitä.

    EN mssään nimessä olisi veikannut edes lähelle, jos tietokilpailussa ilman googlea olisi kysytty!:)
    Olisin arvellut, että jotain 15 prossaa - jotain...tuo 35 oli ällistys!

    Äänestä

  • etewrtweterin älykkyys lienee ameebaakin alemmalla tasolla, kuten yleensä Kokoomusta äänestävillä. Yhteisöveron suuruus on täysin merkityksetön niille suuryrityksielle, jotka ovat päättäneet kiertää veronsa. Mikä tahansa iso firma voi toimia kuten Lääkärikeskus Mehiläinen, joka maksoi 35 milj. euron tuloista kaikkiaan veroja noin prosentin, eli 350 000 €.

    http://yle.fi/uutiset/yritysten_verokikkailusta_hurja_lasku_lokakuussa/6406952

    "Yhteisöveroa voi kiertää laillisesti verosuunnittelulla eli kierrättämällä yrityksen toimintaa halvemmassa maassa sijaitsevan yhtiön osan kautta."

    "Ulkomaille maksetun veron palautus tarkoittaa sitä että yritykselle palautetaan verot siltä osin kun ne on maksettu johonkin toiseen maahan."

    "Verohallinnon mukaan pelkästään lokakuussa yrityksille palautettiin yhteensä 350 miljoonan euron edestä näitä niin sanottuja ulkomaille maksettujen verojen hyvityksiä."

    Olisihan se harvinaista herkkua jos edes yksi Kokoomusäänestäjä joskus älyäisi jotain todellista kokonaiskuvaa siitä, mihin niin tietäväisenä ottaa kantaa. ...Ei vain taida tapahtua, kun ivoja ei kertkaikkiaan ole.

    Äänestä

USAn yhteisövero ei paljon tuota, koska suuryritykset osaavat kiertää sen tehokkaasti.

Äänestä

Suomen ja USAn juutalaiset firmat yhdessä,niinhän se menee,ja on mennyt
jo kauan sitten.Suomi on juutalaisten bisnesten "luvattu maa",eikä ISRAEL.
Kovertavat kaivokset kuin myyrät.Suunnitteilla on myydä suomen vedet
ulkomaille.Varmasti lähtevät metsätkin kantoja myöten.Amerikan intiaanit
sanoivat heidän tappaneen kaikki biisonit pelkän nahan takia.Nyt ne ovat
palanneet preerioille, ja vievät kivet ja soratkin.Metsät he hakkasivat
luonnonpuistoistakin.Jokainen maksamasi lasku päätyy heidän pankkiinsa.

Äänestä

Katso vuoden 2009 Citycon hallituksen jäsenet suomessa. Tulleensa paljastetuksi johtokuntaa on muutettu "enemmän suomalaisin nimityksin".
2009 jäsenet piiloutuivat "sumuun",verhon taakse osakkaiksi.Sisaryhtiöitä on monia,varsinkin "pörssissä".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi_veroparatiisi kirjoitti:

"Nostolaiteyhtiö Konecranes Terex rekisteröidään Suomeen, koska Suomen yhteisövero on tuntuvasti alhaisempi kuin Yhdysvaltain. Asiasta kertoo brittiläinen talouslehti Financial Times".

http://www.aamulehti.fi/Talous/1194993605837/artikkeli/ft terex pakenee usa n veroja suomeen.html

Konecranes ja yhdysvaltalainen Terex ilmoittivat eilen yhdistymisestään ja fuusioyhtiön rekisteröitymisestä Suomeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu